Název
ARROJADOA RHODANTHA (Gürke) Br. et R. var. RHODANTHA
 

Taxon
Arrojadoa rhodantha (Gürke) Britton et Rose, The Cactaceae, 2: 170, 1920
Cereus rhodanthus Gürke, Monatsschr. Kakt.-kunde, 18: 69, 1908
Cephalocereus rhodanthus (Gürke) Werderm., Fedde Repert. Spec. Nov. Regni Vegetab. Sondrbeih. C, tab. 44, 1932
Druh byl nazván podle barvy květu (rhodanthus = červenokvětý). Rodové jméno bylo stanoveno na počest znalce kaktusů, Dr. Miguela Arrojado, pracovníka brazilských drah.

 

Popis
Rostliny až 2 m vysoké, keřovitého vzrůstu, stonky vzpřímené nebo poléhavé, většinou už od báze rozvětvené; válcovité, 20-30 mm široké; s vlnatým cefáliem na koncích dospělých stonků; cefálium s vlnou až 20 mm dlouhou a zahnutými, hnědočervenými, až 30 mm dlouhými štětinami, přetrvává i na starších článcích ve formě štětinatého věnečku. Žebra nízká, v počtu asi 10-12, areoly 8-12 mm od sebe vzdálené, s krátkou plstí. Trnů asi 25, okrajové a středové obtížně odlišitelné, žlutavé až hnědé, později šednoucí; okrajových trnů asi 20, jehlovitých, asi 12 mm dlouhých; středových trnů asi 5, až 30 mm dlouhé, tmavě hnědé.
Květy
vyrůstají i ze starších cefálií, až 35 mm dlouhé a asi 12 mm široké; okvětní lístky 4-5 mm dlouhé, namodrale červené, květní trubka stejné barvy jako lístky, holá, s ojedinělými šupinkami; nitky, prašníky i čnělka bělavé.
Plod
kulovitý, purpurový.
Semena
velmi malá, temně hnědá.

 

Variety
Podle Ritterových údajů je druh dosti proměnlivý, pokud jde o tvar stonků a otrnění. K nominátní varietě uvádí také var. minensis, ale bez podrobnějšího popisu (FR 1241). Sám však nepovažoval za vhodné tuto svou "katalogovou" varietu zplatnit popisem, a to s odkazem na příliš velkou proměnlivost druhu.
Jiného názoru na taxonomii rodu Arrojadoa byli zřejmě byli P. J. Braun a E. Esteves Pereira, kteří řadu dříve samostatně popsaných druhů převedli jako variety nebo subspecie k A. rhodantha. Dnes se tedy můžeme v literatuře setkat se jmény:
A. rhodantha subsp. aureispina (Buin. et Bred.) Braun et Esteves Pereira
A. rhodantha subsp. canudosensis (Buin. et Bred.) Braun et Esteves Pereira
A. rhodantha subsp. reflexa Braun
A. rhodantha subsp. rhodantha var. anguinea (Braun) Braun et Esteves Pereira
A. rhodantha subsp. rhodantha var. guanambensis (Braun et Heimen) Braun et Esteves Pereira
A. rhodantha subsp. rhodantha var. occibahiensis Braun
A. rhodantha subsp. rhodantha var. theunisseniana (Buin. et Bred.) Braun

 

Výskyt
Arrojadoa rhodantha var. rhodantha roste v rovníkových lesních opadavých formacích ve východní části střední Brazílie v blízkosti měst Bahia a Pernambuco, přibližně kolem 10° j.š. Jeho výskyt není nijak vzácný. Ritter nabízel semena od San Raimondo (FR 1241) a dále semena formy s tenčími stonky od Ourives (FR 1336).

 

Pěstování
Druh vyžaduje teplejší přezimování, teploty by měly převyšovat 15 °C, takže by bylo lépe pěstovat je spíše jako pokojové rostliny, s občasným navlhčením substrátu i během zimy. Pravokořenné rostliny vyžadují kyselý výživný substrát. Roubování je zbytečné, pokud se však pro roubování rozhodneme, pak odzkoušenou podložkou je Cereus peruvianus. Semena vyséváme běžným způsobem, na povrchu vlhkého substrátu klíčí již za 4-5 dnů. Semenáče do květuschopné velikosti dospívají za 3-4 roky po výsevu, kvetou při velikosti asi 30-40 cm. Během vegetace snášejí plné slunce, dostatek tepla i vody. Pro udržení přijatelné velikosti je vhodné rostliny tvarovat řezem.
Pro svou velikost a nároky na celoroční teplé pěstování se s nimi ve sbírkách setkáváme jen ojediněle.

 

Poznámky
Do poloviny dvacátého století byly popsány pouze 2 druhy tohoto rodu, a to A. penicillata (Gürke) Br. et R. a A. rhodantha (Gürke) Br. et R., další byly popsány až v 70 letech.
Dříve byly běžně pokládány za druhy, které vykvétají v noci, avšak Ritter na základě polních pozorování dokládá, že květy se otevírají už přes den.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 4: 2553, 1962
Braun P. J., On the taxonomy of Brazilian Cereae (Cactaceae), Bradleya, 6: 90, 1988
Braun P. J., Esteves Pereira E., Succulenta, 74: 81, 1995
Rittrer F., Kakteen in Südamerika, 1: 89, 1980
Říha J., Šubík R., Arrojadoa rhodantha, Kaktusy 79, 15: 143-144, 1979

 

Autoři
Text Václav Dvořák, foto Roman Staník ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a dve