Název
REBUTIA FABRISII Rausch var. AUREIFLORA Rausch
 

Taxon
Rebutia fabrisii Rausch var. aureiflora Rausch, Kakt.und and. Sukk., 28: 53, 1977
Varieta byla pojmenována podle barvy svých květů, které jsou na rozdíl od var. fabrisii zbarveny žlutě.

 

Popis
Stonky odnožující, tvořící trsy až o mnoha desítkách těl, kulovité, až 20 mm široké, v kultuře často zřetelně delší; žeber až 14, spirálovitá, rozložená do 2 mm velkých, plochých, okrouhlých hrbolků; areoly oválné, 1,5 mm dlouhé, bíle vlnaté. Okrajových trnů asi 20, sklovitě bílé až nažloutlé, s hnědou špičkou, 2-7 mm dlouhé; středové trny v počtu až 10, podobné jako okrajové.
Květy
žluté, poněkud menší než u var. fabrisii, asi 25 mm dlouhé a široké; květní lůžko a trubka stopkovité, růžové s hnědými nahými šupinami; vnější okvětní lístky žluté s načervenalým středním proužkem a špičkou; nitky světle žluté, čnělka bělavá, blizna bělavá, se 6 rameny, čnělka srostlá s trubkou až do poloviny délky květu.
Plod
kulovitý, až 6 mm široký, s prosvítající tenkou stěnou, světle nazelenalý až nahnědlý.
Semena
odpovídající sekci Rebutia, podlouhlá, asi 1 mm dlouhá a 0,6 mm široká s lesklou černou testou a velkým, vyklenutým, bílým hilem.

 

Variety
Rostliny R. fabrisii var. aureiflora jsou v našich sbírkách značně jednotné, ani z naleziště nejsou žádné výraznější rozdíly uváděny. Ve sbírkách se nalézají i rostliny, které vytvářejí mnohem protáhlejší, méně vzhledné stonky. Položka použitá jako typ var. aureiflora byla vybrána ze sběru WR687, jako R. fabrisii var. aureiflora byl označen také sběr MN123.

 

Výskyt
R. fabrisii var. aureiflora pochází ze severní Argentiny z provincie Jujuy, naleziště variety se nalézá mezi Valle Colorado a Valle Grande v nadmořské výšce 2000 m.

 

Pěstování
Rebutia fabrisii var. aureiflora je pěstitelsky nenáročná rostlina, vegetativní množení je snadné, odnože v trsech někdy vytvářejí kořeny i samovolně bez oddělení. Pěstování ze semen může být poněkud omezeno cizosprašností tohoto druhu, pokud je známo, bez sprášení pylem jiné rostliny nejsou semena vytvářena u žádné z variet R. fabrisii. Některé klony var. aureiflora mají sklon neúměrně protahovat své stonky zejména při nižší úrovni osvětlení, klony s kratšími stonky jsou pěstitelsky vděčnější, trsy jsou kompaktnější.

 

Poznámky
Při prvním pohledu R. fabrisii var. aureiflora stejně jako var. fabrisii ve vzhledu stonků i otrněním nápadně připomíná R. pulvinosa. Také stopkovitý srůst čnělky a květní trubky ukazuje tímto směrem, avšak květní lůžko a trubka jsou kryty šupinami, v jejichž paždí se nevyskytují žádné vlasy ani štětiny, a rovněž tvar semen jednoznačně odpovídá sekci Rebutia a nikoliv sekci Aylostera.

 

Literatura
Pilbeam J., Rebutia. p. 39, 1997

 

Autoři
Text Otakar Šída, foto Pavel Pavlíček ve sbírce Václava Šedy.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a sedm