Název
MAMMILLARIA BOCASANA Poselger subsp. ESCHANZIERI (Coulter) Fitz Maurice
 

Taxon
Mammillaria bocasana Poselger subsp. eschanzieri (Coulter) Fitz Maurice, J. Mamm. Soc., 35: 17, 1995
Cactus eschanzieri Coulter, Contrib. US Nat. Herb., 3: 104, 1894
Mammillaria eschanzieri (Coulter) Craig, Mamm. handb., p. 329, 1945
Mammillaria hirsuta Böd., Monatsschr. Kakteenkunde, 29: 130, 1919
Mammillaria hirsuta Böd. var. grandis Reppenhagen, Gattung Mammillaria, p. 36, 1987
Mammillaria knebeliana Böd., Monatsschr. Deutsche Kakt.-Ges., 4: 52, 1932
Mammillaria kunzeana Böd. et Quehl, Monatsschr. Kakteenkunde, 22: 177, 1912
Mammillaria longicoma (Br. et R.) Berger, Kakteen, p. 292, 1929
Jméno bocasana je dáno podle naleziště druhu v Sierra de Bocas ve státě San Luis Potosí, poddruh eschanzieri je pojmenován podle bratrů F. a L. Eschauzierových, kteří sbírali v Mexiku kaktusy spolu s J. M. Coulterem.

 

Popis
Tělo
stonek zprvu plochý, později válcovitý, jednotlivý nebo odnožující, 70 mm dlouhý a 40 mm široký. Temeno ploché, mírně vpadlé. Bradavky hustě uspořádané, měkké, štíhle kuželovité, 11 mm dlouhé a 5 mm široké, nemléčící, zelené; axily nahé nebo s několika málo vlásky; areoly 1 mm velké, v mládí s trochou žlutavé vlny. Okrajových trnů 18 - 25, asi 5 mm dlouhé, jemně štětinovité, všechny stejně dlouhé, slabě pýřité, horizontálně postavené, bílé nebo žluté; středových trnů 1 - 3 (Hunt udává 4, později 5 - 7), 7 mm dlouhé, jehlovité, vzpřímené, jeden z nich háčkovitý, hladké, bílé až hnědé.
Květy
okolo temene, 20 mm dlouhé a široké, bílé až žlutavě bílé; vnější okvětní lístky nepočetné, klínovité až kopinaté, celokrajné až zoubkované, s dlouhým hrotem, bílé, s červeným středovým proužkem; vnitřní okvětní lístky úzce kopinaté, 12 mm dlouhé, 2 mm široké, celokrajné, dlouze zašpičatělé, krémově bílé nebo čistě bílé; čnělka světle žlutá se 3 - 5 žlutavě zelenými bliznovými laloky; nitky bílé, prašníky žluté.
Plody
tyčinkovité se zbytkem okvětí, 20 mm dlouhé, 4 mm široké, lámavé, červené.
Semena
matná, černohnědá, čepicovitá, se zřetelným krčkem, 1 mm velká; testa řídce hrubě jamkovaná, hilum velké, podlouhlé, šedohnědé.

 

Variety
Okruh M. bocasana je neobyčejně proměnlivý, zejména co se týče barvy a hustoty otrnění, i co se týče odstínů v barvě květů. Tato proměnlivost také dala podnět k zrodu mnoha jmen, která jsou nyní přiřazována jako synonyma k jednomu nebo druhému uznávanému poddruhu M. bocasana.

 

Výskyt
Naleziště jsou udávána z mexických států San Luis Potosí ( poblíž hlavního města, El Aguaje, Ahualulco, Yerba Buena, Arroyos, Pila) a Zacatecas (Saldana, důl Santa Teresa, Pinos) ve výškách 1900 - 2550 m n.m.

 

Pěstování
Jako většina rostlin z okruhu tohoto druhu není náročná v kultuře. Je pro ni vhodná písčitá zemina, spíše s alkalickou reakcí a s přídavkem vápence. Zalévání od března do října, v zimě zcela bez vody. Dobře se množí semeny, také odnože dobře zakořeňují a rostou.

 

Poznámky
Pod tento taxon zahrnul Pilbeam druhy, které byly po léta uznávány jako samosatné pod jmény M. longicoma, M. kunzeana, M. hirsuta, tedy druhy popsané Bödekerem a Bergerem ve třicátých letech, kdy se do Evropy dostávaly nové mamilarie, někdy jen velmi obtížně od sebe odlišitelné, ale často popisované pod novým jménem.
M. bocasana je zařazena v podrodu Mammillaria, sekci Hydrochylus, řadě Stylothelae a ve skupině M. crinita (u Pilbeama) nebo ve skupině M. wildii (u Reppenhagena), také u Lüthyho je v podrodu Mammillaria, v sekci Cylindricothelae, řadě Stylothelae a ve skupině M. bocasana.

 

Literatura
Craig R. T., The Mammillaria handbook, p. 195, 1945
Hunt D. R., A new review of Mammillaria names, Bradleya, 2: 95, 1984
Hunt D. R., Mammillaria Postscripts, 6: 17, 1997
Lüthy J., Taxonomische Untersuchung der Gattung Mammillaria, p. 162, 1995
Mottram R., Mammillaria Index, p. 44, 1980
Pilbeam J., Mammillaria. A Collector´s Guide, p. 78, 1980
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, Monographie , 1: 220, 1991

 

Autoři
Text R. Dufek, foto S. Stuchlík.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a devet