Název
SULCOREBUTIA BREVIFLORA Backeb. emend. Diers var. LAUI Diers
 

Taxon
Sulcorebutia breviflora Backeberg emend. Diers var. laui Diers, Kakt. und and. Sukk., 42: 100, 1991
Varieta byla pojmenována na počest svého nálezce Alfreda Laua.

 

Popis
Stonek jednotlivý, v kultuře častěji odnožující, kulovitý, později poněkud protáhlý, až 60 mm široký, přecházející do řepovitého kořene; temeno snížené; pokožka zelená až olivově hnědozelená. Žeber 12-16, spirálovitá, rozložená do kuželovitých hrbolků; areoly dlouze oválné, až 6 mm dlouhé, 2 mm široké. Trny převážně jen okrajové, v počtu 12-16, hřebenovitě uspořádané, většinou přilehlé, 5-10 mm dlouhé, bělavé až nažloutlé, čerstvé někdy i tmavěji hnědé.
Květy
vznikající z boku těla, 30-40 mm dlouhé i široké, v barvě velmi proměnlivé, bílé, krémové, světle žluté, oranžově žluté, oranžově červené, rumělkově červené, karmínově červené, tmavě červené, světle až tmavě purpurově červené, existují ale také dvoubarevné květy v různých kombinacích s bílým, žlutým i načervenalým jícnem, u tmavých odstínů květů barva částečně přechází i na nitky; poupata nahnědlá, načervenalá nebo olivově zbarvená, u světlých odstínů květů více zelená; stejné zbarvení šupin na květním lůžku a trubce; okvětní lístky kopisťovité, 12-15 mm dlouhé a 4-5 mm široké; nitky v horní části a prašníky nažloutle bílé; bělavá čnělka asi 10 mm dlouhá, nažloutle bílá blizna s málo roztaženými rameny mezi nejvyššími prašníky.
Plod
kulovitý, nazelenalý až načervenalý, 4-5 mm široký.
Semena
matně hnědočerná, asi 1,3 mm dlouhá a 1,1 mm široká.

 

Variety
Variabilita Sulcorebutia breviflora var. laui má velmi neobvyklý charakter. Většina znaků je v rámci populace dosti jednotná, jejich proměnlivost není nijak mimořádná. Vzhled těla, žeber, otrnění, ale i tvar květu, plodu a semen jsou v celé populaci málo odlišné, a to se týká i rostlin z výsevů ve sbírkách. Zcela odlišná je však situace u barvy květů. Zde existující variační šíře je zcela mimořádná pro kaktusy vůbec a rod Sulcorebutia obzvlášť. Podle informací autora var. laui se ani po několika generacích výběru včetně zpětného křížení nepodařilo jednotlivé barevné varianty květu stabilizovat, což by mohlo naznačovat i hybridní původ této populace, otázkou však zůstává, proč jsou ostatní znaky poměrně jednotné a stabilizované.
Kromě sběru L 314, podle kterého byla S. breviflora var. laui popsána, dosud snad žádný jiný sběr s tímto jménem spojen nebyl. U sběru KK 1263, který byl označen jako S. caineana, však alespoň některé rozšiřované rostliny vykazují podobné kombinace barev květů.

 

Výskyt
U popisu variety bylo jako místo nálezu uvedeno Bolívie, departament Potosí, provincie Bilbao, jižní břeh Rio Caine. Ohledně přesného místa výskytu existují určité pochybnosti. Podle některých informací by se mělo místo sběru L 314 nalézat 24 km jihovýchodně od La Vina, to ale již určitě není provincie Bilbao. Podle jiných informací snad 10 km jihovýchodně od La Vina. Znovu však tato populace zřejmě nebyla objevena. V nejnovějším seznamu polních čísel A. Laua (1994) byla u sběru L 314 uvedena nadmořská výška 2400-2500 m.
Asi 10 km severozápadně od L 314, rovněž na jižním břehu Rio Caine, se mělo nalézat místo sběru L 315. Tato populace zapadá do variační šíře S. breviflora var. haseltonii. Pokud by sem měl patřit i sběr KK 1263, jako místo jeho nálezu bylo uvedeno Bolívie, Rio Caine, 2300 m.

 

Pěstování
Sulcorebutia breviflora var. laui pochází z nižších poloh než většina druhů rodu Sulcorebutia, přesto vyžaduje stejné podmínky jako většina sulkorebucií z vyšších poloh. Ve vegetaci hodně slunce, čerstvého vzduchu a nárazovou zálivku až po předchozím vyschnutí substrátu. Pro výrazné řepovité kořeny je vhodný dobře propustný, mírně kyselý substrát bez nezetlelých organických příměsí. V době vegetačního klidu je nutné úplné sucho a teploty kolem 10 oC, aby nedocházelo k předčasnému probouzení rostlin, pokles teplot pod 5 oC ale není bezpečný. Pěstování ze semen uchovává široké spektrum barev květů, možné je i vegetativní rozmnožování z odnoží, které se v kultuře často vytvářejí.
Poznámka Ladislav Horáček: V roce 2003 jsme tuto rostlinu hledali bez úspěchu. Rok poté, tj. v listopadu 2004, už po zkušenostech s výskytem S. breviflora, která roste nad osadou La Viňa, na samém vrcholku kopce, jen asi v metrové šíři nad řečištěm, jsme s místní indiánkou navštívili dvě další lokality těchto rostlin, a to 12 km za osadou La Viňa. Údolí řečiště, kde vede cesta, je ve výšce 2050 m n.m. a na naleziště S. breviflora v. laui je nutno vystoupat do výše 2850 m. První rostliny, které jsme v kamenných plotnách potkali, byly drobné trsovitě rostoucí rostlinky se žlutým květem. Potom, asi po 300 metrů pochodu dále po náhorní plošině, rostou tyto kaktusy se stejným tělem, ale barva květů byla světle červená s bílým středem. Místní indiánka nám dále chtěla ukázat další lokality s jiným habitem, ale protože jsou tyto výstupy fyzicky velmi náročné, nechali jsme si je na příští cesty.

 

Poznámky
Sulcorebutia breviflora var. laui je určitě nejzajímavější nález z příbuzenstva S. breviflora. Tyto pěkné rostliny jsou ve většině znaků dosti jednotné, znaky květů zcela zapadají do variační šíře S. breviflora var. haseltonii, stejně jako znaky plodu a semen. Naproti tomu barva květů vykazuje mimořádnou šíři odstínů, jaká se nevyskytuje u žádného jiného taxonu rodu Sulcorebutia a není obvyklá ani u jiných rodů čeledi Cactaceae. Podobnou šíři barev květů můžeme pozorovat v rodu Lobivia u L. ferox var. longispina a zejména L. pentlandii. V rodu Sulcorebutia lze u některých populací nalézt většinou jen přechody a kombinace žluté a červené.

 

Literatura
Anderson E. F., The cactus family, p. 601, 2001
Augustin K., Gertel W. et Hentzschel G., Sulcorebutia, Kakteenzwerge der bolivianischen Anden, p. 65, 2000
Pilbeam J., Sulcorebutia and Weingartia, p. 89, 129, 1985

 

Autoři
Text Otakar Šída.
Foto Václav Šeda ve vlastní sbírce.
Fotografované rostliny pocházejí z originálních Lauových sběrů L 314 a představují celé spektrum barev květů, od téměř bílé, před odstíny žluté, oranžové, růžové až po sytě červenofialové (magenta).


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a pet