Název
NOTOCACTUS HARMONIANUS Ritter
 

Taxon
Notocactus harmonianus Ritter, Kakteen in Südamerika, 1: 176-177, 1979
První rostliny byly nalezeny u Harmonia, Rio Grande do Sul, Brazílie, odtud druhové jméno.

 

Popis
Stonek
zelený, 40-70 mm široký; žeber asi 15, s tupými hranami, 5-7 mm vysoká, víceméně s hrboly; areoly s bělavou vlnou, kruhovité, 2-3 mm široké, volná vzdálenost 5-8 mm. Trny jehlovité, většinou rovné; okrajových trnů 10-14, světle žluté, bočně směřující, 8-15 mm dlouhé; středové trny většinou 3, poněkud silnější, žluté nebo červenohnědé až černé, odstávající, 15-25 mm dlouhé.
Květy
bez vůně, 40 mm dlouhé a široké, vně s malými načervenalými šupinami, hustou šedou vlnou a hnědými až červenohnědými jemnými štětinami; okvětní lístky sírově žluté, 23 mm dlouhé a 4 mm široké, kopinaté; lůžko květní nálevkovité, 10 mm dlouhé, nahoře 15 mm široké, rubínové, na okraji žluté; nitky citrónově žluté, prašníky krémové; čnělka citrónově žlutá, 13 mm dlouhá, 12 ramen blizny rubínově hnědých.
Plod
světle červený, asi 12 mm dlouhý a 9 mm široký, málo šťavnatý.
Semena
načervenale černá, buňky osemení kruhovité.

 

Variety
Variety ani formy nejsou známy. Přirozená proměnlivost se týká zejména zabarvení, počtu a délky trnů.

 

Výskyt
Po delší odmlce od nálezu prvních rostlin, které měly Ritterovo sběrové číslo FR 1414, následovaly sběry více sběratelů, které už nebyly soustředěny jen na okolí Harmonia: N. Gerloff (Harmonia - Gf 145, 270, 274; Gf 278 - severně od Passo da Guarda), F. Stockinger (Harmonia - FS 951, 952), W. Gemmrich (WG 11a - západně od Alegrete, WG 58 - Fazenda Tigre, WG 78 - východně od Alegrete, WG 144 - Cavera, WG 192b - Palmenberg, WG 199 - severovýchodně od Unistalda), K. H. Prestlé (PR 939 - severně od Quarai). Všechna místa nálezů jsou ve státu Rio Grande do Sul, Brazílie.

 

Pěstování
Dosavadní malé zastoupení druhu ve sbírkách je dáno tím, že dosud nebyly rostliny dostatečně namnoženy. Není důvod pochybovat o tom, že se vše časem určitě změní, protože tak jako ostatní zástupci Paucispini je i N. harmonianus samosprašný a semena vytváří ochotně. Jejich klíčivost je dobrá a vzešlé semenáče uspokojivě rostou. Roubování není nutné.
Na obrázku autora textu, kterým je S. Stuchlík, je rostlina z jeho sbírky Gf 270, pocházející ze sběru N. Gerloffa, 3 km severně od Harmonia, Brazílie.

 

Poznámky
F. Ritter nalezl druh v roce 1965 západně od železniční zastávky Harmonia (Rio Grande do Sul, Brazílie). V krátké poznámce k prvnímu popisu napsal, že se jedná o velice vzácné rostliny, protože nalezl pouze dva exempláře, které rostly společně s N. mammulosus FR 1382. Teprve v roce 1992, tj. po dvaceti sedmi letech, byly rostliny opět objeveny N. Gerloffem na třech místech v okolí Harmonia. Jeho nálezy ukázaly, že počet žeber bývá obvykle nižší, než uvádí první popis; Ritterovu popisu odpovídají jen rostliny s polním číslem Gf 270.
Nálezy N. Gerloffa znamenaly možnost získání semen. Přitom bylo zjištěno, že všechny nově sbírané rostliny měly semena barvy běžné u komplexu kolem N. ottonis, tj. černá a lesklá. Pravděpodobně neměl F. Ritter k dispozici zcela zralá semena, když je popisoval jako načervenale černá. Intenzivním pastevectvím jsou rostliny na nalezištích kolem Harmonia téměř vyhubeny.

 

Literatura
Gerloff N., Op zoek naar Notocactus harmonianus Ritter, Succulenta, 73: 180-186, 1994
Gerloff N., Neduchal J. et Stuchlik S., Notokakteen - Gesamtdarstellung aller Notokakteen, p. 49-50, 1995
Neduchal J., Notocactus - Bilanz 1998, p. 10, 1999
Stuchlík S., Rod Notocactus - monografie, p. 60, 1993

 

Autoři
Na obrázku autora textu, kterým je S. Stuchlík, je rostlina z jeho sbírky Gf 270, pocházející ze sběru N. Gerloffa, 3 km severně od Harmonia, Brazílie.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a jedna