Název
PARODIA MICROSPERMA (Weber) Speg. var. OPULETA Brandt
 

Taxon
Parodia microsperma (Weber) Spegazzini var. opulenta Brandt, Kakt. Orch.-Rundschau, 1 : 67, 1976
Opulentus znamená v latině bohatý, mocný; Brandt měl při pojmenování patrně na mysli bohaté, velké a vícebarevné květy této rostliny.

 

Popis
Tělo
kulovité, olivově zelené, 50-100 mm v průměru; 21 spirálovitých žeber, která jsou zcela rozpadlá do bradavek. Okrajových trnů je 9-11, směřují převážně dolů a do stran, jsou 10-12 mm dlouhé, nažloutlé, tenké a navzájem propletené; středové trny 3-4, tmavošedé až černé, zejména na špičkách a v temeni; spodní trn je nejdelší, až 20 mm, háčkovitý; zbývající 2-3 středové trny slabší a méně výrazné.
Květy
sytě zlatožluté, na špičkách oranžové, 50 mm v průměru; květní trubka dole žlutozelená, nahoře růžová; šupiny zelené, bílá vlna, 7 mm dlouhé černé štětiny; vnější okvětní lístky žlutooranžové, s hnědočerveným středovým proužkem; vnitřní lístky zlatožluté, na okrajích oranžové, 20 mm dlouhé, 4-6 mm široké; nitky dole zlatožluté, nahoře oranžově červené; čnělka krémová, bliznové laloky 6 mm.
Plod
kulovitý, 5 mm v průměru, tenkostěnný, bíle vlnatý.
Semena
0,3 mm v průměru, hladká, hnědá, kulatá, strofiola béžová.

 

Variety
var. opulentu poznáme snadno podle tmavých středových trnů, které tvoří na temeni tmavohnědou či černou chocholku, jakož i podle teple žlutých květů s červenými nitkami. Barva nitek se mění od červenooranžové až po karmínovou.
var.microsperma (Weber) Speg. je typem druhu i celého rodu. Liší se žlutými tyčinkami bez červené barvy, jakož i světlejšími středovými trny, které jsou načervenalé.
var.macrancistra (K. Sch.) Borg má vnitřní lístky citrónově žluté, nitky zlatožluté a středové trny velmi dlouhé, často až 50 mm.
var.erythrantha (Speg.) Wesk. je charakterizována vnitřními okvětními lístky oranžově rumělkovými, dole šarlatově červenými, a šarlatovými tyčinkami.
var.thionantha (Speg.) Y.Ito má vnitřní lístky sírově žluté a neobvykle malý květ.

 

Výskyt
Přesné naleziště není známo. Holotyp variety byl získán v šedesátých letech od firmy Uhlig (NSR) pod názvem Parodia sp.nova Tucumán. Z toho Brandt dedukoval domovinu popsané rostliny: Argentina, provincie Tucumán. V uvedené provincii byla skutečně nalezena celá škála variet a forem P.microsperma s různě dlouhými a rozličně zbarvenými trny, ale vesměs studeně žlutým květem. P.microsperma var.opulenta se ovšem ve sbírkách vyskytovala již dříve, a to jako nepopsaná P.microsperma var.brunispina hort.

 

Pěstování
Je to horská rostlina a miluje tedy hodně čerstvého vzduchu a co největší výkyvy mezi denními a nočními teplotami. Proto je vhodná zejména do fóliovníků i do balkónových a předokenních skleníčků, kde teploty s příchodem noci silně poklesnou, aby přes den opět rychle vzrostly.
Foto: Karel Crkal.

 

Poznámky
Kromě uvedených pěti variet se v rámci druhu vyskytuje několik taxonů s nepatrně publikovanými jmény a další dosud nepopsané variety a formy, takže je dnes celá skupina kolem P.microsperma značně nepřehledná i pro specialisty. P.microsperma var.cafayatensis Backeb. je dnes považována buď za synonymum pro P.tuberculosi-costata Backeb. nebo za její varietu. P.microsperma var.aurantiaca Brandt není nic jiného, než Weberova typová var.microsperma. Jméno P.microsperma var.rubriflora (Backeb.) Wesk. je jen kombinace dřívější P.rubriflora Backeb. a tudíž synonymum pro P.sanguiniflora. Také P.microsperma Frič et Brandt patří mezi synonyma. Rostlina Brandtem popsaná v r.1976 a později vyobrazená v "Literaturschau Kakteen" sice od Friče skutečně pochází, ale je to P.sanguiniflora. Microspermia rigidissima Frič nom. nud. je podle Friče žlutokvětá rostlina, totožná s jeho M.rigidispina Frič nom.nud. a s P.catamarcensis Backeb. V Kreuzingerově "Seznamu" je publikován snímek M.rigidispina s poznámkou "světle žluté květy". Je tam rovněž uváděna M.rigidissima rubriflora a otištěn snímek M.rubriflora "s cihlově červenými květy", ale tato stopa vede přes Backebergovu P.rubriflora zpět ke staré známé P.sanguiniflora Frič ex Backeb. (viz též "Atlas kaktusů" - P.sanguiniflora). Ito ve svých publikacích uvádí P.microsperma var.brunispina Y. Ito a P.microsperma var.gigantea Y. Ito, ale pro nedostupnost originálních popisů nebylo zatím možno uvedené taxony posoudit.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 3 : 1592-1593, 1959
Brandt F.H., Kakt. Orch.-Rundschau, 2 : 26, 1977
Brandt F.H. Literaturschau Kakteen, 2 : 25-28, 1978
Crkal K., Lovec kaktusů, p. 372, 398, 1983
Kreuzinger K., Verzeichnis amerikanischer und anderer Sukkulenten, p. 22-25, 1935

 

Autoři
Foto: Karel Crkal.
Snímek byl pořízen u autora textu, Miroslava Veverky.
Snímek semen (archív autor): Willy Verheulpen a Jean Lathouwers (Belgie).


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a dve