Název
MAMMILLARIA BRANDEGEEI (Coult.) K. Brandegee subsp. LEWISIANA (Lindsay ex Gates) Hunt
 

Taxon
Mammillaria brandegeei (Coulter) K. Brandegee subsp. lewisiana (Lindsay ex Gates) Hunt, Mamm. Postscripts, 7: 3, 1998
Mammillaria lewisiana Lindsay, Des. Pl. Life, 11: 167, 1939
Mammillaria lewisiana Lindsay ex Gates, Cact. Succ. J. (US), 27: 185, 1955
Druhové jméno bylo zvoleno na počest objevitelky, paní Katherin Brandegee, která začátkem 20. století patřila k nejaktivnějším botanikům v Kalifornii, USA. Jméno poddruhu pak na počest přírodovědce Meriwater Lewise, který ve stejném období cestoval a studoval květenu Jihozápadu USA a severního Mexika.

 

Popis
Stonek stlačeně kulovitý, 20-70 mm vysoký a 30-110 mm široký, se silným řepovitým kořenem; temeno vpadlé, částečně kryté vlnou a trny. Bradavky pyramidální, na bázi s výraznými hranami, nahoře oblé, asi 9-11 mm dlouhé, areoly s bělavou vatou, axily s drobnými chomáčky bílé vlny. Okrajové trny v počtu 9-13, paprskovitě rozprostřené, přímé, jehlovité, 4-10 mm dlouhé, dolní nejdelší a nejtmavší, hladké, hnědé s tmavším hrotem, ve stáří šednoucí; středové trny pružné, ohebné, v počtu 1-3, všechny tmavě purpurové až černé, 8-20 mm dlouhé, horní nejdelší a vzhůru zahnutý.
Květy
zvonkovité, 20-25 mm dlouhé, 10-20 mm široké, zelenavě žluté až hnědavé, vnější okvětní
lístky zoubkovité, třásnité i celokrajné, hnědavé, se světlejším okrajem; nitky bílé, prašníky světle žluté až krémové, blizna světle zelená.
Plod
krátce kyjovitý, 10-15 mm dlouhý, 6-8 mm široký, se zbytkem okvětí, zelenavě bílý, kalně růžový až načervenalý, s mnoha semeny.
Semena
hnědá, kapkovitá až hruškovitá, testa zvrásněná, hilum dlouhé, úzké, bílé.

 

Variety
Současný pohled na tuto skupinu "zelených" kalifornských mamilárií zahrnuje k druhu M.brandegeei následující poddruhy:
subsp. brandegeei, rozšířená na velkém areálu ve střední části poloostrova Baja California, (syn. M.gabbii, M.magdalenensis);
subsp. glareosa (Houghton) Hunt, z jihovýchodni části poloostrova Baja California, (syn. M. dawsonii);
subsp. lewisiana (Lindsay ex Gates) Hunt, z malého naleziště nedaleko pacifického pobřeží, ve střední části Baja California.

 

Výskyt
Roste v Mexiku, ve státě Baja California, u Mezquital Ranch, kde sídlí na hřebenu žulových pahorků, porostlých řídkým drobnolistým matorálem, v nadmořské výšce asi 100-150 m. Jedná se o severní část pouště Desierto Vizcaino. Naleziště je poměrně malé, populace nepříliš početná a v zemi zatažené rostliny je obtížné nalézt.
Naleziště typu leží asi 11 km severozápadně od Rancho Mezquital. Poblíž je další lokalita u Cardonal. Reppenhagen ji popisuje takto: lehce zvlněná krajina s kaktusovou stepí, bohatou na rostlinné druhy, včetně kaktusů. Subsp. lewisiana zde roste v jílovité půdě s trochou humusu z opadanky na povrchu. Za sucha je rostlina zatažená hluboko v zemi. Průměrná roční teplota je zde asi 16 °C, celkové roční srážky se pohybují okolo 70 mm, bez výrazného dešťového období. Srážky mohou spadnout kdykoliv, kromě většinou extrémně suchého července. Další vláhu přináší bohatá noční rosa a mlhy, přicházející od Pacifiku.

 

Pěstování
Lze doporučit dobře propustný minerální substrát, nejlépe bez organických částic. Nesnáší dlouhodobé přemokřeni substrátu, zejména při ochlazení. Množíme výhradně výsevem semen, která jsou sice drobná, ale udržují si životnost 3 a více let. Podobně jako ostatní příbuzné taxony, plody M. brandegeei subsp. lewisiana velké množství semen, v jediném plodu jich může být i několik stovek. Klíčenci a semenáče rostou pomalu, větší část rostliny se vyvíjí pod zemí ve formě ztlustých řepovitých kořenů. Rostlinky však dospívají již v malé velikosti a setkali jsme se s květy na 12 mm velkých semenáčích, asi 3-4 rokem po výsevu. Zimní teploty se doporučují okolo 10°C. Obdobím kveteni je začátek léta.
Foto Miloš Záruba ve vlastní sbírce, text Rudolf Dufek a Jan Říha.

 

Poznámky
Mammillaria brandegeei se svými poddruhy je rozšířena na velkém areálu ve střední části Baja California, kde představuje nenápadnou složku bohaté kaktusové a sukulentní vegetace oblasti, známé jako Desierto Vizcaino. Subsp. lewisiana je od ostatnich příbuzných odlišná svými dlouhými, odstávajícími, kudrnatě zkroucenými středovými trny. Díky tomu je na první pohled rozeznatelná a nezaměnitelná. Zařazena je do serie Mammillaria (syn. Macrothelae).

 

Literatura
Bravo H., Sanchez-Mejorada H., Las Cactáceas de Mexico, 3: 317, 1991
Pilbeam J., Mammillaria, p. 61, 1999
Reppenhagen W., Mammillaria, Monographie, 2: 730, 1992

 

Autoři
Foto Miloš Záruba ve vlastní sbírce, text Rudolf Dufek a Jan Říha.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a pet