Název
MAMMILLARIA ALBILANATA Backeb. subsp. ALBILANATA
 

Taxon
Mammillaria albilanata Backeberg, Kakteenkunde, p. 47, 1939
Mammillaria fuauxiana Backeb., Fuaux. Herb. Bull., 1: 53, 1950
Mammillaria igualensis Reppenh., Gattung Mammillaria, p. 123, 1987
Mammillaria igualensis Reppenh. var. palmillensis Reppenh., Gattung Mammillaria, p. 125, 1987
Slovo albilanata znamená bělavě vlnatý. Jméno bylo zvoleno podle vzhledu axil a areol.

 

Popis
Stonek jednotlivý nebo zřídka odnožující, kulovitý až krátce válcovitý, 150-300 mm vysoký a 30-80 mm široký, axily s hustými bílými vlasy, areoly v mládí hustě bělovlnaté. Okrajových trnů 15-20, asi 2-4 mm dlouhé, do stran směřující delší, štětinovité, bílé, na bázi světle hnědé; středové trny většinou 2(-4), 2-3 mm dlouhé, přímé, šídlovité, bílé, později žlutohnědé s tmavým hrotem.
Květy
vyrůstají poblíž temene v husté bílé vlně, 7 mm dlouhé a široké, tmavě karmínové.
Plod
karmínový.
Semena
hnědá.

 

Variety
Vedle nominátní subsp. albilanata se dnes uznává subsp. oaxacana Hunt (ke které Hunt udává synonyma M. ignota, M. lanigera, M. lanigera var. juxtlahuacensis, M. monticola a M. noureddineana). Tato subspecie má spíše kulovitý než sloupovitý tvar těla. Další subspecií je subsp. reppenhagenii (popsána jako M. reppenhagenii Hunt) s 23 okrajovými a 2-5 středovými trny a s kratší vlnou v axilách. Poslední je subsp. tegelbergiana (popsaná jako M. tegelbergiana Gates ex Lindsay), nejvýchodněji rostoucí subspecie druhu M. albilanata.

 

Výskyt
M. albilanata subsp. albilanata byla nalezena ve státě Guerrero, v horách mezi Iguala a Chilpanzingo, kde roste ve výšce 500-2200 m n. m. v různorodém vápencovém terénu, v humusu na skalnatých pahorcích. Dále byla nalezena v Zopilote Canyon, u Mexcala, Mexcaltepec, nad Xochipala, u Corralito, Huizuca, Grutas Mogota, Palmillas a Teoloapan.

 

Pěstování
M. albilanata prospívá dobře na slunném a vzdušném stanovišti. Zálivka na jaře velmi opatrná, spíše je vhodné rosit a udržovat vyšší vzdušnou vlhkost ve skleníku. Ve vegetačním období zalévat občasně po vyschnutí substrátu, při teplotách nad 30 °C zálivku co nejvíce omezit. Nesnáší přemokření za chladu. Vyhovuje jí minerální substrát, který je dobře propustný.

 

Poznámky
Ze státu Oaxaca popsali v 70. a 80. letech minulého století Reppenhagen a další autoři řadu mamilárií z řady Supertextae. Pozdějším studiem se zjistilo, že jde o velmi podobné druhy, které Hunt svými návrhy redukoval jednak na synonyma, jednak na subspecie.
M. albilanata a její subspecie patří u Pilbeama do podrodu Mammillaria, sekce Subhydrochylus, řady Supertextae a skupiny M. supertexta. Lüthy má samostatný druh M. albilanata, k němuž řadí M. halbingeri, M. noureddineana, M. reppenhagenii a M. tegelbergiana a to v podrodu Mammillaria, v sekci Conoidothelae, v řadě Supertextae a ve skupině M. supertexta.
Reppenhagen uvádí M. albilanata se synonymem M. fuauxiana v podrodu Mammillaria, v sekci Subhydrochylus a v řadě Elegantes.
Bravo Hollis a Sánchez Mejorada mají M. albilanata v podrodu Mammillaria, sekci Subhydrochylus, v řadě Supertextae, synonyma k ní neuvádějí; výše uvedená synonyma uznávají jako samostatné druhy.
Hunt (1998) udává jako synonymum k této subspecii M. fuauxiana. Craig se domnívá, že by mohla být příbuzná s M. martinezii, již objevil Schmoll u Mixteca ve státě Oaxaca.
Jedná se o krásný a úhledný druh z oblasti jižně od sopečného pásma.

 

Literatura
Bravo Hollis H., Sánchez Mejorada H., Las Cactáceas de México, 3: 235, 1991
Craig R. T., The Mammillaria handbook, p. 251, 1945
Gates H. E. Lindsay G. E., Cact. Succ. J. (US), 38: 196, 1966
Hunt D. R., Mammillaria reppenhagenii D. R. Hunt spec. nov., Kakt. und and. Sukk., 28: 129-130, 1977
Hunt D. R., Iterim list amendments, Mammillaria Postscripts, 6: 9, 1997
Hunt D. R., Mammillaria Postscripts, 7: 8, 1998
Lüthy J., Taxonomische Untersuchung der Gattung Mammillaria Haw. (Cactaceae), p. 178, 1995
Pilbeam J., Mammillaria, p. 33, 1999Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, Monographie, 2: 523, 1992

 

Autoři
Text Rudolf Dufek, foto Miloš Záruba ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a sest