Název
MAMMILLARIA DENSISPINA (Coulter) Orcutt
 

Taxon
Mammillaria densispina (Coulter) Orcutt, Cactography, p. 7, 1926
Cactus densispinus Coulter, Contrib. U. S. Nat. Herb., 3: 96, 1894
Mammillaria pseudofuscata Quehl, Monatsschr. Kakt. -kunde, 24: 114, 1914
Neomammillaria densispina (Coulter) Br. et R., The Cactaceae, 4: 119, 1923
Leptocladia densispina (Coulter) Buxb., Österr. Bot. Zeitschr., 98: 82, 1951
Leptocladodia densispina (Coulter) Buxb., Österr. Bot. Zeitschr., 101: 601, 1954
Mammillaria buxbaum(er)iana Reppenh., Gattung Mammillaria, p. 63, 1987
Pojmenování znamená "s hustě uspořádanými trny".

 

Popis
Tělo
Stonek jednotlivý, kulovitý nebo krátce sloupkovitý, až 100 mm vysoký a 60 mm široký. Axily v mládí slabě vlnaté, později holé. Středových trnů 5-8, nejčastěji 6, přímé, jehlovité, hladké, 7-10 mm dlouhé nebo o málo delší, o něco silnější než okrajové, světle žluté, na některých nalezištích s hnědým až černým hrotem, ve zbarvení často proměnlivé; okrajových trnů 20-25, asi 8-14 mm dlouhé, dolní delší, všechny jemně jehlovité, lámavé, přímé, hladké, bílé až světle žluté, se ztlustlou tmavší bází, propletené a kryjící stonek rostliny.
Květy
široce zvonkovité, 10-20 mm dlouhé a široké, světle žluté, s červenavým středním proužkem na vnější straně okvětních lístků.
Plod
krátce kyjovitý se zbytkem okvětí, 8-16 mm dlouhý, 5-6 mm široký, bělavě zelený, může být ale i zelenavě růžový, prosvítavý.
Semena
hnědá tmavě hnědá, kapkovitá až ledvinovitá, 1 mm dlouhá a 0,8 mm široká, testa jamkovaná, hilum vpadlé, úzké, bílé, subbazální.

 

Variety
Žádné vnitrodruhové taxony nebyly u tohoto druhu popsány.

 

Výskyt
Výskyt M. densispina je udáván z mnoha míst v Mexiku. Podle údajů u původního popisu roste ve státě San Luis Potosí v Sierra Alvarez. Byla nalezena ve státě Guanajuato jižně od San Luis de la Paz, Canada de la Virgen, východně od San Miguel Allende, Estancia del Cubo, Sierra del Cubo, Dolores Hidalgo, San Felipe, Puerta Caroza, El Morral, El Roble, Pozos, Rancho Latorna, Juajulote a na mnoha dalších místech, ve státě Jalisco roste u Huejuquilla, Arroyo Seco, Los Alisos, Monte Escobedo, v Zacatecasu u Monte Escobedo, severozápadně od Jerez de la Garcia Salinas, v horách nad Jerez, ze státu Aguascalientes je udávána od La Cienega, Terrero del Refugio, Cienega de Quijas, z Duranga východně od La Canoas a z Querétara ze Sierra Zamorano a Colon.
Reppenhagen uvádí, že roste v chladných, vlhkých a nepříliš osluněných vyšších polohách; v horách nad Jerez roste v hlubokých roklích na žulových skalách a zde, na přistíněných místech a v mechu se vyskytují největší jedinci.

 

Pěstování
M. densispina je dobře rostoucí, snadno pěstovatelný druh,. První zálivku uskutečníme až v dubnu, ve vegetačním období snese větší množství vody. Mezi zálivky ale vkládáme období, potřebná k proschnutí substrátu. Zemina běžná, dobře propustná, raději s větším přídavkem rašeliny a tedy mírně kyselá, s podílem minerálních součástí.

 

Poznámky
Mammillaria densispina Pilbeam řadí do podrodu Mammillaria, sekce Hydrochylus, řady Leptocladodae a skupiny M. elongata.
Lüthy ji má v podrodu Mammillaria, sekci Conoidothelae a v řadě Leptocladodae (a zahrnuje k ní M. buxbaumiana).
Reppenhagen ji řadí do podrodu Mammillaria, sekce Hydrochylus a do řady Leptocladodae a do skupiny M. elongata.
Bravo Hollis a Sanchez Mejorada ji zařazují ve svém systému do podrodu Mammillaria, sekce Subhydrochylus a do řady Heterochlorae.

 

Literatura
Hunt D. R., A new review of Mammillaria names, Bradleya, 2: 66, 1984
Bravo Hollis H., Sanchez Mejorada H., Las Cactáceas de México, 3: 219, 1991
Pilbeam J., Mammillaria, p. 87, 1999
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, Monographie, 1: 348, 1991

 

Autoři
Text Rudolf Dufek, foto Miloš Záruba ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a tri