Název
ECHINOCEREUS TRIGLOCHIDIATUS Engelm. var. GONACANTHUS (Engelm. et Bigelow) Boissevain
 

Taxon
Echinocereus triglochidiatus Engelmann var.gonacanthus (Engelmann et Bigelow) Boissevain, in Boissevain et Davidson, Colorado Cacti, p. 36, 1940
Cereus gonacanthus Engelmann et Bigelow, in Engelmann, Syn. Cact. US, p. 27, 1856
Jméno druhu triglochidiatus znamená s třemi drobnými trny (v areole), jméno gonacanthus pak hranatý tvar trnů.

 

Popis
Tělo
stonek silně odnožující, vytvářející ve stáří polštářovité trsy s 200 i více odnoží; jednotlivé stonky až 125 mm dlouhé a 75 mm široké; žeber 7-9; pokožka tmavozelená. Okrajových trnů 6-11, asi 30 mm dlouhých, žlutohnědé až šedožluté barvy; středové trny někdy chybí, většinou však 1-2, až 44 mm dlouhé, 3-6 hranné, šedohnědé až šedožluté, odstávající.
Květ
trubkovitě nálevkovitý až 70 mm dlouhý a 70 mm široký; okvětní lístky ve spodních 2/3 srostlé v trubku, zevně porostlou šupinami s areolami a štětinovitými trny bílé barvy; v horní třetině lístky volné, zaoblené, rumělkově červené barvy.
Plod
kulovitý až vejčitý, až 30 mm velký, oplodí dužnaté, červené barvy s odlučivými areolami.
Semeno
černé, asi 2 mm velké, s bradavčitou testou.

 

Variety
E.triglochidiatus je velmi variabilním taxonem s mnoha varietami, které jsou blíže uvedeny v pojednání o E.triglochidiatus var.inermis.
var.gonacanthus představuje mohutnou, polštářovitě rostoucí varietu, která podle L.Bensona (1982) je přechodnou populací mezi var.triglochidiatus a var.melanacanthus.

 

Výskyt
Roste na otevřených kamenitých svazích kopců v lesních společenstvech (většinou borovo-jalovcových) v nadmořských výškách mezi 1700 až 2400 m. Vyhledává prudké svahy, útesy a stěny, kde vytváří polštářovité trsy. Varieta je rozšířena v západní polovině Nového Mexika, severovýchodní Arizoně a na jihu Colorada. Jsou to oblasti vystavené dlouhodobým zimním mrazům, přičemž minima poklesají na -30 stup. C i více.

 

Pěstování
E.triglochidiatus var.gonacanthus je velmi odolná rostlina, která dobře snáší zimní mrazy. I zde ovšem platí, že nejodolnější jsou provenience z nejsevernějších a nejvýše položených lokalit. Množí se dobře výsevem semen, která jsou však nejčastěji importována z přírody. V našich podmínkách kvetou teprve starší jedinci, a tak je zatím semen z domácích zdrojů málo. Při pěstování pod volným nebem vysazujeme nejlépe 2-3 leté semenáče, které byly předpěstovány pod sklem, avšak po předchozím otužení. Volíme místa chráněná před deštěm a větrem, vhodná stanoviště jsou na jižních úpatích zdí apod., není to však podmínkou. Rostliny lze pěstovat i běžným způsobem ve skleníku anebo jinak. Snažíme se však, aby dostatek slunce a větrání umožnily nárůst pevných, dobře vytrněných jedinců. Podmínkou kvetení není (podobně jako u jiných kaktusů) mrazivé zimování, ale dokonalé předchozí vyzrání tkání rostlin a zimování na světlém místě.
Rostlina na snímku pořízeném v Navajo Indian Reservation je již několik let úspěšně pěstována na skalce v Mnichově, NSR.

 

Poznámky
E.triglochidiatus var.gonacanthus náleží mezi málo známé kaktusy. Ve sbírkách se s ním setkáváme jen vzácně zřejmě proto, že rostliny u nás málo kvetou. Zasloužily by si ovšem většího rozšíření a pěstování na skalkách, kde dobře přežívají zimu a také kvetou.
Od nominální variety se liší většími rozměry stonku, výrazně trsovitým růstem a silně hranatými, početnými trny. Výrazné jsou rumělkově červené květy, které zdobí rostliny i více než 1 týden ve dne i v noci.
V přírodě vytváří tato varieta plynulé přechody k jiným varietám, zejména var.mojavensis, var.melanacanthus a var.arizonicus a zástupci přechodných populací činí zejména v kultuře nesnáze při určování.

 

Literatura
Belson L., The Cacti of United States and Canada, 1982
Habermann V., Kaktusy Jižní Kalifornie, Fričiana, 1974
Taylor N.P. The genus Echinocereus, 1986

 

Autoři
Rostlina na snímku pořízeném v Navajo Indian Reservation je již několik let úspěšně pěstována na skalce v Mnichově, NSR.
Foto: J. Bušek.
Text: J. Říha.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím dve a osm