Název
NOTOCACTUS MUELLER-MOELLERI Frič ex Fleischer et Schütz
 

Taxon
Notocactus mueller-moelleri Frič ex Fleischer et Schütz, Fričiana, 8/50 : 29-30, 1975
Druh byl pojmenován na počest H. Müller-Möllera, dobrého přítele A.V.Friče a pěstitele tropických rostlin v Uruguayi.

 

Popis
Tělo
kulovité, později krátce válcovité, v temenní části poněkud zploštělé, s mírně vpadlým temenem.Žeber asi 21, rovná a široká, zaoblená, s málo výraznými hrboly mezi areolami. Areoly okrouhlé, asi 7 mm od sebe, vzdálené, zpočátku s šedobílou plstí, později holé. Okrajových trnů asi 13, paprskovitě rozložené, asi 5 mm dlouhé, štětinovité, špinavě bílé s tmavou špičkou; v horní části areoly navíc několik velmi krátkých a velmi tenkých, nevýrazných trnů; středové trny 2, jeden odstává nápadně od těla, je šídlovitý, asi 30 mm dlouhý, v průřezu okrouhlý, žlutý až hnědý, později barvy rohoviny, druhý středový trn směřuje vzhůru, podobný okrajovým trnům.
Květ
nálevkovitý, asi 45 mm dlouhý a 45 mm v průměru; lůžko květní a spodní část trubky porostlé krátkými šedivými chloupky, na horní žluté části trubky květu hnědé chlupy; vnější i vnitřní okvětní lístky úzce kopinaté, na konci zaoblené, zlatožluté; četné tyčinky se žlutými prašníky; čnělka narůžovělá, osmilaločná blizna tmavě purpurově fialová.
Plod
dužnatý, později usychá a podélně se otevírá.
Semena
asi 1,3 mm v průměru, testa šedohnědá, drsná, hilum kruhové, ploché.

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
A.Frič sbíral původní rostliny v severní Uruguayi, o nálezu psal ve své korespondenci za pobytu v Siera de las Animas, což vedlo k domněnce, že tady se nachází i Fričem objevená lokalita. Neotyp (Schl. 151) sbíral H.Schlosser na úpatí pahorků Cerro Largo, v jižní části departmentu Cerro Largo. K.H.Prestlé sbíral v okolí Livramento a Cavera (PR 231 - N.mueller-moelleri var.caveraensis; PR 299 - N.mueller-moelleri) - jeho sběry se však liší od neotypu N.Schl 151. Nálezy F.Stockingera jsou vedeny pod číslem FS 209 (Varzéa).
V roce 1982 navštívil W.R.Abraham naleziště N.mueller-moelleri Schl 151 (Cerro Largo), nebyl však příliš úspěšný a nalezl pouze jedinou rostlinu.

 

Pěstování
Za předpokladu pravidelné zálivky a pěstování ve výživné, propustné zemině rostou pravokořenné rostliny bez problémů, i když poměrně pomalu.
Vyobrazená rostlina byla vypěstována ze semen z importních rostlin ve sbírce autora textu i fotografie Stanislava Stuchlíka.

 

Poznámky
Poprvé se v názvu druhu setkáváme v roce 1928, kdy Frič v časopise Möllers Deutsche Gärtner-Zeitung zveřejnil soupis svých nálezů, ve zprávě psané v Animas na úpatí Sierro de las Animas. Uvedl jméno Notocactus molleri, které bylo později nahrazeno názvem N.mueller-molleri (např. v K.Kreuzinger. Verzeichniss). Přesto, že byla nabízena i semena, rostliny časem ze sbírek zmizely a zůstaly po nich jen literární odkazy, fotografie a části květu ve Fričově herbáři. Teprve H.Schlosser našel rostliny s dlouhými středovými trny (Schl 151). Bylo zjištěno, že odpovídají původním Fričovým rostlinám a proto byl publikován jejich popis.
Rostliny byly na počátku Schlosserem označeny "erizo" (ježek). Muriel sbíral stejné rostliny na stejném nalezišti, tyto byly uvedeny na trh firmou SPI pod názvem Notocactus mueller-melchersii var.longispinus - tudíž chybně. Se zjištěním, že Notocactus Schl 151 je totožný s Notocactus mueller-moelleri souhlasili A.F.H.Buining i H.Schlosser. O zavedení druhu do evropských sbírek se zasloužil také K.H.Prestlé, který rozšířil kromě rostlin se světlými trny také rostliny s tmavými středovými trny.
Rostliny mají dlouhé středové trny už jako malé semenáče, a tak provizorní název "erizo" je přiléhavý. Ve starším věku se rostliny vytahují do výšky a nabývají sloupkovitého tvaru. Květy jsou spíše menší, objevují se však na malých, asi pětiletých rostlinách.

 

Literatura
Abraham W.R., Internoto, 6 : 18-22, 1985
Elsner J., Kaktusy 74, 10 : 57-58, 1974
Prestlé K.H., Minimus, 1 : 2-6, 11-12, 1985
Schütz B., kaktusy 74, 10 : 98-99, 1974
Stuchlík S., Minimus, 1 : 6-10, 1985

 

Autoři
Vyobrazená rostlina byla vypěstována ze semen z importních rostlin ve sbírce autora textu i fotografie Stanislava Stuchlíka.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a sedm