Název
MAMMILLARIA LAUI Hunt subsp. DASYACANTHA (Hunt) Hunt
 

Taxon
Mammillaria laui Hunt subsp. dasyacantha (Hunt) Hunt, Mammillaria Postscripts, 6: 7, 1997
Mammillaria laui Hunt f. dasyacantha Hunt, Cact. Succ. J. Great Britain, 41: 100, 1979
Mammillaria dasyacantha (Hunt) Reppenh., Die Gattung Mammillaria, Monographie, 1: 300, 304, 1991
Druh byl pojmenován na počest svého nálezce A. B. Laua, znalce mexické kaktusové flóry.
Označení poddruhu vyjadřuje charakter trnů: předpona dasy- znamená drsný, hustý, huňatý, z řečtiny akantha = trn. Jde tedy o rostliny s hustými, huňatými nebo i drsnými trny. (Předpona dasy- nemá však jednoznačný význam).

 

Popis
Tělo
Kořeny silné a rozvětvené, těla malá, 1-3 cm široká a až 5 cm dlouhá, odnožující a tvořící velké trsy o průměru 30-40 cm, největší ze všech tří subspecií, se stovkami stonků. Trny nerozlišené v počtu 45-80, mezi 2-8 mm dlouhé, vláskovité až jemně štětinovité, uspořádané ve více řadách, dolní trny jsou kratší a jemnější, všechny jsou hladké, bílé a zakrývají tělo rostliny.
Květy
vyrůstají ve věnečku poblíž temene, nálevkovité, 15 mm dlouhé a široké, tmavě karmínové. Vnější okvětní lístky krátce špičaté, vnitřní kopinaté, 7 mm dlouhé a 2 mm široké, barva lístků přechází směrem k jícnu květu do bělavé až bílé; kvete po mnoho týdnů. Čnělka slabá, 7-9 mm dlouhá, blizny většinou 4, asi 0,5 mm dlouhé, světle žluté. Tyčinky četné, růžové, na bázi bílé, prašníky světle žluté.
Plod
kulovitý až podlouhlý, s tenkou papírovitou pokožkou a se zbytkem zaschlého okvětí.
Semena
černá, 0,9 mm dlouhá a 0,7 mm široká.

 

Variety
Rozdíly v názorech na trojjedinou M. laui zavdaly příčinu k odlišným klasifikacím. Přes značnou odlišnost od "typických" forem Hunt popsal pouze jako formy
M. laui f. laui Hunt, Cact. Succ. J. Great Britain, 41: 100, 1979
M. laui f. subducta Hunt, l. c.
M. laui f. dasyacantha Hunt, l. c.
Reppenhagen ponechal Huntovu M. laui jako samostatný druh a původně d formu subducta Hunt převedl jako varietu M. laui, tedy M. laui var. subducta (Hunt) Reppenh.

 

Výskyt
M. laui subsp. dasyacantha byla nalezena v mexickém státě Tamaulipas A. B. Lauem mezi místy Ciudad Victoria a Jaumave, poblíž asbestových dolů u La Reja ve výšce 1400-1700 m (L1219). Reppenhagen ji nalezl na příkrém úbočí horského hřebene z břidlice. Udávána z téže lokality jako typ, t.j. ze státu Tamaulipas mezi městy Ciudad Victoria a Jaumave a u La Reja ve výšce 1000-1600 m n.m.
Je to subspecie v přírodě ze tří jmenovaných nejméně zastoupená, roste v nejvyšší nadmořské výšce, někde se vzácně překrývá s typem. Od typu se liší štíhlejšími, bílými středovými trny, obtížně nebo vůbec nerozlišitelnými od okrajových trnů. Všechny trny jsou měkké, zatímco u typu jsou středové trny zřetelně silnější a pichlavé.

 

Pěstování
Díky svému hezkému vzhledu se tato subspecie rychle rozšířila ve sbírkách. Přispělo k tomu i to, že ochotně odnožuje, odnože lze roubovat a dále takto šířit. Brzy a ochotně kvete. Pěstování pravokořenných rostlin nečiní zvláštních potíží, přezimování je dobré volit světlé a raději teplejší (nad 10 °C), rostliny pak vykvétají v kultuře již v dubnu. Při vhodném hrubozrnném a dobře propustném substrátu nehrozí nebezpečí přemokření.

 

Poznámky
Vzhledem ke skutečnosti, že se u všech tří výrazných subspecií M. laui projevuje jistá proměnlivost a populace těchto subspecií se někde prolínají, je nutno říci, že závislost proměnlivosti na nadmořské výšce není přesvědčující. Pro kaktusáře je však toto rozlišení velmi praktické. Lze nalézt i drobné odchylky, které se tu více, tu méně přiklánějí k sousední subspecii. To zřejmě způsobilo i odlišné chápání těchto tří taxonů u Reppenhagena a Hunta. Hunt udává u f. dasyacantha nadmořskou výšku 1400-1700 m, Reppenhagen 1300 m. Dále Hunt udává středové trny velmi slabé, těžko odlišitelné nebo vůbec neodlišitelné od okrajových trnů, kterých je velmi mnoho, Reppenhagen udává 30-40 okrajových trnů jemně štětinatých, propletených, bílých, středových trnů 5-8, slabých a žlutobílých. Je možné, že tu jde o záměnu s f. laui, čemuž odpovídají popisované znaky.
Dle Hunta (1997) patří do podrodu Mammillaria, sekce Hydrochylus, řady Lasiacanthae. Reppenhagen řadí M. dasyacantha jako samostatný dobrý druh v podrodu Mammillaria, sekci Hydrochylus, v řadě Lasiacanthae a ve skupině M. humboldtii. Lüthy má tuto subspecii jako M. laui f. dasyacantha v podrodu Mammillaria, sekci Cylindricothelae, v řadě Lasiacanthae a ve skupině M. schiedeana. Bravo a Sanchez-Mejorada ji zařadili do podrodu Chilita, řadě Lasiacanthae jako M. laui f. dasyacantha. Pilbeam (1999) v podrodu Mammillaria, sekci Hydrochylus, v řadě Lasiacanthae a ve skupině M. humboldtii.

 

Literatura
Bravo Hollis H, Sanchez-Mejorada H., Las Cactáceas de Mexico, 3: 160, 1991
Hunt. D. R., Cact. Succ. J. Great Britain, 41: 100, 1979 - dopiš celou citaci článku před název časopisu
Hunt D. R., Bradleya, 3: 53, 1985 dopiš celou citaci článku před název časopisu
Hunt D. R., Mammillaria Postscripts, 6: 7, 1997
Lau A. B., Cact. Succ. J. (US), 50: 180, 1978 dopiš celou citaci článku před název časopisu
Pilbeam J., Mammillaria, p. 162, 1999
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, Monographie, 1: 304, 1991
Říha J., Kaktusy státu Tamaulipas, Kaktusy 78, 14: 77, 1978

 

Autoři
Text Josef Moučka a Rudolf Dufek, foto Pavel Pavlíček ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a sedm