Název
MAMMILLARIA AUREILANATA Backeb.
 

Taxon
Mammillaria aureilanata Backeberg, Beitr. Sukkulentenkunde und Pflege, p. 13, 1938
Mammillaria aureilanata Backeb. var. alba Backeb., Blätt. Sukkulentenkunde, 1: 5, 1949
Mammillaria aureilanata Backeb. f. alba (Backeb.) Krainz, Die Kakteen, 26, 1964
Mammillaria cephalophora Quehl, Monatsschrift Kakteenkunde, 24: 158, 1914
Jméno je utvořeno podle latinského aureilanatus, což značí se zlatou vlnou (podle barvy trnů).

 

Popis
Tělo
stonek plochý, později kulovitý, jednotlivý nebo odnožující, 20 mm dlouhý a široký. Temeno ploché až oblé, slabě vpadlé, kryté trny. Bradavky měkké, špičatě kuželovité, nemléčící, tmavozelené; axily nahé; areoly lehce šikmo dolů skloněné, 1 mm velké, s trochou bílé vlny. Trny pouze okrajové v počtu 75 - 85, až 15 mm dlouhé, měkce vláskovité, na hrotu velmi tenké, zakadeřené, horní nejdelší a vzpřímené, skelně bílé až žluté.
Květy
ve věnečku kolem temene, nálevkovité, 30 mm dlouhé a široké, bělavě růžové; vnější okvětní lístky čárkovitě kopinaté, slabě zubaté, světle hnědé s bílým okrajem; vnitřní okvětní lístky kopinaté, 12 mm dlouhé, 2 mm široké, karmínově červené se širokým bílým okrajem; čnělka bílá se 4 - 6 žlutými bliznovými laloky; nitky tyčinek bílé, prašníky žluté.
Plody
krátce kyjovité s velkým zbytkem zaschlého okvětí, 15 mm dlouhé a 6 mm široké, tenkostěnné a lámavé, bílé, průsvitné.
Semena
černá, čepicovitá až skoro kulovitá, 1,3 mm velká, Testa hrubě jamkovaná, krček hila silně zaškrcený, hilum bazální, bílé.

 

Variety
Backeberg popsal M. aureilanata var. alba (Blätt. Sukkulentenkunde, 1: 5, 1949), s čistě bílým otrněním a s tmavěji růžovými květy. Tato varieta byla nalezena F. Schwarzem. Lau ji udává z oblasti severovýchodně od San Luis Potosí, v nadmořské výšce 1500 m. Později byla Krainzem kombinována na úroveň formy (M. aureilanata f. alba (Backeb) Krainz, Die Kakteen, 1964).

 

Výskyt
Typové naleziště nebylo udáno, typ nebyl uložen. Roste v mexickém státě San Luis Potosí, v oblasti severozápadně od hlavního města, pak jihozápadně od Guadalcazaru, u Cerritos, Villar a Tampico v nadmořské výšce 1400 - 1900 m. Stanoviště severně od města San Luis Potosí popisuje Reppenhegen takto: rovina přecházející do pahorkatiny, půda je štěrkovitá a kamenitá ale bez větších kamenů, ne zcela pokrytá travou. Keře a vysoké rostliny zde nejsou. Z doprovodné kaktusové flóry tu je ve velkém množství Pelecyphora aselliformis, kromě ní Mammillaria formosa, Coryphantha cornifera, Neolloydia conoidea a j. M aureilanata tu je vzácná, roste v propustné silně humózní půdě, kryté hrubým štěrkem, na plném slunci.

 

Pěstování
M. aureilanata v kultuře patří mezi choulostivější druhy, protože má silné řepovité kořeny. Vyžaduje jílovitou zeminu, která ale musí být i dobře propustná. Vhodná je směs listovky, drnovky a písku v poměru 2 : 1 : 2. Na jaře je dobré nechat rostliny vykvést na sucho a první zálivku provést až za teplého a stálého počasí. Během zalévání by se teplota měla pohybovat v rozmezí 20 - 25 oC. Mezi zálivkami je vhodné nechat substrát zcela vyschnout. Umístění slunné, dobře větrané, v zimě teploty 10 - 12 oC. Pokud se rozhodneme pro roubování, pak jako podnož je vhodný např. Trichocereus pasacana.

 

Poznámky
Původní Quehlovo jméno M. cephalophora pro tuto rostlinu je neplatné, protože tímtéž jménem označil Salm-Dyck již dříve jinou rostlinu v rodu Mammillaria (nyní Coryphantha pycnacantha). M. aureilanata byla popsána na základě rostliny vypěstované ze semen J. Thummem, jenž semena získal od A. Nickelsové ze SLP.
Systematicky je druh zařazen do podrodu Mammillaria, sekce Hydrochylus, řady Lasiacanthae, u Reppenhagena a Pilbeama je to skupina M. lenta. Lüthy ji řadí do podrodu Mammillaria, sekce Cylindricothelae, řada Lasiacanthae a skupina M. schiedeana.

 

Literatura
Craig R. T., The Mammillaria handbook, p. 147, 1945
Hunt D. R., A new review of Mammillaria names, Bradleya, 1: 110, 1983
Lau A. B., Feldnummernliste, Teil I., Mexico 1972-1992, Sonderheft AfM 1992
Lüthy J., Taxonomische Untersuchung der Gattung Mammillaria, p. 157, 1995
Mottram R., Mammillaria Index, p. 6, 1980
Pilbeam J., Mammillaria. A Collector´s Guide, p. 33, 1980
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, Monographie, 1: 314, 1991

 

Autoři
Text R. Dufek, foto M. Záruba ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a jedna