Název
EPITHELANTHA MICROMERIS (Engelm.) Weber var. BOKEI (Benson) Glass et Foster
 

Taxon
Epithelantha micromeris (Engelmann) Weber var. bokei (Benson) Glass et Foster, Cact. Succ. J. Amer., 50: 184, 1978
Epithelantha bokei Benson, Cact. Succ. J. Amer., 41: 185, 1969
Benson tuto varietu popsal na počest amerického botanika, prof. Dr. Normana H. Bokeho, autora řady studií o čeledi Cactaceae.

 

Popis
Stonek až 5 cm široký, častěji jen kolem 3 cm, ploše kulovitý, s miskovitě vpadlým temenem, většinou jednotlivý, zřídka na boku odnožující. Bradavky 2-3 mm dlouhé; areoly až s 38 trny. Trny v areole i na celém stonku těsně u sebe, bílé až krémově žluté, uprostřed temene tvoří stočený chomáč.
Květy
vyrůstají uprostřed temene, až 12 mm široké, krémové až světle růžové, tyčinek asi 40, blizna se 3 laloky, žlutavá.
Plod
až 10 mm dlouhý, protáhlý, červený.
Semena
černá, asi 0,7 mm velká.

 

Variety
E. micromeris var. bokei je jasný taxon bez výrazné proměnlivosti. Variabilita se nejviditelněji projevuje v barvě otrnění, která je zřejmě na stanovištích ovlivněna podkladovou horninou. U El Chiflon, západně od Saltillo, se vyskytuje na vápencích s příměsí kovů, a zde jsou rostliny zbarveny skořicově. U Cuatro Cienegas, kde podloží tvoří vysoce kvalitní škrapové vápence, jsou rostliny zabarveny jemně do růžova. Tmavě šedé otrnění bylo pozorováno v severní části pohoří Sierra de la Paila, zatímco bíle otrněné rostliny se vyskytují u rostlin od Ramos Arispe a Higueras. Robustnější stonky se u rostlin této variety vyskytují u Castaňos, kde E. micromeris var. bokei roste společně s E. micromeris var. greggii (střední Coahuila). Oba taxony rostoucí společně lze dobře odlišit, třebaže rozdíly nejsou tak markantní, jako u rostlin z jiných lokalit, kde se E. micromeris var. bokei vyskytuje společně s E. micromeris var. micromeris. Přírodní hybridi pozorovány nebyly.
Typické jedince je možné bez problémů identifikovat ve sbírce i v přírodě. Už podle charakteru otrnění, kdy trny jsou postaveny tak, že rostliny na dotyk jsou hladké, nepíchavé.

 

Výskyt
Tato varieta byla původně popsaná podle rostlin z texaského Big Bendu, ležícího na hranicích s Mexikem. Později byla objevena i několik set kilometrů jihovýchodně, u Mexického města Saltillo ve státě Coahuila. Studovali jsme je ale i u Cuatro Cienegas, tedy někde na polovici vzdálenosti mezi jmenovanými lokalitami. Myslím, že není třeba pochybovat o tom, že tento taxon se bude ostrůvkovitě vyskytovat po celé trase od Big Bendu až po Saltillo. Roste na vápencích, vyskytuje se jak na stanovištích téměř plochých a kamenitých, tak i na stráních a strmých svazích nejvyšších vrcholků Sierra de la Paila.

 

Pěstování
E. micromeris var. bokei potřebuje slunnější umístění, než ostatní variety druhu. Je to proto, že při nedostatku světla tvoří sloupky a roční přírůstky jsou vizuálně odlišitelné na boku stonku. I v případě, že se rostliny vytahují, vždy si zachovávají typicky hluboce vpadlé, miskovité temeno s velmi hustým a jemným otrněním.
Tyto kaktusy přes celé vegetační období poměrně bohatě kvetou, ale i při poctivém sprašování nevytvářejí mnoho plodů, navíc - v plodu je často i jen jedno či dvě semena. Jistě i proto se jedná o kaktusy ve sbírkách poměrně vzácné, také nabídka semen velmi pokulhává za poptávkou od našich kaktusářů.
Foto Roman Staník, obrázek představuje rostlinu v kultuře, z oblasti asi 40 km severozápadně od Saltilla (Coahuila) Druhý obrázek fotografoval Jaroslav Bohata u Higueras v Coahuila. Text Roman Staník a Jaroslav Šnicer.

 

Poznámky
Informace není k dispozici.

 

Literatura
Glass Ch., Foster R., A revision of the genus Epithelantha, Cact. Succ. J. Amer., 50: 184-187, 1978
Heyer W., Die Gattung Epithelantha (Weber) Britton et Rose, Kakteen u. a. Sukkulenten, 34: 16-20, 1983

 

Autoři
Foto Roman Staník, obrázek představuje rostlinu v kultuře, z oblasti asi 40 km severozápadně od Saltilla (Coahuila) Druhý obrázek fotografoval Jaroslav Bohata u Higueras v Coahuila. Text Roman Staník a Jaroslav Šnicer.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a deset