Název
CARNEGIEA GIGANTEA (Engelm.) Br. et R.
 

Taxon
Carnegiea gigantea (Engelmann) Britton et Rose, Journ. N. Y. Bot. Gard., 9: 188, 1908
Cereus giganteus Engelm. in Emory, Notes Military Reconn., p. 159, 1848 .
Pilocereus giganteus (Engelm.) Lem. ex Foerster et Rümpler, Handb. Cacteenk., p. 662, 1885
Pilocereus engelmannii Lem., I1lustr. Hortic. 9., Misc., p. 98, 1862
Carnegiea gigantea (Engelm.) Br. et R. f. cristata P. V. Heath, Calyx. 2: 108, 1992
Carnegieagigantea (Engelm.) Br. et R. f. aberrans P. V. Heath, Calyx. 2: 108, 1992
Rodové jméno bylo vybráno na počest Andrew Carnegie (1835-1919), který byl významným americkým podnikatelem v ocelářském průmyslu a také bohatým mecenášem. Založil a podporoval Carnegieovu nadaci pro dobročinné a vzdělávací účely. Druhové jméno jednoznačně vystihuje obrovské, gigantické rozměry tohoto kaktusu.

 

Popis
Stonek sloupovitý, s typickým stromovitým větvením, výška až 12 m, výjimečně až 15 m, šířka stonku 0,3-0,65 m, boční výhony svícnovitě větvené, užší než hlavní stonku 12-24 výrazných žeber; areoly kruhovité, až 25 mm široké. Středové trny v počtu 3-6, až 70 mm dlouhé; okrajových trnů 12-15, asi 10- 20 mm dlouhé, v květní zóně areoly téměř bez trnů.
Květy
vyrůstají při temeni stonku, květy až 120 mm dl., 90 mm šir., květní trubka zelená, s úzkými šupinami, vnější okvětní lístky zelenavé, vnitřní okvětní lístky v několika kruzích, bílé; tyčinky mnohočetné, se žlutobílou nitkou a žlutými prašníky, prašné váčky s velkým množstvím pylu; blizna krátká, bělozelená, s 12-18 laloky.
Plod
vejčitý, se zaschlými zbytky okvětí, 60-90 mm dlouhý, 35-45 mm široký, v plné zralosti se otevírající 3-4 chlopněmi, dužnina purpurově červená.
Semeno
hnědočerné, lesklé, asi 1 mm dlouhé.

 

Variety
I když byly v nedávné době popsány dvě formy tohoto druhu (f. cristata P. V. Heath. a f. aberrans P. V. Heath), jejich taxonomická hodnota je však zanedbatelná. Kristátní fasciace jsou u těchto obrů díky jejich rozměrům velmi atraktivní. V přírodě se vyskytují vzácně. Tuto růstovou anomálii však nelze akceptovat jako rozhodující znak pro ustavení jakékoliv vnitrodruhové taxonomické úrovně.

 

Výskyt
Druh se vyskytuje pouze v Sonorské poušti a to především na území státu Arizona (USA), ale také v příhraniční oblasti ve státě Sonora (Mexiko). Nejzachovalejší populace je možné vidět v obou částech národního parku Saguaro National Park. nedaleko města Thscon. Zde je také možné vidět nepřeměněná původní rostlinná společenstva tohoto pouštního ekosystému.

 

Pěstování
Z hlediska pěstitelských nároků se jedná o druh, který bych nedoporučil úplným začátečníkům. Téměř výhradně jej rozmnožujeme generativně. Čerstvá semena výborně klíčí a semenáčky zpočátku výborně rostou. Potíže začínají s většími rostlinami. Přirůstají poměrně pomalu a často ztrácejí kořeny. Proto ve sbírkách vidíme větší exempláře poměrně vzácně. Substrát by měl být velmi propustný a dobře vysychavý. Rostliny snášejí poměrně dobře vysoké letní teploty. Zimujeme při 10 °C a to i v temnu. Je vhodné rostliny během vegetace jednou až dvakrát přihnojit minerálním hnojivem např. Kristalon plod a květ se sníženým obsahem dusíku. V současné době se k nám dovážejí i větší rostliny z Kanárských ostrovů. S kultivací těchto rostlin jsou poměrně dobré zkušenosti, ovšem roční přírůstky v evropských podmínkách jsou opravdu minimální.

 

Poznámky
Carnegiea gigantea je výraznou dominantou krajiny a vzhledem ke svému postavení má v ekosystému nezastupitelné místo. Slouží jako hnízdní "strom", její květy (pyl, nektar), ale především plody jsou důležitým zdrojem potravy pro mnoho živočichů. V minulosti byla karnegie také kultovní rostlinou indiánů kmene Tohono O'Odham (Papagos), kteří plody česali a zpracované používali jako potravu. Doba dozrávání plodů karnegií byla pro indiány nejvýznamnějším obdobím, jelikož šlo o dobu hojnosti, tzv. hamaškat maške.
Ještě před několika desítkami let existovaly obavy z vymírání karnegií, protože semenáče se na lokalitách objevovaly jen sporadicky. Při dnešním poznání ekologie jednotlivých populací je zřejmé, že díky velké vnitrodruhové i mezidruhové konkurenci v pouštních podmínkách může nový jedinec obvykle vyrůst a dospět jen v případě, nahradí-li odumřelou rostlinu, která uvolnila místo. Podobná nejistota panovala ohledně věku největších exemplářů. Poslední výzkumy ukázaly, že nejstarší exempláře jsou staré přibližně 250 let, přičemž první květy se objevují asi za 75 let, kdy rostlina dosahuje výšky 2-2,5 m a kdy také zakládá první postranní větve. Růstový potenciál karnegie je ovšem daleko větší, o čemž svědčí pokusy pracovníků Arizona - Sonora Desert Museum. Ty prokázaly. že karnegie, během vegetace dvakrát týdně zalévané, vykvétají již za dvacet let!
Pro tento výrazný druh s botanickým jménem Carnegiea gigantea lze používat české jméno karnegie obrovská.
V minulosti se používal název kaktus obrovský, vycházející ze jména Cereus giganteus. Lidově bývá také nazýván "saguáro", což vychází z domorodého indiánského jména saguaro, saguarro nebo suwarro.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 4: 2191-2194,1960
Dimmit M. A., How fast cana Saguaro reach maturity?, Cact. Succ. J. (US), 69: 157-158, 1997
Kunte L., Saguáro - živý symbol jihozápadu USA, Živa, 51: 259-261, 2003
Mitich L.W., Bruhn J. G., The saguaro - a bibliography, Cact. Succ. J. (US), 54: 101-108, 1983
Rzedowski J., Vegetación de México, p. 251, 1988
Schumann K., Gesamtbeschreibung der Kakteen, p. 76-77, 1899
Taylor R. J., Desert wildflowers of North America, p. 41-43, 1998

 

Autoři
Text i foto Libor Kunte. Fotografie byly pořízeny v Saguaro National Park, Arizona, USA.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

jozef (2009-10-29 14:29:10)
Tento kaktus nie je vhodny na pestovanie. Je to velka rastlina,a do priestoru by sa nezmestilo ,zbytočne ho trapit tieto patria len do prirody a nie pestovat na kvetinač.Viem že semenače predavaju a pomerne bežne,lenže po čase vyrastie a nastane velke problemy. Neesteticke.
Anna (2012-03-20 16:59:06)
Je to dobré.
Anonym (2017-02-21 21:45:30)
Michal Mám dvě rostliny vysazené do volné kultury a rostou perfektně ( nyní jsou 1 metr vysoké), v květináčích se jim moc nedaří
Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a sest