Název
THELOCACTUS HETEROCHROMUS (Web.) van Oosten
 

Taxon
Thelocactus heterochromus (Weber) van Oosten, Kakteenkunde, p. 58, 190.
Echinocactus heterochromus Weber, Dict. Hort. Bois., p. 466, 1896
Thelocactus pottsii sensu Br. et R. nom Salm-Dyck, The Cactaceae, 4 : 12, 1923
Druhové jméno je utvořeno z řeckého heterochromus = různobarevný. Důvodů pro použití tohoto jména může být v případě popisované rostliny hned několik; proměnlivá barva těla, zejména na slunci; barevná proměnlivost květů; různobarevnost trnů (příčné střídání světlých a temně červených partií). Nejpravděpodobnějším důvodem pro volbu jména je právě neobvyklá barevnost trnů.

 

Popis
Tělo
jednotlivé, zpolštělé, až 140 mm široké a 100 mm vysoké, s oblým a vpadlým vrcholem, temeno s bílou vlnou pokryté trny; žeber až 9, šedozelených, přímých, silných,rozdělených příčnými zářezy; areoly dosti velké (asi 5 mm), eliptické, s bílou vlnou, později holé. Okrajových trnů 7-9, horní bělavý, zahrocený, až 30 mm dlouhý a 2 mm široký, relativně tenký; ostatní na průřezu okrouhlé, šídlovité, přímé, kratší; středové trny 1-3, zahnuté, dole na průřezu okrouhlé, nahoře ploché, horní dva jsou rozestálé, dolní je zahnutý směrem dolů; trny zpočátku temně červené, starší a silnější trny světleji a tmavě červenohnědé příčně proužkovány, ve stáří trny šednou.
Květ
75-100 mm široký, světle fialový až červenopurpurový, okvětní lístky s tmavší purpurovou barvou u báze; prašníky žluté, nitky bělavé, bliznové laloky červené až červenopurpurové.
Plod
zelený soudkovitý, asi 10 mm dlouhý a široký, ve zralosti pukající ve spodní části. Vzniklou trhlinou volně vypadávají semena.
Semena
černá, bradavčitá, téměř 2 mm dlouhá a 1 mm široká semena.

 

Variety
Variety ani formy druhu nebyly popsány, avšak druh je proměnlivý v počtu a robustnosti okrajových i středových trnů. Častý je výskyt rostlin, které mají jen jeden středový trn, zahnutý dolů (viz vyobrazená rostlina). Thelocactus heterochromus je však uniformní druh s charakteristickou znakovou sestavou, která jej odlišuje od dalších druhů z okruhu T.bicolor.

 

Výskyt
Autor původního popisu, francouzský lékař a botanik F.A.C.Weber, udal jako naleziště mexický stát Coahuila. Zde však byl T.heterochromus hledán marně. Ve skutečnosti se vyskytuje od Ciudad Durango v Durangu, až po Hidalgo del Parral v Chihuahua.

 

Pěstování
Výsev semen T.heterochromus je při zachování obecně platných a známých zásad běžnou záležitostí. Čerstvá semena klíčí velmi uspokojivě. Semenáčky rostou na vlastních kořenech poměrně rychle, je však nutno jim věnovat zvýšenou pozornost. Tu ovšem vyžadují i starší rostliny, protože T.heterochromus patří mezi choulostivější zástupce rodu. Mimořádná atraktivnost rostlin vynikne zejména při pravokořenné kultuře. Roubováním se však uspíší kvetení, kterého se u pravokořenných rostlin nedočkáme dříve než za deset let.
Foto: J. Král .

 

Poznámky
Popis, který je zde uveden, byl mimo údajů o plodu a semenech převzat z obšírného pojednání amerických autorů Ch.Glasse a R.Fostera o telokaktusech Chihuahuašské pouště. Je však třeba upřesnit údaj o žebrech, rozdělených zářezy. Ve skutečnosti jsou žebra rozložena do velkých hrbolců, které spolu s nápadnými barevnými a masivními trny tvoří onen typický charakter tohoto nádherného druhu. Dosud nebyl jednoznačně vyřešen problém, který lze nazvat T.heterochromus versus T.bicolor var.pottsii. V současné době nelze učinit žádný konečný závěr, polní pozorování však naznačují, že rostliny označované dnes jako T.bicolor var.pottsii by mohly být přechodným článkem mezi komplexem T.bicolor a T.heterochromus.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5 : 2801, 1961
Glass Ch., Foster R., Cact. Succ. J. (US), 49 : 213-220, 244-251, 1977
Lukeš V., Aztekia, mimořádné číslo, p. 41-65, 1982
Lukeš V., Aztekia, 7 : 71-74, 1984

 

Autoři
Foto: J. Král .
Vyobrazená rostlina pochází ze sbírky autora textu V.Šedivého.


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a sest