Název
PARODIA LAUI Brandt
 

Taxon
Parodia laui Brandt, Kakt. und and. Sukk., 24 : 244-245, 1973
Tento druh nese jméno Dr. Alfreda B. Laua, misionáře a ředitele domova pro indiánské chlapce v Cordobě, Mexiko, který sbíral kaktusy na obou amerických kontinentech a nalezl také 96 rozličných parodií - včetně řady žádaných novinek.

 

Popis
Tělo
jednotlivé, zelené, 70 mm vysoké, 90 mm v průměru; třináct spirálově uspořádaných žeber, asi 15 mm vysokých, 20 mm od sebe; areoly 6 mm v průměru, na bradavkovitých hrbolech; vlna bílá a velmi hustá, asi 3 mm dlouhá, temeno vpadlé. Asi 20 okrajových trnů, bílých, ke špičce červenohnědých, tenkých, až 15 mm dlouhých; šest trnů středových; spodní čtyři uspořádány do kříže, tři háčkovité, horní z nich rovný; dva zbývající v horní části areoly, tenčí a rovné; všechny středové trny červenohnědé, 20 až 25 mm dlouhé.
Květ
35-40 mm široký, lososově červený, lesklý; perikarpel 3 mm v průměru, zelený, vlna bílá a hustá, krátké černé štětinky; květní trubka 15 mm vysoká, žlutavě růžová, šupiny zelené, úzké, až 8 mm dlouhé; vlna hustá, v dolní části krátká a bělavá, nahoře víc do hněda; v horní části trubky černé štětiny, 10 mm dlouhé; lístky lososově červené, s karmínovým středovým proužkem; vnitřní lístky lososově načervenalé, špičky karmínové, k bázi přecházejí do žlutavě načervenalé, lesklé, asi 20 mm dlouhé, 3 mm široké; nitky lososově červené.
Plod
hnědavý, s tvrdou slupkou, asi 3 mm široký, s hustou bílou vlnou a krátkými černými štětinkami.
Semena
1 mm dlouhá, podlouhlá, testa černá, matná, bradavky splývající do podlouhlých nepravidelných řad.

 

Variety
Zatímco nebyly popsány žádné vnitrodruhové taxony, ale rostliny jsou značně variabilní ve tvaru těla, v barvě trnů i v barvě květů. Vedle široce kulovitých rostlin, jako je popisovaný holotyp, existují exempláře široce válcovité, úzce válcovité i protáhle kulovité. Barva trnů se pohybuje od červenohnědé po rezavě zlatožlutou, barva květů od oranžové do krvavě červené. Některé znaky se zpravidla vyskytují společně; např. rostliny s tmavě červeným květem mají tmavé trny a menší protáhle kulovité tělo; široce válcovité robustní exempláře bývají otrněny světle rezavě žlutě a květ je tmavě oranžový. Teprve další studium rostlin ve sbírkách a ověření situace na nalezišti ukáží, zda jde o několik vnitrodruhových taxonů nebo o jediný, ve svých znacích značně proměnlivý druh.

 

Výskyt
Rostliny nalezl A.B.Lau v bolivijské provincii Campero, v horách při silnici z Mizque do Minas Asientos, ve výši asi 2700 m. Nález nese jeho polní číslo L 322. Lau poutavě líčí okolnosti svého objevu. Ze železniční stanice Cruce se chtěl se svými indiánskými svěřenci dostat k dolům Asientos a tam někde přenocovat. Na příšerné horské silnici za dopoledne odřel pneumatiky do hladka. Když při pomalé jízdě již překonali ve výši téměř 3000 m horský průsmyk a spatřil před sebou široké údolí Rio Caine, stalo se to čeho se Lau obával nejvíce; praskla mu pneumatika. Neměl potřeby na její opravu. Bylo krajně nepravděpodobné, že by během denního světla objevil nákladní vůz z dolů Asientos. Veškerá doprava probíhá totiž v noci, neboť silnice má extrémní stoupání a za dne by se motory přehřály. Lau tedy využil oněch pěti hodin, které měl vynuceně k dispozici, aby prozkoumal okolní krajinu. Byl upozorněn na dvě novinky z této oblasti: Parodia hausteiniana a P.punae. Jak říká, neměl potuchy o trnech ani květech. Parodii L 322 nalezl směrem na východ od silnice ve velmi příkré strži. Rostliny byly bez květů. Vyskytovaly se nepříliš hojně na břidlicových stěnách po obou stranách vyschlého potoka. Nálezci naplnili menší vědro, které museli s velkým úsilím vyvléci z kaňonu, určili nadmořskou výšku a vrátili se k vozidlu. Lau dodává, že kdyby nebylo vynucené zastávky, asi by jej vůbec nenapadlo hledat v daném místě nějaké rostliny. Okolo 21 hodiny se objevil nákladní automobil. Řidič jim pomohl opravit pneumatiku a okolo půlnoci dojeli k Rio Caine. Tehdy se Lau domníval, že jeho L 322 je P.punae. Cárdenasovu P.punae pak skutečně nalezl, ale až v dalších dnech a dlouho nevěděl, co je to za rostlinu.

 

Pěstování
Ačkoliv jde o novinku posledních let, P.laui se ve sbírkách rychle šíří. Patří mezi snadno pěstovatelné parodie, které při dodržování obvyklých zásad péče o horské rostliny nečiní potíže.

 

Poznámky
Informace není k dispozici.

 

Literatura
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 498, 1976
Krasucka W., Kakt. und and. Sukk., 25 : 259, 1974
Lau A.B., Kakt. und and. Sukk., 25 : 258, 1974
Lau A.B., Cact. Succ. J. (US), 54 : 36, 1982

 

Autoři
Text: Miroslav Veverka.
Foto: Karel Crkal.
Snímek byl pořízen ve sbírce M.Veverky v Praze.
Snímek semen (archív autor): Willy Verheulpen a Jean Lathouwers (Belgie).


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a dve