Název
REBUTIA CHRYSACANTHA Backeb. var. ELEGANS (Backeb.) Backeb.
 

Taxon
Rebutia chrysacantha Backeberg var. elegans (Backeberg) Backeberg, Die Cactaceae, 3: 1539, 1959
Rebutia xanthocarpa Backeb. var. elegans Backeb., Cact. Succ. J. (US), 23: 83, 1951
Rebutia senilis Backeb. f. elegans (Backeb.) Buin. et Don., Sukulentenkunde, 7/8: 99, 1963
Jméno je odvozeno od celkového vzhledu variety, což se týká otrnění i květů, elegans znamená úhledný, půvabný.

 

Popis
Stonek protáhle okrouhlý, i více než 50 mm velký; hrbolky okrouhlé, malé, hustě stojící, uspořádané do spirálovitých žeber; trny štětinovité, až 30 v areole, těžko rozlišitelné na okrajové a středové, odstávající, husté, jemné, bílé s nažloutlými špičkami.
Květy
červené s nažloutlým odstínem; květní trubka štíhlá, nažloutle oranžová; okvětní lístky kopisťovité, podobně jako u všech variet R. chrysacantha zřetelně širší než u R. senilis, nažloutle červené; nitky žluté; čnělka žlutá, volně stojící, blizna bílá, s tenkými roztaženými rameny.
Plod
kulovitý, s tenkou vysychající slupkou, asi 5 mm široký.
Semena
černá, lesklá, asi 1 mm dlouhá.

 

Variety
Rebutia chrysacantha var. elegans je ve sbírkách jednotná, někde se vyskytující rozdíly jsou spíše důsledkem vlivu způsobu kultury.

 

Výskyt
V původním popisu bylo jako naleziště uváděno jen severní Argentina, Salta. Otázkou zůstává, zda lze varietě přiřadit i nějaké přesnější místo, případně některý z novějších sběrů.

 

Pěstování
Rebutia chrysacantha var. elegans roste dobře i na vlastních kořenech, snadno a pravidelně kvete a vytváří ze samosprašných květů i dostatek semen, která dobře klíčí. Výsevy jsou jednotné a zachovávají všechny charakteristické znaky stejně jako u většiny taxonů těchto příbuzenských okruhů.

 

Poznámky
Původně byla var. elegans přiřazena k R. xanthocarpa, podle údaje autora prvotního popisu pro poněkud kratší otrnění a neznalost květů. Tvar a velikost květu ji však jednoznačně přiřazuje do skupiny R. senilis - R. chrysacantha, a vzhledem k více protáhlému růstu, nažloutlému zbarvení trnů (v závislosti na intenzitě osvětlení na stanovišti v kultuře) a k obsahu žluté barvy v květech se širšími okvětními plátky, patří var. elegans spíše k R. chrysacantha. Avšak vzhledem ke skutečnosti, že tato odchylka zřejmě není vázána na žádnou přírodní populaci, bylo by asi vhodnější, stejně jako u dalších infraspecifických taxonů z tohoto příbuzenstva, používat jméno elegans na úrovni formy.

 

Literatura
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 383, 1966
Hlinecký A., Rod Rebutia K. Schumann, Fričiana Řada V - Zpráv č. 36, p. 10, 1965
Pilbeam J., Rebutia, p. 121, 143, 150, 1997

 

Autoři
Text Otakar Šída, foto Pavel Pavlíček ve sbírce Václava Šedy.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a deset