Název
NOTOCACTUS CONCINNUS (Monv.) Berger ex Backeb. var. ACEGUENSIS Gerloff
 

Taxon
Notocactus concinnus (Monville) Berger ex Backeberg var. aceguensis Gerloff, Internoto, 10: 99-106, 1989
Jméno variety pochází od města Aceguá (jih brazilského státu Rio Grande do Sul), kterým prochází hranice s Uruguayí a v jehož blízkosti rostliny rostou.

 

Popis
Tělo
Stonek plochý, 65 mm široký a 30 mm dlouhý; žeber 14-18, až 10 mm široká, 4 mm vysoká, zcela rozdělená na hrboly; areoly kruhovité, meziareolová vzdálenost 6-7 mm. Okrajové trny asi 12, vždy poněkud prohnuté a zkroucené, 5-7 mm dlouhé, tenké, nepíchavé, slámově žluté, později šedé; středové trny obvykle 4, do kříže, stejné barvy jako okrajové trny, dolní nejdelší, 16-18 mm.
Květy
až 65 mm dlouhé a až 55 mm široké; všechny okvětní lístky citrónově žluté, zaoblené nebo s osinou, vnější kopisťovité, vně s růžovým až červeným středním proužkem; květní lůžko nazelenalé; květní trubka 25 mm dlouhá, nazelenale žlutá; tyčinky 10 mm dlouhé, vnitřní purpurové, vnější žluté; čnělka asi 30 mm dlouhá, blizna s 10-13 purpurovými rameny.
Plod
až 15 mm dlouhý, 8 mm široký, nazelenale žlutý.
Semeno
1,1 mm dlouhé, černé.

 

Variety
Notocactus concinnus var. aceguensis je poměrně nově popsanou varietou. Kromě ní existuje celá řada dalších příbuzných variet či forem, popsaných nebo nepopsaných. Popsány byly: var. gibberulus, var. joadii a var. rubrigemmatus. Jako pouhá jména bez platného popisu se užívají: var. ballenarensis, var. durispinus, var. elegans, var. fimbriatiflorus, f. nigrispinus, f. olimarensis, var. parviflorus, var. piriapolisensis, var. polancoensis, f. pororensis, f. quervosensis, f. yerbalitoensis. Notocactus concinnus var. aceguensis byl sbírán v přírodě sběrateli: W. Gemmrich (WG 334), N. Gerloff (Gf 71, 78), A. Hofacker (AH 197), L. Horst - W. Uebelmann (HU 1373), F. Stockinger (FS 196, 493), S. Stuchlík (STU 91).

 

Výskyt
Oblast rozšíření Notocactus concinnus var. aceguensis není nijak rozsáhlá, protože varieta se vyskytuje jenom v okolí města Aceguá (Rio Grande do Sul, Brazílie), pochází tedy z pomezí Brazílie - Uruguay.

 

Pěstování
Tak jako N. concinnus var. concinnus patří i var. aceguensis k bezproblémovým rostlinám při pěstování. Rostliny var. aceguensis jsou sice menší než var. concinnus, ale jejich semenáčky nejsou nijak výrazně menší a rostou stejně tak dobře. I u nich není problémem dopěstovat květuschopné rostliny, které přinášejí pravidelně každým rokem na jaře násadu velkých žlutých květů. Nároky var. aceguensis v kultuře nejsou nijak odlišné od nároků var. concinnus - výživná, mírně kyselá půda, pravidelná zálivka, v zimě chladnější a suché zimování. Roubování semenáčků ani větších rostlin není nutné.
Autorem obrázků i textu je Stanislav Stuchlík, rostlina z jeho sbírky je vypěstovaná ze semen ze sběrů F. Stockingera pod polním číslem FS 196. Obrázek rostliny z přírody byl pořízen u Aceguá (STU 91 = WG 334, Rio Grande do Sul, Brazílie).

 

Poznámky

Poprvé byly rostliny sbírány v roce 1982 Stockingerem pod jeho polním číslem FS 196, do kultury byly uvedeny buď pod jménem Notocactus concinnioides n.n. - které ale bylo již dříve použito Buiningem pro nálezy HU 77 - anebo pod uvedeným polním číslem nálezce.
Notocactus concinnus var. aceguensis má oproti var. concinnus menší a světlejší stonek, kratší otrnění, úzkou nálevkovitou květní trubku a světlejší zbarvení vnější části květů. Podle poznámek v prvním popisu varieta roste na nalezišti na skalnatých místech na březích potoka a v širším okolí Notocactus concinnus var. aceguensis neroste žádný jiný kaktus. V okolí byly ale nalezeny Wigginsia sellowii, Wigginsia turbinata a zástupce rodu Frailea. V současnosti už v přírodě mnoho rostlin Notocactus concinnus var. aceguensis nezbývá.

 

Literatura
Gerloff N., Notocactus concinnus (Monv.) Berger ex Backeb. var. aceguensis Gerloff var. nova, Minimus, 21: 30-35, 1990
Neduchal J., Notocactus-Bilanz 1998, p. 6, 1999
Stuchlík S., Rozmanitost variet a forem Notocactus concinnus (Monville) Berger ex Backeberg, Kaktusy, 27: 12-16, 1991
Stuchlík S., Rod Notocactus - monografie, p. 34-35, 1993

 

Autoři
Autorem obrázků i textu je Stanislav Stuchlík, rostlina z jeho sbírky je vypěstovaná ze semen ze sběrů F. Stockingera pod polním číslem FS 196. Obrázek rostliny z přírody byl pořízen u Aceguá (STU 91 = WG 334, Rio Grande do Sul, Brazílie).


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a tri