Název
Echinocactus acifer Hopfer-Ehrenberg
 

Taxon
Echinocactus acifer Hopfer-Ehrenberg: Linnaea, XIX, 335, (1847)

 

Popis
Förster k tomuto druhu uvádí:
"Echinocactus acifer Hopf., Nadelntragender I. Originální rostlina, která je v majetku p. Senke a která pochází ze zásilky p. Ehrenberga, je 3 - 3,5 palce vysoká a 5 palců široká. Má 32 žeber, světle zelených, poněkud tupých, zvlněných, poněkud zkřivených; brázdy jsou ostré. Areoly 10 - 12 čárek od sebe vzdáleny, v mládí s bohatou hnědavě bílou vlnou, která tvoří na temeni zářivý chumáč, později holé. Okrajových trnů je 18 - 22, jsou 5 - 14 čárek dlouhé, v mládí sněhově bílé, později špinavě bílé, s hnědou špičkou, horní jsou menší. Oba horní jsou podobné středním trnům, jsou jehlovité a nahoru zahnuté. Střední trn je jeden, jehlový, silný, 1 - 1,5 palce dlouhý, nahoru zahnutý, hnědý. Fr.
Zda tento druh patří skutečně do skupiny Stenogoni nemohu doposud potvrdit, protože počet okrajových trnů nesouhlasí s touto skupinou. Je snad ale možné tento druh zařadit spolu s na str. 345 uvedeným Echinocactus spinosus Weg. do nové třídy Skupiny Stenogoni."
Jedná se o pochybný druh. Již v roce 1850 pochybuje Salm o jeho oprávněnosti a řadí jej s otazníkem k E. wippermannii. Stejného názoru je i Schumann.

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
Jedná se o pochybný druh, patřící do okruhu E. vaupelianus. Po roce 1850 není o této rostlině zveřejněno nic nového.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a devet