Název
Echinocactus adversispinus Mühlenpfordt
 

Taxon
Echinocactus adversispinus Mühlenpfordt - Allg. Gartenztg., 16, 10, (1848)

 

Popis
Původní popis:
"Latinská diagnóza: Podlouhle vejčitý, 34 žeber, žebra ostrá, areoly 1,5 palce od sebe vzdáleny, zapuštěné, v mládí s bílou vlnou, starší jsou holé, okrajových trnů je 7, střední je 1. 3 horní trny a střední trn jsou dlouhé, proti sobě stojící.
Německý komentář:
Obráceně vejčitý, 34 žeber. Žebra ostrá, ne příliš vysoká. Areoly 1,5 palce od sebe vzdáleny, v mládí s bílou vlnou, ve stáří holé. Areoly jsou zapuštěné a nesou 7 okrajových trnů a l střední trn. 3 horní paprskovité trny jsou nejsilnější, zploštělé, prostřední z nich je největší a listovitější jak ostatní. 4 spodní paprskovité trny jsou tenší, ale silnější jak u ostatních ostrožeberných druhů. Horní trny a střední trn jsou v mládí červenohnědé, ve stáří bílé s poněkud tmavší špičkou, všechny čtyři jsou zahnuty vzhůru. Tři horní trny jsou přes l palec dlouhé, střední trn je 1,5 palce dlouhý. Krásná forma, ,která se od známých druhů liší tvarem a směrem trnů, připomínající Ech. Hookeri, liší se však od něho větším počtem trnů - E. Hookeri nemá střední trn. Vlast Mexiko, sbírka p. Haage."
H. Bravo uvádí, že se zřejmě jedná - se zřetelem na vzdálenost areol od sebe - o formu E. lamellosus, u kterého je počet okrajových trnů většinou 6 (ve spodní části areoly - pozn. autora).

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
Jedná se o zmizelý, dnes těžko definovatelný druh, patřící do okruhu E. gladiatus a příbuzný s E. lamellosus.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a pet