Název
ESCOBARIA VIVIPARA (Nutt.) Buxb. var. ROSEA (Clokey) Hunt
 

Taxon
Escobaria vivipara (Nuttall) Buxbaum var. rosea (Clokey) Hunt, Cact. Succ. J. (GB), 40: 13, 1978
Coryphantha rosea Clokey, Madrono, 7: 75-76, 1943
Coryphantha vivipara (Nutt.) Br. et R. var. rosea (Clokey) Benson, Cacti of Arizona, ed. 3, p. 26, 1969
Volba jména taxonu byla pravděpodobně odvozena od narůžovělého vzhledu rostlin, způsobeného zabarvením především středových trnů.

 

Popis
Stonek kulovitý, oválný až krátce válcovitý, 40-100 mm široký, 40-150 mm dlouhý, nejčastěji jednotlivý, vzácně odnožující; povrch rozložen do odstávajících, šedozelených až modrozelených, válcovitých až kuželovitě válcovitých bradavek, uspořádaných v 5 a 8 nebo 8 a 13 spirálách. Trnů celkem 26-38, z toho středových 5-12, paprskovitě uspořádaných, 5-23 mm dlouhých, světle až tmavě růžově šedých s tmavší špicí, někdy přítomny ještě 1-4 subcentrální trny; okrajových trnů 18-29, 9-22 mm dlouhé, matně bílé, tříslovinově až bledě růžovošedé, s tmavší špicí.
Květ
33-65 mm široký, 25-45 mm dlouhý, široce se otevírající; vnější okvětní lístky četné, bledě zelené nebo olivově růžové se světlejšími okraji, na okrajích ořasené; vnitřní okvětní lístky četné, bledě růžové, tmavě růžové až růžovočervené ("fuchsiovité") barvy, celokrajné; prašníky bílé až bledě purpurové; bliznové laloky v počtu 7-9, bílé až bledě fialové.
Plod
oválný, 12-16 mm široký, 20-25 mm dlouhý, šťavnatý, zelený až narůžovělý.
Semena
1,6-2,2 mm velká, ledvinovitá, červenohnědá, jamkovaná.

 

Variety
Escobaria vivipara var. rosea je jednou z mnoha forem druhu E. vivipara, rozšířeného na západě až středozápadě severoamerického kontinentu od Kanady až po severní části mexických států Sonora, Chihuahua a Coahuila. Podle užšího pojetí je druh v současné době členěn do 7-9 variet, které představují z větší části geografické rasy a odlišují se od sebe rozdíly v otrnění, barvě i velikosti květu:
Escobaria vivipara (Nutt.) Buxb.

 

Výskyt
Typová lokalita byla v originálním popise určena přesně: Nevada, Clark County, Charleston Mountains, Kyle Canyon až Deer Creek, nadmořská výška 2400 metrů. Rozšíření se však neomezuje jen na typovou lokalitu, případně její okolí; je podstatně rozsáhlejší a kromě Nevady (Clark Co., Nye Co., Lincoln Co.) se var. rosea vyskytuje ještě v Kalifornii (San Bernardino Co.) a Arizoně (Mohave Co., Coconino Co.) v nadmořských výškách 1500-2700 metrů a v typu krajiny, která se dá označit jako řídký jalovcovo-borovicový les. Přes rozlehlost uvedeného areálu však nelze říci, že jde o hojně se vyskytující kaktus.

 

Pěstování
Kaktusy jihozápadu USA patří v podmínkách našich všeobecně málo větraných skleníků a pařenišť se spíše vlhčím prostředím mezi obtížněji kultivovatelné. K úspěšnému pěstování E. vivipara a jejích variet je podmínkou velmi propustný substrát a v době vegetace přísné dodržování střídavého zálivkového režimu a dostatek čerstvého vzduchu. E. vivipara var. rosea patří jako většina "vivipar" dokonce do kategorie kaktusů, které lze pěstovat v tak zvané volné kultuře, s doporučovaným přezimováním v suchém, nevytápěném skleníku nebo pařeništi. Dospělé rostliny nasazují květy v pozdním jaru (květen - červen), plody dozrávají ještě v téže sezóně.

 

Poznámky
Bezprostřední zeměpisnou vazbu var. rosea na další variety druhu lze vysledovat v Arizoně a Nevadě, kde se překrývá s var. arizonica a kde se v některých případech vyskytují i přechodné formy; zřejmé sympatrické vazby jsou pak s var. desertii, která se však vyskytuje v nižších nadmořských výškách. Od var. arizonica se liší větším počtem bělavě růžových trnů a větším květem, u var. desertii je rozlišovacím znakem především drobný květ žlutavé barvy. Pokud jde o morfologickou příbuznost E. vivipara var. rosea, zdá se, že nejblíže stojí var. neomexicana.
Krátce je nutné se zmínit i o rozdílných názorech na existenci rodu Escobaria, který bývá, zejména v amerických odborných pracích, klasifikován pouze jako součást široce pojatého rodu Coryphantha. Proto se nezřídka setkáváme i se jménem Coryphantha vivipara var. rosea.

 

Literatura
Fischer P. C., The varieties of Coryphantha vivipara , Cact. Succ. J. (US), 52: 186-191, 1980
Halda J. et Crkal K., Escobaria vivipara (Nutt.) F. Buxb var. vivipara, Atlas kaktusů, 3: 22, 1988
Šedivý V. et Busek J., Escobaria vivipara (Pursh) var. desertii (Engelm.) D. R. Hunt, Atlas kaktusů, 12: 6, 1997
Šedivý V., Rod Escobaria Br. et R., Atlas kaktusů 5, příloha, 1990
Taylor N. P., The identification of Escobarias (Cactaceae), Brit. Cact. Succ. J., 4: 36-44, 1986
Vereš G., Mrazuvzdorné kaktusy Severnej Ameriky, 2003

 

Autoři
Text Vladislav Šedivý
Foto na nalezišti v oblasti Cima - East Mojave National Scenic Area (východní část Kalifornie), pořídlil v roce 1998 Josef Odehnal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a osm