Název
MAMMILLARIA COAHUILENSIS (Böd.) Moran subsp. ALBIARMATA (Böd.) Hunt
 

Taxon
Mammillaria coahuilensis (Bödeker) Moran subsp. albiarmata (Bödeker) Hunt, Mamm. Postscripts, 7: 3, 1998
Mammillaria albiarmata Böd., Jahrb. Deutsch. Kakt.-Ges., 1: 67, 1935 - 1936
Mammillaria coahuilensis (Böd.) Moran var. albiarmata (Böd.) Hofmann, Repert. Pl. Succ. (I.O.S.)suppl., 4, 1988, sine p., 1989
Mammillaria coahuilensis (Böd.) Moran var. albiflora (Böd.) Boom et Wouters, Succulenta 1963, 163, 1963
Porfiria schwartzii Bödeker ex Berger var. albiflora Böd., Zeitschr. Sukkulentenkunde, 2: 213, 1925
Druh má jméno podle místa výskytu - mexického státu Coahuila; subspecie podle bílých trnů

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, plochý až stlačeně kulovitý, 25 mm dlouhý, 40 mm široký. Temeno ploché, slabě vpadlé. Bradavky tuhé, jehlanovité, 7 mm dlouhé a široké, mléčící, šedozelené; axily nahé; areoly okrouhlé, 1,5 mm velké, v mládí s bělavou vlnou. Okrajových trnů 20 - 25, asi 5 mm dlouhé, jehlovité, přímé, horizontálně paprskující, bělavé; středový trn chybí.
Květy
široce nálevkovité, 20 mm dlouhé, 30 mm široké, bělavé; vnější okvětní lístky kopisťovité až široce kopinaté, celokrajné, olivové se širokým bílým okrajem; vnitřní okvětní lístky široce kopinaté, celokrajné, 12 mm dlouhé a 3 mm široké, bílé s poněkud tmavším středovým proužkem; čnělka bílá se 4 - 5 žlutými bliznovými laloky; nitky bílé, prašníky světle žluté.
Plody
kyjovité s malým zbytkem okvětí, 35 mm dlouhé, 9 mm široké, růžově karmínové.
Semena
světle hnědá, podlouhle ledvinovitá, 1 mm velká; testa jemně jamkovaná, hilum subbazální.

 

Variety
Vedle tohoto poddruhu je uváděn už jen subsp. coahuilensis, nominátní poddruh M. coahuilensis (Böd.) Moran Gentes Herbar. 8: 324, 1953 (pro níž Pilbeam udává synonyma M. heyderi subsp. coahuilensis, M. schwartzii a Porfiria schwartzii. Tato subspecie se liší od subsp. albiarmata tím, že má jen jeden středový trn a narůžovělé květy.

 

Výskyt
M. coahuilensis subsp. albiarmata roste ve státě Coahuila, Mexico, u Pomona / Paila a u San Pedro, též poblíž Saltillo, na východní hranici rozšíření tohoto druhu.

 

Pěstování
Pěstování tohoto druhu je ve srovnání s pěstováním většiny ostatních mamilárií poměrně obtížné. Rostliny vyžadují propustnou zeminu s vápencem a opatrné zalévání v době vegetace. Snesou plné slunce, ale daří se jim i při mírném zastínění.

 

Poznámky
Historie pojmenování tohoto druhu byla od počátku zmatená a přehled zkomplikoval později i F. Buxbaum. Druh byl popsán Fričem v českém časopise Život v přírodě, v roce 1925, jako Haagea schwarzii, a o rok později byl vyobrazen v německém časopise Möller´s Deutche Gärtnerzeitung. Bödeker, jenž viděl obrázek, ale neznal popis zjistil, že jméno je neplatné, neboť rodové jméno Haagea bylo použito pro již dříve popsaný rod z čeledi Begoniaceae. Proto rostlinu znovu pojmenoval a popsal jako Porfiria coahuilensis. Rose ho upozornil na popis Haagea schwartzii a Bödeker ji překombinoval na Porfiria schwarzii ("schwartzii"). Buxbaum zřejmě ve svých pracích zaměňoval dvě zcela odlišné rostliny Porfiria schwartzii a Mammillaria schwarzii. Nejzávažnější je Moranovo přiřazení rodu Porfiria k rodu Mammillaria. Vycházel z mylného Buxbaumova pojetí Porfiria schwartzii, který zahrnoval asi M .schwarzii Shurly, P. schwartzii var. albiflora (Bödeker) Berger a pravou Porfiria schwartzii. Porfiria upomíná habitem na Ariocarpus, ale neliší se příliš od mléčících mamilárií. Jako vhodné epitheton bylo doporučeno jméno coahuilensis, protože podobnost a možnost záměny jmen schwartzii a schwarzii je velká.
Bödekerem popsaná varieta albiflora s čistě bílými květy je pochybná. Jak předpokládal Backeberg, Bödeker ji později znova popsal jako M. albiarmata s poznámkou, že byla po několik let vedena chybně jako podrod Porfiria.
Systematicky je řazena do podrodu Mammillaria, sekce Mammillaria, řady Mammillaria a skupiny M. heyderi. Lüthy ji uvádí jako M. heyderi subsp. coahuilensis, přičemž jméno albiarmata neuvádí vůbec.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 5: 3507, 3141, 1961
Dittberner H., Eine Stellungsnahme, Inform.-brief ZAG Mammillaria, p. 52, 1984
Dittberner H., M. coahuilensis Moran, Inform.-brief ZAG Mammillaria, p. 13, 1975
Hunt D. R., A new review of Mammillaria names, Bradleya, 1: 125, 1983
Křupka S., Bibliografie článků A. V. Friče, část I., Fričiana, 9: 7, 1962
Kuchenreuther G., Ein Toter zuviel im Kakteenkrimi, Inform.-brief ZAG Mammillaria, p. 48, 1983
Lüthy J., Taxonomische Untersuchung der Gattung Mammillaria, p. 192, 1995
Mottram R., Mammillaria Index, p. 18, 1980
Pilbeam J., Mammillaria. A Collector´s Guide, p. 47, 1985
Pilbeam J., Mammillaria. The cactus file, p. 73, 1992
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, Monographie, 2: 629, 1992
Reppenhagen W., Feldnummernliste 1959 - 1989, Sonderheft AfM 1997 [no. 1084]
Ressel P., Mammillaria coahuilensis, Mitteilungsbl. AfM, p. 15, 1980
Ressel P., Anmerkungen über Mammillaria coahuilensis (Bödeker) Moran, Mitteilungsbl. AfM, 10: 203, 1964
Sadovský O., 1923-1963, Fričiana, 28: 5, 1964
Zázvorka J., Šedivý V., Jména kaktusů A. V. Friče, Aztekia, 14, 1991

 

Autoři
Text R. Dufek, foto S. Stuchlík.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Pavel Urbánek (2016-02-23 23:06:21)
Přimlouvám se za zachování taxonu v hodnosti druhu. Pokud vezmete rostlinu s očištěnými kořeny a položíte vedle pravé Mammillaria coahuilensis ( Porfiria schwartzii), rozdíly jsou naprosto markantní : M. coahuilensis má stonek plynule přecházející v řepu, bez viditelného krčku, spodní část stonku bývá pokryta zaschlými mamlemi, které postupně opadávají a tvoří se ,,nepravá" řepa. Způsobem života patří k ,,šachtičkovým" kaktusům - v dobách klidu seschne a zatáhne se na až pod úroveň terénu. Mam. albiarmata naproti tomu má polokulovitý stonek, silné řepovité kořeny , které vybíhají ze zřetelně patrného krčku. Vzhledem k tvaru kořenů i stonku u ní nepřipadá v úvahu proces zatahování do ,,šachtiček". Má daleko hustější vytrnění a podstatně více žeber, než M. coahuilensis. Zejména zcela odlišný způsob přežívání suchého období a pak výrazně odlišná morfologie stonku a kořenů by snad na status druhu mohl stačit, ne????
Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a tri