Název
FRAILEA YBATENSE Buin. et Moser
 

Taxon
Frailea ybatense Buining et Moser, Succulenta, 50: 46 - 47, 1971
Ytá-Ybaté je místo jihovýchodně od Asunciónu, Paraguay. Zde byla tato frailea nalezena A. M. Friedrichem. Druh tedy dostal jméno podle místa nálezu.

 

Popis
Tělo
Stonek jednotlivý, ploše oblý, až 40 mm široký a až 25 mm vysoký, tmavě zelený. Žeber až 24, bradavky okrouhlé, zploštělé, až 6 mm široké, většinou červeně až fialově zbarvené; areoly oválné, 1,5 mm dlouhé, 0,75 mm široké, se slonovinově zbarvenou plstí. Trny hřebenovitě do stran rozložené, mírně ohnuté, po 5 na každou stranu, dolů 1 a nahoru 1(-2) směřující, všechny až 4 mm dlouhé, poněkud drsné, sklovité až bělavé, vzácně jeden z okrajových trnů připomíná středový trn.
Květ
nálevkovitý, 30 mm dlouhý a široký, citrónově žlutý; lůžko květní 8 mm dlouhé, 5 mm široké, dole holé, výše pokryté areolami se štětinami a bílými vlasy; květní trubka 5 mm dlouhá, pokrytá 1 - 4 mm dlouhými a jen 0,5 - 1 mm širokými šupinkami, v paždí šupinek svazky 3 - 4 hnědých, rovných, často na hrotu zahnutých, 9 - 13 mm dlouhých štětin a bílých vlasů; vnější okvětní lístky lopatkovité, 6 - 21 mm dlouhé, 1 - 2,2 mm široké, do jemného jehlovitého hrotu protažené, špinavě žluté, se zeleným středovým pruhem; vnitřní okvětní lístky lopatkovité, 22 - 23 mm dlouhé, 5 mm široké, hrotem zakončené, okraj lístků velmi jemně zřasený, lístky světle citrónově žluté; čnělka 10 mm dlouhá, 0,7 mm silná, světle žlutá, s 5, asi 3 mm dlouhými, nažloutlými laloky; tyčinky až 9 mm dlouhé, světle žluté, prašníky žluté.
Plod
24 mm dlouhý, asi 7 mm široký, porostlý světle hnědými, až 24 mm dlouhými štětinami a krátkými šedobílými vlasy.
Semena
čepicovitá, až 2 mm dlouhá a 1,5 mm široká; testa porostlá jemnými vlásky, matně lesklá, tmavě hnědá.

 

Variety
Frailea ybatense je charakteristická rostlina, která patří do příbuzenstva F. grahliana (Haage jr.) Br. et R., od které se liší tvarem těla a tím, že nevytváří odnože. Žádné formy ani variety nebyly pozorovány ani popsány.

 

Výskyt
Rostlina byla nalezena u Ytá-Ybaté, jihovýchodně od Asunciónu v Paraguay, kde roste mezi plochými kameny a řídkou travou v červené, písčité zemině.Druh byl nalezen v dubnu 1969 A.M. Friedrichem z Asunciónu a zaslán G. Moserovi. Od té doby nebyl sbírán a podle údajů A. Arzbergera již tato jediná známá populace vymřela.

 

Pěstování
Pěstování tohoto druhu je snadné, jako u většiny rostlin z okruhu Frailea grahliana a schilinzkyana. Stejně jako všechny fraileje vyžaduje polostín, nevyhledává přímé slunce. Na jaře a v létě vydatněji zaléváme. Na podzim je vhodnější mlžení a rosení. Vhodný substrát je dostatečně propustný s mírně kyselou reakcí. Přezimování okolo 10 °C, může být tmavé. Rostliny často vytvářejí kleistogamní květy. Výsev je snadný a semenáčky dobře rostou.

 

Poznámky
Informace není k dispozici.

 

Literatura
Buining A.F.H., Frailea ybatense Buining et Moser spec. nov., Succulenta, 50: 46 - 47, 1971
Krainz H., Die Kakteen, CVIe, 15. 1. 1972
Metzing D., Cactaceae in Paraguay specie, ecolgia, e minaccia di estinzione., Piante Grasse, 13: 14, 1993
Prestlé K.H., Die Gattung Frailea Br. et R., p. 195 - 196, 1997

 

Autoři
Text L. Berka, foto M. Veverka ve sbírce autora textu.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím jedna a pet