Název
FEROCACTUS RECTISPINUS (Engelm.) Br. et R.
 

Taxon
Ferocactus rectispinus (Engelmann) Britton et Rose, The Cactaceae, 3: 134, 1922
Echinocactus emoryi Engelm. var. rectispinus Engelmann in Coulter, Contrib. U. S. Nat. Herb., 3: 362, 1896
Echinocactus emoryi Engelm. f. rectispinus (Engelm.) Schelle, Handb. Kakteenkult., p. 161, 1907
Echinocactus rectispinus (Engelm.) Br. et R., Journ. New York Bot. Gard., 12: 296, 1911
Ferocactus emoryi (Engelm.) Backeb. var. rectispinus (Engelm.) N. P. Taylor, Bradleya, 2: 37, 1984
Druhové jméno rectispinus znamená v překladu s rovnými, přímými trny.

 

Popis
Stonek jednotlivý, zpočátku kulovitý, ve stáří válcovitý, až 0,45 m široký a 1,5-2 m vysoký. Žeber obvykle 21, často spirálovité; areoly velké, eliptické až 30 mm dlouhé a 10 mm široké. Okrajových trnů 7-9, 15-60 mm dlouhé; 3 horní okrajové trny většinou delší než zbývající dolní; středový trn 1, dřevitý, přímý, 90-250 mm dlouhý, až 2,5 mm široký.
Květ
60 mm dlouhý i široký, vnitřní okvětní lístky žluté.
Plod
Plně zralý plod žlutý, asi 35 mm dlouhý a 25 mm široký, se zbytky suchého okvětí a s výraznými šupinami na povrchu.
Semeno
asi 2 mm dlouhé, 1,5 mm široké s černou jamkovanou testou, hilum drobné, kruhovité, umístěné na vrcholu semene.

 

Variety
Žádné variety ani formy nebyly dosud popsány. V rámci druhu existuje přirozená variabilita, která však není natolik významná, aby dala vznik vnitrodruhovým taxonům. Variabilita se týká především délky otrnění a barvy květu.

 

Výskyt
Druh roste na poloostrově Baja California a jeho areál rozšíření je ve směru sever jih přibližně 100 km dlouhý a rozprostírá se v oblastech od středu poloostrova směrem ke Kalifornskému zálivu. Lze jej vymezit městy San Ignacio na severu a Comondú na jihu. Typová lokalita se však nachází v blízkosti města Mulegé, kde materiál sbíral W. M. Gabb, snad v roce 1867. Oblast, kde se druh nachází je velmi suchá, kamenitá a spolu s F. rectispinus se na lokalitách můžeme setkat s významnými prvky suchomilné doprovodné vegetace, jako např. Echinocereus brandegeei, Opuntia ciribe, Stenocereus thurberi, Fouquieria peninsularis, Bursera microphylla, Cercidium microphyllum, Abutilon palmeri aj.

 

Pěstování
Díky poměrně široké nabídce semen i v našich katalozích, je možné vytvořit poměrně širokou kolekci rostlin z různých nalezišť. Semenáčky zpočátku velmi dobře přirůstají a je zajímavé, že většina z nich zpočátku vytváří středový trn s mírně háčkovitým zakončením. Starší rostliny není vhodné příliš často přesazovat. Pro jejich pěstování volíme raději plošší misku, kde mohou bohatě rozvinout kořenový systém. V kultuře je důležité, stejně jako u většiny dalších dolnokalifornských kaktusů, aby teploty dlouhodobě neklesaly pod 10 °C.
Autor textu i fotografie Libor Kunte, fotografie rostliny i detaily květů byly pořízeny nedaleko města Mulegé, Baja California, Mexiko.

 

Poznámky
Na lokalitách lze objevit jednak jedince s dlouhými rovnými trny, tak i rostliny, jejichž trny jsou zakončeny mírným háčkem. Také barevná škála květů je poměrně značná a i když se v literatuře píše pouze a jen o květech žlutých, na lokalitě nedaleko Mulegé jsem objevil populaci rostlin, z nichž někteří jedinci kvetli i žlutooranžově až červenooranžově. Jednalo se zřejmě o přírodní hybridy mezi F. rectispinus a Ferocactus peninsulae, s nímž tvoří sympatrické populace, mezi kterými, jak známo, dochází ke vzájemnému křížení.
Délka středového trnu u některých exemplářů opravdu dosahuje neuvěřitelných 250 mm, což řadí tento kaktus zřejmě na první místo v délce trnů ze všech severoamerických a středoamerických kaktusů. Z jihoamerických kaktusů konkurují F. rectispinus někteří zástupci rodu Trichocereus.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5: 2730, 1961
Bravo-Hollis H. et Sánchez Mejorada H., Las Cactáceas de México, 2: 288-289, 1991
Ettelt J. et Riedel W., Ferocactus rectispinus versucht zu blühen, Kakt. und and. Sukk., 54: 293-294, 2003
Taylor N. P. A review of Ferocactus Br. et R., Bradleya 2: 19-38, 1984 [Rod Ferocactus, překlad Aztekia, 9: 1-25, 1986]
Unger G., Die grossen Kugelkakteen Nordamerikas, p. 268, 1992
Wolf F. et Wolf R., Die Ferokakteen der Baja California, 2004

 

Autoři
Autor textu i fotografie Libor Kunte, fotografie rostliny i detaily květů byly pořízeny nedaleko města Mulegé, Baja California, Mexiko.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a dve