Název
MAMMILLARIA WILDII A. Dietr.
 

Taxon
Mammillaria wildii A. Dietrich, Allg. Gartenz., 4: 137, 1836
Mammillaria crinita DC. subsp. wildii (Dietrich) Hunt, Mammillaria Postscripts, 6: 14-16, 1997
Mammillaria calleana Backeb., Cactus, 7: 30, 1951
Druh dostal jméno na počest německého zdravotního inspektora Wilda, který žil v 19. století v Kaselu.

 

Popis
Stonek
odnožující, s protáhlými, tupými bradavkami 10 mm dlouhými a 4-6 mm širokými. Axily s dlouhými vlasy. Středové trny 4, asi 8-10 mm dlouhé, jeden z nich háčkovitý, tři vzpřímené, bledě žluté, později špinavě hnědé; okrajových trnů 9, až 6-8 mm dlouhé, štětinovité, bílé.
Květy
8-10 mm dlouhé, vnější okvětní lístky bělavé, s hnědavě červeným středním pruhem; vnitřní okvětní lístky průsvitně bílé; blizen 5, žlutavě zelenavých.
Plod
hnědavě červený, opačně kuželovitý.
Semena
hnědočerná.

 

Variety
Druh je poměrně uniformní. Jistou variabilitu vykazuje pouze v barvě květů. Ta může být v odstínech barvy krémové až tmavě růžové. To také bylo důvodem k vytvoření dalších, dnes už zapomenutých jmen, jako např. M. wildiana rosea.

 

Výskyt
Mammillaria wildii se vyskytuje v mexickém státě Hidalgo, v nadmořské výšce 1500-1800 m. Známé jsou lokality Venados, Metztitlan, San Cristobal, Buena Vista. Roste většinou v polostínu keřů v černé humóznější zemině, někdy se dokonce usadí i na borce v rozsochách keřů.

 

Pěstování
Jde o pěstitelsky nenáročný druh, který při dodržení základních zásad správného pěstování nečiní žádných potíží. Stanoviště slunečné, avšak rostliny je možno s úspěchem pěstovat i v polostínu. Teplota v období vegetace je ideální v rozmezí 20-30 °C. Substrát minerální, dobře propustný. Zálivka nárazová, s delšími obdobími sucha. Přezimování při teplotě 10 °C, nasucho. Množení je velmi snadné nejen semeny, ale i oddělováním odnoží, které rychle zakořeňují. I tato vlastnost, spolu s ochotou přežívat jakékoliv pěstitelské přehmaty, pomáhá snadné cestě těchto kaktusů i za okna nekaktusářů.

 

Poznámky
Druh je poměrně hojně rozšířen ve sbírkách, neboť je tolerantní k pěstitelským přehmatům. Malé rostlinky nejsou nijak zvlášť pohledné, svou krásu ukáží až víceleté trsy. Náleží do série Stylothelae, skupina M. crinita.

 

Literatura
Craig R. T., The Mammillaria handbook, p. 152-153, 1945
Fitz Maurice W. A., Cact. Succ. J., 69: 249-258, 1997
Pilbeam J., The Cactus file, Mammillaria., 6: 79, 1999
Pilbeam J., Mammillaria. A Collector´s Guide, p. 139, 1980

 

Autoři
Text i foto M. Záruba ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a ctyri