Název
NOTOCACTUS GLOMERATUS GerlotF.
 

Taxon
Notocactus glomeratus Gerloff, Internoto, 12: 3-10,1991
Parodia rudibuenekeri (Abraham) Hofacker et Braun subsp. glomerata (Gerloff) Hofacker, Cactaceae Consensus Initiatives, 6: 11, 1998
Notocactus rudibuenekeri Abraham var. glomeratus (Gerloff) Gerloff et Neduchal, Internoto, 24: 49-64, 2003
"Glomeratus" znamená "klubkovitý" - pojmenování bylo použito na znamení toho, že rostliny rostou pohromadě, trsovitě.

 

Popis
Stonek světle zelený až šedozelený, odnožující, jednotlivé stonky až 180 mm dlouhé a 50 mm široké; temeno s vlnou a s trny; žeber 20-26, asi 6-7 mm široká a až 5 mm hluboká; areoly s bílou vlnou,3 mm široké, meziareolová vzdálenost 3 mm. Trny velmi jemné, odstávající, jehlovité; okrajových trnů 25-30, bílé, 4-10 mm dlouhé; středových trnů kolem 6, z toho obvykle 1 silnější, 10-16 mm dlouhý, s tmavší špičkou, bělavý až nažloutlý, s jantarově zbarveným hrotem.
Květy
18-20 mm dlouhé, až 24 mm široké; okvětní lístky kopinaté, 10-12 mm dlouhé, 2,5 mm široké, sírově žluté; květní trubka nálevkovitá, 6-7 mm dlouhá, bělavá, dole široká 4 mm, nahoře 9-10 mm; květní lůžko 2,5 mm dlouhé, nahoře široké 4 mm, dole 2 mm; čnělka 10 mm dlouhá, citrónově žlutá se 7-9 žlutými rameny blizny; nitky intenzivně sírově žluté, 6-7 mm dlouhé; prašníky světle žluté.
Plod
4 mm tlustý, 6-7 mm dlouhý, s bílou vlnou a štětinami.
Semeno
zvonkovité, 0,4-0,5 mm široké, 0,7-0,8 mm dlouhé, hnědé.

 

Variety
Žádné variety ani formy nebyly popsány a nejsou ani uváděny. Jsou známá sběrová čísla několika sběratelů: F. Stockinger (FS 249), N. Gerloff (Gf 184. 356), A. Hofacker (AH 84), L. Horst - W Uebelmann (HU 1184), K. H. Prestlé (PR 356).

 

Výskyt
Druh byl objeven v roce 1983 při společné cestě F. Stockingera a K. H. Prestlého na farmě Darilho mezi městy Minas do Camaqua a Santander da Boa Vista (Rio Grande do Sul. Brazílie). Rostliny rostly na skalách ve výši 5-12 m nad úrovní terénu. V blízkém okolí rostli další zástupci kaktusů - Notocactus neohorstii, Notocactus ottonis. zástupce skupiny Notocactus uebelmannianus s čistě žlutou čnělkou i bliznou a Gymnocalycium denudatum.

 

Pěstování
Rostlin není ve sbírkách příliš mnoho, proto se pro jistotu pěstují především roubované, vhodnou podnoží je např. Eriocereus jusbertii cv. Je ale možné rostliny pěstovat také pravokořenné, potom vyžadují spíše mírně kyselý, propustný substrát a v době vegetace umístění na slunném místě. V zimě by neměla teplota klesnout pod 6°C. Množení je jednoduché odnožemi, ale výsev semen bývá rovněž úspěšný a vede k získání nových rostlin.
Autor textu Stanislav Stuchlík fotografoval rostlinu Gf 184 ve své sbírce.

 

Poznámky
Druhové jméno bylo použito jedním z objevitelů. Holanďanem K. H. Prestlém a nezměnilo se ani při prvním popisu. Notocactus glomeratus patří do příbuzenstva Notocactus scopa s jeho varietami a formami (kam patří také Notocactus soldtianus, sucineus, neobuenekeri, rudibuenekeri). Podle poznámek k prvnímu popisu vykazuje Notocactus glomeratus znaky, blížící se k více druhům. Proto jej nepřiřadil autor popisu jako varietu k jednomu z nich, i když nejvíce společného vykazuje s Notocactus rudibuenekeri, od kterého se odlišuje zabarvením poupat, trsovitým vzrůstem a odlišnými trny. Svůj názor ale N. Gerloff změnil a v roce 2003 přeřadil Notocactus glomeratus k Notocactus rudibuenekeri jako varietu. Rostliny byly sbírány v únoru 1983, poprvé vykvetly v listopadu téhož roku čistě žlutými květy, tzn. že kromě žlutých okvětních lístků byly žluté tyčinky i pestík Rostliny z obou dvou sbíraných klonů se odlišovaly v ochotě ke kvetení, jedny kvetly bohatě, druhé daleko skromněji. Ze semen, nasbíraných na nalezišti, byly vypěstovány semenáče, které ještě ani v délce 10 cm nekvetly a neodnožovaly.

 

Literatura
Gerloff N., Notocactus glomeratus Gerloff spec. nov., Minimus, 25: 8-13, 1994
Menges R., Scopanae mit gelben Griffeln und Narben. Internoto, 10: 3-10, 1989
Stuchlík S., Rod Notocactus - monografie, p. 53-55, 1993

 

Autoři
Autor textu Stanislav Stuchlík fotografoval rostlinu Gf 184 ve své sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a dve