Název
RHIPSALIDOPSIS ROSEA (Lagerheim) Br. et R.
 

Taxon
Rhipsalidopsis rosea (Lagerheim) Britton et Rose, The Cactaceae, 4: 209, 1923
Rhipsalis rosea Lagerheim, Svensk Bot. Tidskr., 6: 717, 1912
Hatiora rosea (Lagerheim) Barthlott, Bradleya, 5: 100, 1987
Jméno roseus označuje intenzívně růžovou barvu květů.

 

Popis

Stonek
keříčkovitý, ve stáří převisle rostoucí kaktus, jednotlivé stonky článkované, zprvu vzpřímené, až 0,25 m dlouhé, 3-5hranné, s vpadlými plochami mezi ostrými hranami, dospělé, květuschopné články s tendencí k plochému dvoustrannému růstu (fylokladia), pokožka zelená, často s bronzovým odstínem, zejména u vrcholu intenzívně zbarvené. Areoly malé, kruhovité, s nepatrnou bílou vatou a žlutými až rezavě červenými štětinami, na starších částech stonku štětiny opadávají.
Květy
na koncích článku, z nejmladších areol, talířovité, asi 33-35 mm široké, okvětní lístky v horní polovině nazpět ohnuté, asi 18-20 mm dlouhé a 5-7 mm široké, intenzívně růžové, na bázi tmavší, květní trubka velmi krátká, květní lůžko asi 5 mm dlouhé, 4hranné; blizna bělavá, prašníky žluté, nitky tyčinek fialově růžové.
Plod
za zralosti kulovitý, asi 12 mm velký, dužnatý, bronzově červený.
Semena
asi 1 mm velká, kapkovitého tvaru s černou lesklou testou.

 

Variety
Nejsou známy, v kultuře je zastoupen homogenní materiál, který je množen vegetativně a zřejmě se jedná o jediný klon.

 

Výskyt
Typová lokalita nebyla udána. V období mezi světovými válkami byl tento druh několikrát nalezen ve východní části brazilského státu Paraná, v horských mlžných lesích u Caiguava, ve výškovém pásu mezi 1100 až 1300 m n.m. Roste přisedle na skalách, skalních stěnách nebo na stromech, většinou mezi mechy, lišejníky a listnatými rostlinami.

 

Pěstování
Jedná se o tropický, vlhkomilný druh, který nesnáší letní vedra a přeschnutí kořenového systému. Pěstování pravokořenných jedinců není snadné, vyžadují humusem bohatý, slabě kyselý substrát a pravidelnou zálivku. I v zimních měsících je nutná opatrná mírná zálivka. Zimní minima by neměla trvale klesat pod 12 °C, vhodnější jsou teploty nad 15 °C a v každém případě umístění na světle. V letních měsících nejlépe prospívá při umístění venku ve stínu (např. zavěšená v koruně stromu), při pravidelné zálivce a postřiku na list. Nejvhodnějším způsobem pěstování je podobně jako u jiných epifytních choulostivých druhů roubování. Nejlepší vyzkoušenou podnoží je Selenicereus grandiflorus. Roubujeme na mladé nedřevnaté řízky podnože do rozštěpu, spojení roubu s podnoží je nejvhodnější fixovat propíchnutím trnem Pereskiopsis, či trnem jiného kaktusu. Vyzkoušen je také způsob fixace ovázáním plastovými pásky - zde je však nutná prevence proti vzniku možné hniloby. Množení se provádí dosud jen vegetativním způsobem, tj. řízkováním a roubováním.

 

Poznámky
Zajímavý a poměrně vzácný epifytický kaktus, který je znám jako rodič mnoha hybridních kultivarů. Snadno se kříží s jinými epifytickými rody (Rhipsalis, Epiphyllopsis, aj.).
Postavení rodu Rhipsalidopsis je dosud předmětem studia. Aktinomorfní květy svědčí o příbuznosti s rodem Rhipsalis. Studie pylových zrn dokazuje jejich odlišnost od rodu Schlumbergera. S tím souvisí i obtížné křížení s tímto rodem kaktusů, který se v přírodě vyskytuje na stejném nalezišti (sympatricky). Je tedy zřejmé, že rody Rhipsalis, Rhipsalidopsis a Epiphyllopsis tvoří samostatnou, vývojově odlišnou skupinu, přičemž Rhipsalidopsis a Epiphyllopsis je v rozšíření omezen na malou oblast Brazílie, zatímco Rhipsalis je rozšířen na obrovském areálu od Argentiny po celé Střední Americe po Floridu a polyploidní populace rostou dokonce i v Africe a v Indii.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 2: 712-714, 1959
Barthlott W., Cacti, p. 219, 1977
Barthlott W. et Taylor N. P., Notes towards a monograph of Rhipsalidae (Cactaceae), Bradleya, 13: 43-79, 1995
Haustein E., Der Kosmos-Kakteen-Führer, p. 116-117, 1983
McMillan A. J. S. et Horobin J. F., Christmas cacti, Kew Gardens, 1995

 

Autoři
Text Jan Říha. Foto archív Moravské vydavatelství Květen - S. Stuchlík.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím dve a sedm