Název
REBUTIA SIMONIANA Rausch
 

Taxon
Rebutia simoniana Rausch, Kakt.und and. Sukk., 35: 204, 1984
W. Rausch rostlinu pojmenoval na počest svého dlouholetého přítele a milovníka rebucii, Wilhelma Simona.

 

Popis
Stonek jednotlivý, v kultuře poněkud odnožující, kulovitý, až 25 mm široký, s ploše rozloženými, vláknitými kořeny, pokožka světle zelená; žeber asi 13, poněkud spirálovitá, rozložená do okrouhlých, 2-3 mm velkých hrbolků; areoly okrouhlé až oválné, 1-1,5 mm dlouhé, bíle až světle hnědě plstnaté; okrajových trnů 11-13, až 5 mm dlouhé, křehké, sklovitě bílé; středové tmy 1-4, až 7 mm dlouhé, silnější, sklovitě bílé s hnědou špičkou.
Květy
35 mm dlouhé a široké, čistě oranžově žluté; květní lůžko a trubka světle okrové s tmavšími šupinami, bílými vlasy a štětinami; vnější okvětní plátky okrouhlé s drobnou špičkou, světle okrové, vně s nafialověle zeleným středním proužkem; vnitřní okvětní plátky okrouhlé, žlutooranžové; jícen až 17 mm dlouhý, do poloviny srostlý s čnělkou, bílý; nitky, čnělka a blizna se 4 rameny bílé.
Plod
kulovitý, 6 mm široký, olivově zbarvený, s bílými vlasy a štětinami.
Semena
krátce přílbovitá, podobná jako u R. fiebrigii, poněkud větší, asi 1,2 mm dlouhá, tmavě hnědá, s velkým přímým hilem.

 

Variety
Variety ani formy nebyly popsány, je to ve svých znacích, pokud je známo, značně jednotný taxon. Drobné rozdíly, které lze pozorovat hlavně v otrnění, jsou snad jen důsledkem odlišných podmínek kultury. Položka, která byla použita jako typ druhu, byla vybrána ze sběru WR739.

 

Výskyt
Rebutia simoniana pochází z provincie Sud Cinti (Bolívie, departament Chuquisaca), její výskyt je omezen na malou oblast jižně od La Cueva blízko Culpina v nadmořské výšce 3500 m. Na nalezišti roste společně s rostlinami R. fiebrigii, od kterých se vzhledem stonků také příliš neliší.

 

Pěstování
Tento pěkný druh má podobné nároky jako většina ostatních druhů ze sekce Aylostera. Roste velmi pomalu, v kultuře vytváří malé trsy stonků velikosti větší kuličky na hraní. Silnější osvětlení ve vegetaci podporuje vývoj silnějšího, hustějšího otrnění zbarveného zřetelněji do žluta, které doplňuje mimořádně pěkné nažloutle oranžové květy. Mírné odnožování v kultuře umožňuje vegetativní množení, množení ze semen je dosud omezeno nepříliš častou nabídkou, ale zdá se, že i tomto směru se situace pomalu zlepšuje.

 

Poznámky
Rebutia simoniana je velmi pěkná a opravdu zajímavá rostlina. W. Rausch ji nalezl vlastně jen náhodou, když spolu s několika dalšími exempláři R. fiebrigii pro vyhodnocení tohoto druhu sebral i několik menších. domněle nedospělých rostlin. Tyto rostliny však i v kultuře zůstaly odlišné, trvale podstatně menší, a hlavně vykvetly mnohem většími, oranžovými květy. Ve vzhledu stonků ukazuje určitou podobnost s R. buiningiana Rausch, zůstává však trvale zřetelně menší, květy mají jiný odstín a semena jsou větší.

 

Literatura
Pilbeam J., Rebutia. p. 91, 1997

 

Autoři
Text Otakar Šída, foto Pavel Pavlíček ve sbírce Václava Šedy.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a jedna