Název
Echinocactus acroacanthus Stieber
 

Taxon
Echinocactus acroacanthus Stieber - Botanische Zeitung, 5, 491, (1847)

 

Popis
Původní německý popis:
"Tělo téměř kulovité, zelené; žeber je 27, poněkud tupých, zvlněných; brázdy široké, ostré; areoly v mládí s bohatou bílou vlnou, později holé, asi 1,5 palce od sebe vzdáleny; trnů je 7, paprskovitých, tři horní jsou velmi velké, 1 - 1,5 palce dlouhé, poněkud zpět zahnuté, zploštělé, žlutohnědé, příčně tmavě kroužené, s černou špicí; prostředni je velmi široký, skoro mečovitý, o něco delší, 4 spodní trny jsou malé, 4 - 5 čárek dlouhé, tenké, bělavé, později perlově šedé; střední trn chybí. Krásná rostlina patřící do skupiny Stenogoni Salm. 3 horní trny Jsou v mládí zcela leskle hnědé. Rostlina je ve sbírce zahradníka Sencke v Lipsku a byla vypěstována z mexických semen."
H. Bravo uvádí, že je velice příbuzný s E. dichroacanthus.
J. Pechánek udává pro rostliny pocházející od Schmolla 50 a více žeber, tři horní trny se překlápějí na starších areolách téměř do vodorovné polohy, květ je smetanově bílý s červenofialovým středním proužkem, semena jsou černohnědá a cca l mm velká.

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
E. acroacanthus patří do okruhu E. dichroacanthus a lze jej pokládat za formu nebo varietu E. dichroacanthus, od kterého se liší jen tím, že 3 horní trny se na starších areolách překlápějí nazpět téměř do vodorovné polohy.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a pet