Název
MAMMILLARIA GRUSONII Runge
 

Taxon
Mammillaria grusonii Runge, Gartenflora, 38: 105, 1889
Mammillaria zeyeriana F. Haage ex K. Sch., Gesamtbeschreibung der Kakteen, p. 574, 1898
Mammillaria mexicensis Craig, The Mammillaria handbook, p. 311, 1945
Mammillaria pachycylindrica Backeb., Cact. Succ. J. (GB), 21: 82, 1959
Mammillaria tesopacensis Craig var. papasquiarensis Bravo, Cact. Suc. Mex., 11: 84, 1966
Mammillaria durangicola Reppenh., Gattung Mammillaria, p. 135, 1987
Mammillaria papasquiarensis (Bravo) Reppenh., Gattung Mammillaria, p. 137, 1987
Rostlina má jméno podle německého tajného rady Hermanna Grusona (1821-1895) z Magdeburgu, jenž z mexických sběrů svého zahradníka A. Mathssona založil ve své době největší sbírku kaktusů; sbírku odkázal městu Magdeburg.

 

Popis
Stonek v mládí většinou jednotlivý, kulovitý, později válcovitý, 150-250 mm vysoký a široký. Axily zprvu vlnaté, později holé (Reppenhagen uvádí axily pouze nahé). Středové trny 1-4, nejčastěji 2, asi 4-6 mm (Reppenhagen uvádí až 15 mm) dlouhé, postavené směrem nahoru a dolů, silnější než okrajové, sněhově bílé, žluté až šedavé; okrajových trnů 12-14 (Reppenhagen 9-15), 6-8 mm dlouhé (Reppenhagen 5-12 mm), horní kratší, přímé, hladké, zprvu načervenalé, později sněhově bílé.
Květy
široce nálevkovité, 20-30 mm dlouhé a široké, světle žluté, narůžovělé nebo i zelenavé; čnělka s 5-7 světlezelenými až hnědavými bliznovými laloky.
Plod
hruškovitý, s velkým zbytkem zaschlého okvětí, 15-25 mm dlouhý a 7-12 mm široký, se silným oplodím, kalně červený, někdy olivový.
Semena
hnědá, kapkovitá až ledvinovitá, 1 mm dlouhá a 0,8 mm široká, testa svraskalá, hilum tmavě ohraničené, úzké, bílé, subbazální.

 

Variety
Žádné vnitrodruhové jednotky nejsou u tohoto druhu popsány. Z popisů jednotlivých autorů ovšem vyplývá, že u tohoto druhu s velmi rozsáhlým areálem existuje dosti široká proměnlivost v hustotě i délce otrnění.

 

Výskyt
Podle Pilbeama roste v nadmořských výškách 800-1850 m v mexickém státě Coahuila v Sierra Bola, sledována byla také v okolí míst Cerro Bola, Viesca, Puerto de Ventanillas, San Pedro de las Colonias, Cuatrocienegas, Cerro Zavaleta, El Carmen, San Rafael, Pinaje de Leone, Pomona, Paile, La Pena, Tacubaya, mezi Torreon a Cuencame, u San Antonio, El Amparo a La Cuchilla; v Durangu u Penon Blanco, mezi Nazas a Rodeo, u Belem, La Concha, San Bartolo, Cerro Visnaga, Lerdo a u Santiago Papasquiaro.

 

Pěstování
M. grusonii je další z krásných, velkých druhů mamilarií, které dosahují průměru těla i více než 10 cm už během 6 let po výsevu, pokud se semenáče přesazují každý rok do čerstvého, výživného substrátu. Jako tvrdá, mléčící mamilárie, má ráda hodně slunce a vzdušné umístění. Zálivka začátkem dubna jen mírná, později ve vegetaci lze zalévat více, s obdobími sucha mezi zálivkami. Při vysokých teplotách nad 30 °C zálivku omezit na minimum a dopřát rostlinám období letního klidu. Substrát minerální, propustný, s přídavkem hrubozrnného štěrku.

 

Poznámky
Někteří znalci uznávají další, velmi příbuzné druhy, které Pilbeam neuznává a řadí je jako synonyma k M. grusonii. Pro úplnost však uvádíme jejich stručné charakteristiky: M. durangicola má 10-16 okrajových trnů, 4-15 mm dlouhých a 1-3 trny středové, 10-17 mm dlouhé, černé a květy podobné jako u M. pachycylindrica, s hnědavým středovým proužkem. M. papasquiarensis má delší trny, 8-10 okrajových, 5-40 mm dlouhých, středové trny 1-3 , 40-100 mm dlouhé a květy bílé, s růžovým středovým proužkem. M. zeyeriana má trny někde uprostřed mezi výše jmenovanými, 10-15 okrajových, 8-15 mm dlouhých, středové trny 4-6, asi 12-25 mm dlouhé a květy podobné jako u M. papasquiarensis.
M. mexicensis je zde synonymizována, ale Gil Tegelberg tvrdí, že našel "pravou" M. mexicensis, jejíž naleziště však nesdělil.
Pilbeam má M. grusonii v podrodu Mammillaria, sekci Mammillaria (Galactochylus), v řadě Mammillaria a ve skupině M. heyderi.
Lüthy ji zařadil do podrodu Mammillaria, sekce Mammillaria, řady Mammillaria a do skupiny M. heyderi.
Reppenhagen ji umístil do podrodu Mammillaria, sekci Mammillaria (Galactochylus), v řadě Macrothelae, a ve skupině M heyderi.
Bravo Hollis a Sánchez Mejorada ji řadí do podrodu Mammillaria, sekce Mammillaria a řady Macrothelae.

 

Literatura
Bravo Hollis H., Sánchez Mejorada H., Las Cactáceas de México, 3: 339, 1991
Lüthy J., Taxonomische Untersuchung der Gattung Mammillaria Haw. (Cactaceae), p. 191, 1995
Pilbeam J., Mammillaria, p. 117, 1999Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, Monographie, 2: 608, 1992

 

Autoři
Text Rudolf Dufek, foto Miloš Záruba ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a tri