Název
NOTOCACTUS BREDEROOIANUS Prestlé
 

Taxon
Notocactus brederooianus Prestlé, Succulenta, 64: 87, 1985
Se jménem Holanďana A. J. Brederoo se velice často setkáváme především v časopise Succulenta. Je to autor řady článků, ale zejména kreseb k mnoha druhům kaktusů.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, kulovitý až hruškovitý, zelený, 70 - 100 mm dlouhý a 60 - 80 mm široký; kořeny vláknité; temeno zploštělé, střed 5 mm prohloubený, překrytý trny; žeber 20 - 22, široká 9 - 10 mm, vysoká 2 - 3 mm, poněkud stočená; areoly hnědé, kruhovité, asi 1,5 mm široké, v horní části stonku s bílou vlnou, meziareolová vzdálenost 3 mm. Trny měkké, nepíchavé; okrajové trny sklovitě bílé, velmi početné (35 - 40), paprskovitě rozložené, 5 - 10 mm dlouhé; středových trnů 6, tmavě červenohnědé, velmi pružné, odstávající, 3 obzvláště nápadné, 13 - 18 mm dlouhé, kratší 10 - 12 mm dlouhé.
Květy
poupata asi 15 mm dlouhá a 10 mm široká, s šedohnědou vlnou a hnědými, štětinovitými vlasy; květy nálevkovité, dlouhé 60-70 mm, stejně tak široké; květní lůžko zelené, s šedou vlnou a dlouhými hnědými štětinovitými vlasy; tyčinky 12 mm dlouhé, žluté, nejspodnější na bázi mírně načervenalé; prašníky okrové, velmi bohaté na pyl; čnělka 25 mm dlouhá, 1 mm široká, červená; blizna purpurová, s 10 rameny, 5 mm dlouhými; okvětní lístky široce kopinaté, 45 mm dlouhé a 7 mm široké, kovově leskle žluté; vnější okvětní lístky menší, vně s nazelenalým proužkem; semeník 12 mm dlouhý a 5 mm široký.
Plod
vejčitý, nažloutle zelený, 12 mm dlouhý a 7 mm široký.
Semena
asi 1 mm dlouhá a 0,8 mm široká, čepicovitá.

 

Variety
Žádné variety ani formy, nejsou známé.

 

Výskyt
Typové naleziště N. brederooianus je Cerro Pardido, dept. Lavalleja, Uruguay, kde byla rostlina sbírána autorem popisu v roce 1976. Dostala jeho polní číslo PR 81. Z dalších kaktusů zde rostly také N. obscurus n.n.(PR 81a) a až téměř metr vysoká forma N. scopa. Naleziště je asi 500 m dlouhé a 200 m široké, skalnaté. W.-R. Abraham údajně nalezl N. brederooianus u Maldonada (dept.Maldonado, rovněž Uruguay) a jeho polní číslo je WRA 12a. Dle tvrzení K. H. Prestlého se ale v tomto případě nemá jednat o N. brederooianus.

 

Pěstování
N. brederooianus se velmi dobře množí ze semen. Vyklíčené semenáčky rostou sice zvolna - i v tom je podobnost s N. scopa - ale přece jenom je možné si po čase dopěstovat větší a květuschopné rostliny. Teprve ve vyšším věku (12-15 let) získávají rostliny otrnění, charakteristické pro druh. Protože růst semenáčů je pomalý, je vhodné jej urychlit roubováním. Potom ale dosahují rostliny poněkud větších rozměrů než udává popis, stejně tak i tehdy, když jim poskytneme příliš výživný substrát.
Všeobecně lze říci, že N. brederooianus je dobře rostoucím druhem, který v kultuře nepůsobí žádné zvláštní problémy. Z výsevů získáme rostliny, které jsou ve svém vzhledu dost proměnlivé.
Rostlinu s označením PR 81 ve vlastní sbírce fotografoval S. Stuchlík.

 

Poznámky
Na skalnatém nalezišti byly malé rostliny velmi těžko k nalezení. Proto si K. H. Prestlé v časové tísni odvezl jen po jednom exempláři N. brederooianus a N. obscurus, aby teprve později zjistil, že se jedná o dva zajímavé notokaktusy. Po téměř dvaceti letech navštívil opět stejné naleziště a zjistil, že co nebylo zničeno vypalováním, bylo zničeno kozami. Další rostliny N. brederooianus již nenalezl. Zpočátku se domníval, že jeho nález PR 659 je snad také N. brederooianus, ale jednalo se o N. scopa.
N. brederooianus je rostlina, která je spojovacím článkem mezi řadami Setacei a Scopanae, svými znaky se blíží jak k N. tabularis tak N. scopa.

 

Literatura
Gebauer A., Die Erstbeschreibungen des Jahres 1985, Notocactus, p. 17, 1987
Prestlé K. H., Notocactus brederooianus Prestlé und sein dunkler Begleiter N. obscurus nom. prov., Internoto, 17: 66 - 69, 1996
Stuchlík S., Notocactus brederooianus Prestlé, Kaktusy, 25: 59 - 61, 1989
Stuchlík S., Rod Notocactus - monografie, p. 25 - 26, 1993

 

Autoři
Rostlinu s označením PR 81 ve vlastní sbírce fotografoval S. Stuchlík.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a osm