Název
FRAILEA CATAPHRACTA (Dams) Br. et R. subsp. DUCHII (Moser) P. Braun et Esteves Pereira
 

Taxon
Frailea cataphracta (Dams) Britton et Rose subsp. duchii (Moser) P. Braun et Esteves Pereira, Succulenta, 74: 130, 1995
Frailea cataphracta (Dams) Br. et R. var. duchii Moser, Nat. Cact. and Succ. J., 32: 83, 1977
Druhové jméno cataphractus, v překladu obrněný, opancéřovaný získala rostlina díky vzhledu hrbolů, které připomínají pancíř. Varieta je pojmenována po nálezci rostliny Joaquimovi Ducheovi z Venezuely.

 

Popis
Stonek
jednotlivý, neodnožující, stlačený, oblý, až 40 mm široký a 25 mm vysoký, špinavě bronzově zbarvený; řepovitý kořen až 40 mm dlouhý; žeber až 18, příčnými brázdami rozdělená na bradavky; půlměsícovité skvrny pod areolami jsou méně zřetelné nebo chybějí. Areoly s bílou plstí, později holé. Okrajových trnů 9, asi 4 mm dlouhé, paprskovitě rozložené na všechny strany, zakřivené směrem k tělu, tenké, tmavě hnědé až černé; středové trny 1-2, odstávající.
Květ
při otevření 25 mm dlouhý, 40 mm široký, sytě žlutý; lůžko květní a trubka porostlé šedou vlnou a roztroušenými dlouhými jemnými hnědými trny; vnější okvětní lístky špinavě žluté, na hrotu nahnědlé; vnitřní okvětní lístky sytě kanárkově žluté.
Plod
oválný, 15 mm dlouhý, 12 mm široký, porostlý šedohnědými vlasy.
Semena
čapkovitá, 2,5 mm dlouhá, kaštanově hnědá až téměř černá, lesklá, hilum s bílým okrajem.

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
Vedle typové subspecie Frailea cataphracta subsp. cataphracta a subsp. duchii byla popsána ještě subsp. tuyensis (Buin. et Moser) P. Braun et Esteves Pereira. Centrum výskytu Frailea cataphracta je v oblasti Cordillera de los Altos v jihovýchodní Paraguayi. Areály výskytu subsp. duchii a subsp. tuyensis se prolínají, var. tuyensis roste jižněji než obě výše zmíněné.
Frailea cataphracta subsp. duchii byla poprvé nalezena 65 km jihovýchodně od Asuncionu, v blízkosti Piribebuy, Paraguay. Obecně je rozšířena v oblasti Cordillera de los Altos, kde se vyskytuje společně s typem Frailea cataphracta. Rostliny rostou v mechu a mezi vranečky (Selaginella), zastíněné křovím. Dávají přednost místům odkud je zajištěn dobrý odtok vody (např. termití pahorky), jsou však známy i populace, které rostou v bažinaté jílovité zemi.

 

Pěstování
Frailea cataphracta subsp. duchii patří mezi obtížně pěstovatelné fraileje, snadno podléhá pěstitelským chybám. Stejně jako všechny fraileje vyžaduje dostatečně propustný substrát s mírně kyselou reakcí. Dává přednost polostínu, na prudkém slunci se vybarvuje do bronzova, při přemíře přímého slunce hrozí spálení. V období růstu vyžaduje dostatek vody, ale při teplém počasí hrozí nebezpečí zastavení růstu a následná hniloba. Při větším šetření vodou zastavuje růst a obtížně se probouzí. Další nebezpečné období růstu je ke konci září a na počátku října, kdy rostlinám s vlhkým substrátem, při vysoké vzdušné vlhkostí a poklesu teplot zahnívají kořeny a rostliny během přezimování hynou. Doporučuji zálivku čas od času preventivně doplnit fungicidy. Přezimování okolo 10 °C, může být i tmavé. Rostliny vytvářejí plody převážně kleistogamním způsobem. Výsev je snadný a semenáčky dobře rostou. Potíže nastávají po prvním pikýrování, je vhodnější sázet je v plném růstu z vlhkého do mírně vlhkého substrátu, s preventivním použitím fungicidů. Namístě je také častá kontrola, fraileje bývají vyhledávanou pochoutkou pro svilušky, které sáním značně poškozují pokožku rostliny.

 

Poznámky
Frailea cataphracta subsp. duchii se od subsp. cataphracta liší rozdílnou barvou těla, méně jasnými nebo chybějícími půlměsícovitými skvrnami pod areolami, většími a tmavšími žlutými květy, extrémně dlouhými a tmavě zbarvenými trny. Je nutno se zmínit, že rostliny v přírodě mají otrněné jen temeno (horní třetinu těla), dolní trny opadávají a hrboly zůstávají holé.
Rostlina byla poprvé sbírána A. M. Friedrichem a J. Duchem v roce 1976, později A. Arzbergerem, L. Berchtem a J. Piltzem.
Řada známých nalezišť je v současné době výrazně ohrožena nebo zničena rozrůstajícími se lidskými sídly. Je otázkou, kolik dalších lokalit je zatím neznámo, v Paraguayi zůstává obrovské území vzhledem k neschůdnosti terénu stále neprobádáno, pohybovat se je možno téměř výhradně jen po cestách.
Z taxonomického hlediska je situace kolem Frailea cataphracta subsp. duchii poměrně komplikovaná. Pod tento taxon je navrhováno zařazení celé řady rostlin rostoucích v jižní Bolivii - Frailea uhligiana Backeb., F. cataphractoides Backeb. a z jihozápadní části brazilského státu Mato Grosso, F. melitae Buin. et Bred. a F. matoana Buin. et Bred. Ne se všemi názory výše navrhovaných změn je možné souhlasit.

 

Literatura
Hunt D., Cactaceae Consensus Initiatives, 6: 60-61, 205-206, 1998
Metzing D., Cactaceae in Paraguay specie, ecolgia, e minaccia di estinzione, Piante Grasse, 13, suppl., 14: 12-13, 1993
Moser G. : Nat. Cact. and Succ. J., 32: 83-84, 1977
Prestlé K. H., Die Gattung Frailea Br. et R., p. 62, 1997

 

Autoři
Text L. Berka, foto M. Veverka ve sbírce autora textu.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím dve a sedm