Název
Echinocactus Acanthion Salm Dyck
 

Taxon
Echinocactus Acanthion Salm Dyck - Cact. Hort. Dyck. 1849, 161, (1850)

 

Popis
Původní latinský popis:
"E. Acanthion Nob. Tělo kulovité, světle zelené, žebra velmi početná (35 - 40), silně k sobě stlačená, mírně zvlněná, u areoly zduřelá. Areoly hustě u sebe, v mládí s bělavou plstí. 3 horní trny jsou ploché, prostřední z nich je nejsilnější, jako střední jsou 2 šídlové trny odstávající na obě strany u základu slámovitě zbarvené, nahoře ryšavě hnědé, 8 spodních trnů, jemnějších, rozestřených, bělových (Nob.).
Tělo robustní, silné, 4 palce a více v průměru, horní trny jsou l a půl palce dlouhé. Jediný známý druh, který má v dané sekci 2 střední trny. Květy neznámé."

Rümpler uvádí 11 okrajových trnů, z toho 3 horní a 8 spodních a dále 2 střední trny a dodává: "Knížetem Salmem popsaná rostlina byla silně vyvinutá, měla 12 cm a víc v průměru a byla pokryta 2,5 až 4 cm dlouhými trny."

 

Variety

 

Výskyt

 

Pěstování

 

Poznámky
Rostlina nebyla znovu nalezena a ani se zřejmě nenachází ve světových sbírkách. H. Bravo udává jen 3 střední horní trny (zřejmě okrajové), 2 střední trny podle Salma nejsou uvedeny. Podle textu v Rümplerovi, který zřejmě tento druh viděl, se jedná o druh se zvláštním, nikde jinde se neopakujícím postavením dvou středních trnů.

 

Literatura

 

Autoři
převzato z knihy Jana Pechánka Rod Echinofossulocactus Lawrence


Diskuze:

Lubomír Hnáít (2008-09-14 12:55:53)
Dle mého názor uveřejňovat takovéto "popisy" bez jakéhokoliv foto nepřináší žádný užitek. Spíše naopak. Jen stupňuje zmatky, kterých je okolo kaktusů víc než dost. To plastí i ostatních jménech v tomto oddíle a též jména Echinofossulocactus. toto by mělo být odstraněno. Podstatnou část by měly tvořit popisy s dokonalými fotografiemi. Toto je zveřejňování pochybných jmen za každou cenu a snižuje to hodnotu jinak dobrého díla.
Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sest a sest