Název
MAMMILLARIA MOELLERIANA Böd.
 

Taxon
Mammillaria moelleriana Bödeker, Zeitschr. Sukk.-kunde, 1: 213, 1924
Mammillaria cowperae Shurly, Cact. Succ. J. (GB), 21: 58, 1959
Jméno bylo zvoleno zřejmě podle rodiny Möller (resp. Möller-Valdéz), která od počátku dvacátého století žije v městě Saltillo v Mexiku. V období mezi světovými válkami sbíral A. Möller kaktusy na svých cestách po severních státech a posílal je do Evropy svému bratrovi ve Švýcarsku, odkud se dostaly do Köln v Německu, do rukou F. Bödekera, který rostlinu popsal.

 

Popis
Stonek
jednotlivý, stlačeně kulovitý, až krátce sloupovitý. Bradavky vejčité, asi 8 mm dlouhé i široké, axily nahé. Středových trnů 8-10, dolní 4 háčkovité, 20-30 mm dlouhé, horní kratší a přímé, medově žluté až tmavě červenohnědé; okrajových trnů 35-40(-50), asi 7-9 mm dlouhé, bílé, na bázi nažloutlé, jehlovité.
Květy
15-20 mm dlouhé, 15 mm široké, bílé se světle růžovým středovým proužkem nebo žluté, s tmavším středním proužkem.
Plod
kyjovitý, 15mm dlouhý, zelenavý nebo bílý.
Semena
černá.

 

Variety
Mammillaria cowperae je jméno pro žlutotrnnou formu M. moelleriana. Jak se později ukázalo, rozdíly v ostatních znacích jsou tak nepatrné, že na základě tohoto nepodstatného rozdílu není vhodné odlišení jménem. Na druhé straně však je tato žlutotrná M. moelleriana natolik mezi kaktusáři známá a oblíbená, že jméno M. cowperae ze sbírek (a asi ani z ceníků) rozhodně nevymizí.

 

Výskyt
Typová lokalita byla uvedena Sierra de Santa María, Durango, Mexiko, na stráních kopců v polostínu řídkého borového lesa, většinou na skalnatých výchozech podloží. Potvrzen byl i výskyt ve státě Zacatecas u Sombrerete a Jerez (typová lokalita pro M. cowperae). Glass později uvedl i výskyt ve státě Coahuila, mezi Torreón a Rio Florido, na skalních útesech žulové horniny. Doprovodná vegetace je složena z jalovců, borovic, travin, z kaktusů se vyskytují Echinocereus acifer, E. durangensis a keřovité opuncie.

 

Pěstování
Jde o blízce příbuzný druh k M. bombycina, takže i pěstování je podobné. Rostlinám vyhovuje střídavá zálivka s delšími obdobími sucha. Stanoviště slunné a teplé s teplotami do 35 °C. Substrát minerální, dobře propustný (zejména ve skleníkové kultuře). Zimní stanoviště s teplotami okolo 12 °C. Zimování lze doporučit na světlém místě, při zimování v temnu rostliny mnohem méně kvetou.

 

Poznámky
Druh je zařazen do série Stylothelae, skupiny M. bombycina, která je rozšířena ve středním a severním Mexiku. Nejblíže příbuzné jsou nepochybně M. bombycina a M. jaliscana. Před lety patřil k nejvzácnějším a nejhledanějším kaktusům, postupně pak zájem o pěstování klesl. Od Denise Cowpera, který měl v šedesátých letech dvacátého století velmi dobré vztahy s českými kaktusáři a také naši republiku navštívil, byl získán originální materiál, klasifikovaný a popsaný jako M. cowperae z okolí města Jerez (Zacatecas). Ačkoliv se traduje, že se tato forma odlišuje žlutým zbarvením středových trnů, mohu potvrdit, že u rostlin z výsevů se nezřídka objevují nejrůznější odstíny zbarvení - od světle žluté, žluté, přes rezavě načervenalou až po hnědou barvu.

 

Literatura
Bravo-Hollis H. et Sánchez-Mejorada H., Las Cactaceas de México, 3: 89-90, 1991
Craig R. T., The Mammillaria handbook, p. 214-215, 1945
Hunt D. R., A new review of Mammillaria names, Bradleya, 3: 63, 1985
Mottram R., Mammillaria Index, p. 56, 1980
Pilbeam J., Mammillaria. A Collector´s Guide, p. 96, 1980
Pilbeam J., Mammillaria, p. 196, 1999
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, Monographie, 1: 172-173, 1991

 

Autoři
Text M. Záruba a J. Říha, foto M. Záruba ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím pet a deset