Název
NOTOCACTUS ARECHAVALETAE (Spegazz.) Herter var. LIMITICOLA Ritter
 

Taxon
Notocactus arechavaletae (Spegazzini) Herter var. limiticola Ritter, Kakteen in Südamerika, 1: 164, 1979
"Limiticola" znamená "hraniční, obývající hraniční oblasti" a označuje místo nálezu, protože rostlina byla nalezena v hraniční oblasti Brazílie - Uruguay.

 

Popis
Tělo
Stonek stlačeně kulovitý, svěže zelený, asi 80 mm široký, 40 mm dlouhý; žeber 8-9, na bázi až 20 mm širokých; areoly 1-2 mm široké, prohloubené, meziareolová vzdálenost 10-12 mm. Okrajových trnů 7-9, světle žluté, 5-15 mm dlouhé, k tomu několik malých štětin na horním okraji areoly; středové trny 3, červenohnědé, 20-40 mm dlouhé, nejspodnější nejdelší.
Květy
60 mm dlouhé; květní trubka asi 15 dlouhá, se světle zelenými šupinami, šedou vlnou a hnědými štětinami; okvětní lístky citrónově žluté, lesklé, až 6 mm široké a 25 mm dlouhé; čnělka bělavě žlutá, 14 mm dlouhá, s 10 purpurovými rameny blizny; tyčinky dole purpurové, nahoře žluté.
Plod
nazelenalý, 15 mm dlouhý, 10 mm široký, zčásti se šupinami s šedohnědou vlnou a štětinami.
Semeno
černé, zvonkovité.

 

Variety
F. Ritter popsal ve svém díle "Kakteen in Südamerika" několik variet N. arechavaletae - kromě var. limiticola to byly ještě var. alacriportanus, var. aureus, var. buenekeri, var. horstii, var. nanus a var. rubescens.
Kromě variet, popsaných Ritterem, známe ještě několik dalších, nepopsaných: var. convexicostatus, var. cunapiruensis, var. grandicostatus, var. horridispinus, var. pantanoensis a var. segredoensis. Na některé z nich je ale pohlíženo jako na zástupce okruhu N. ottonis.

 

Výskyt
První rostliny nalezl F. Ritter v roce 1965 společně s L. Horstem u Livramenta, tj. na hranicích Uruguaye a brazilského státu Rio Grande do Sul. Typová rostlina má Ritterovo polní číslo FR 1415.
F. Ritter nebyl sám, kdo var. limiticola sbíral. Je možné uvést polní čísla dalších sběratelů, kteří rostliny na různých lokalitách sbírali: W.-R. Abraham (WRA 75), N. Gerloff (Gf 294, 299), K. Herm - I. Horst (H 8), A. Hofacker (AH 123, 125), L. Horst - W. Uebelmann (HU 179, 1318, 1405), K. H. Prestlé (PR 211), F. Stockinger (356, 410). Rozšíření variety je na jihozápadě státu Rio Grande do Sul (Brazílie) a severozápadě Uruguaye - jedná se ale jen o poměrně malý areál v okolí měst Livramento (Brazílie) a Rivera (Uruguay).

 

Pěstování
N. arechavaletae a jeho variety nepůsobí potíže při pěstování, což platí také pro varietu limiticola. Rostlinám prospívá spíše pařeniště, ve kterém mají více uzavřený prostor s vyšší vzdušnou vlhkostí, a pravidelná mírná zálivka. Množení je možné provádět odnožemi nebo semeny, přičemž ani jeden způsob není problémový; malé rostlinky, ať již semenáčky nebo odnože, dobře rostou, i když jejich růst není nijak překotný. Dáváme pozor na ztrátu kořenů, protože tak jako vesměs všechny rostlin řady Paucispini rovněž i N. arechavaletae a jeho variety tvoří nové kořeny neochotně.
Autor textu Stanislav Stuchlík importní rostlinu HU 179 fotografoval ve vlastní sbírce.

 

Poznámky
Ve sbírkách můžeme nalézt pod tímto jménem rostliny s různým vzhledem. To ale neplatí jen pro tuto varietu, ale obecně i pro další variety N. arechavaletae. Přitom nelze vždy mluvit jen o záměnách rostlin (k čemuž svádí vzájemná podobnost jednotlivých variet), protože existuje i přirozená variabilita rostlin. Např. u var. limiticola je známý nález s polním číslem HU 179 (sběr z roku 1982), který má extrémně tmavou epidermis a hnědé až hnědočerné otrnění, zatímco běžně má var. limiticola světlejší epidermis a trny nažloutlé až hnědé.

 

Literatura
Gerloff N., Lück H.-D., Notocactus, 7: 30, 1987
Gerloff N., Neduchal J., Stuchlik S., Notokakteen - Gesamtdarstellung aller Notokakteen, p. 45, 1995
Neduchal J., Notocactus-Bilanz 1998, p. 3, 1999
Stuchlík S., Notocactus arechavaletai Spegazzini a jeho variety, Kaktusy, 23: 123-126, 1987
Stuchlík S., Notocactus arechavaletai (Spegazzini) Herter, Minimus, 24: 3-19,1993

 

Autoři
Autor textu Stanislav Stuchlík importní rostlinu HU 179 fotografoval ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a pet