Název
ACANTHOCALYCIUM VIOLACEUM (Werd.) Backeb.
 

Taxon
Acanthocalycium violaceum (Werdermann) Backeberg, in Backeberg et Knuth, Kaktus ABC, p. 226, 1935
Echinopsis violacea Werdermann, Notizblätter des Botanischen Gartems und Museums Berlín, 11 : 18, 1931
Violaceus znamená fialový. Jméno charakterizuje barvu květu.

 

Popis
Tělo
jednotlivé, kulovité až krátce válcovité, až 200 mm vysoké a 130 mm široké; epidermis světle žlutavě zelená až světlezelená; temeno mírně snížené a zakryté trny. Žeber 15, někdy i více, 18 mm vysoká, mezi areolami vyklenutá; areoly 20 mm od sebe vzdálené, eliptické, 6 mm dlouhé s bělavou plstí, která později mizí. Okrajové a středové trny těžko rozlišitelné, trnů 18 i více, až 30 mm dlouhé, silné,jehlovité, 4 střední trny nejdelší, lépe odlišitelné od ostatních, mladé trny žluté, později šedé až špinavě šedé.
Květy
vyrůstají na vrcholu, nálevkovité, až 75 mm dlouhé a 50 mm široké, trubka 30 mm dlouhá, světle zelená, s hnědými šupinami, bílými vlasy a špinavě žlutými štětinami; vnější okvětní lístky zelenavé, úzké; vnitřní okvětní lístky kopisťovité, krátce zašpičatělé, fialové, směrem k jícnu až bílé se slabým fialovým nádechem, špička tmavší; tyčinky ve dvou sériích, první v dolní části trubky, druhá na okraji jícnu velmi početná, nitky bílé až nažloutlé, prašníky světle žluté; čnělka 15 mm dlouhá, bílá, devítiramenná blizna světle žlutá.
Plod
kulovitý, zelený, se šupinami, vlasy a štětinami jako trubka.
Semena
kulovitá, 1 mm dlouhá a široká, matně černá, jemně hrbolatá.

 

Variety
Variety a formy nebyly popsány. Rostliny jsou však velmi proměnlivé v počtu a délce trnů, což nedává důvod k popisu variety či formy.

 

Výskyt
A.violaceum roste v pohoří Siera Cordoba v Argentině v provincii Cordoba ve výšce kolem 1000 m n. m..

 

Pěstování
A.violaceum je vhodné pro začátečníky, pro pěstování ve volné kultuře i v dobře větraných sklenících. Roubování je zbytečné, roste dobře na vlastních kořenech. V zimě při teplotách nad 10 stup. C se probouzí a začíná růst. Výsev je snadný a semenáčky rychle narůstají. V letních vedrech nastává stagnace v růstu a při nevhodné zálivce uhnívají kořeny.

 

Poznámky
Barvou květu, ale i tvarem těla dobře odlišitelný druh je oblibou pěstován začínajícími i pokročilými pěstiteli. Je blízce příbuzný s A.klimpelianum, které kvete bílé. Frič použil pro tento rod neplatné jméno Spinicalycium. Dnes je rod Acanthocalycium řazen do rodu Echinopsis jako podrod.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae 3 : 1368-1369, 1959
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 58, 1976

 

Autoři
Text: Jaroslav Ullmann.
Foto: Karel Crkal.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a pet