Název
FRAILEA HORSTII Ritter subsp. FECOTRIGENSIS Prestlé
 

Taxon
Frailea horstii Ritter subsp. fecotrigensis Prestlé, Die Gattung Frailea Br. et R., p. 131 - 132, 1997
Varieta fecotrigensis je nazvána po místě výskytu - Fecotrigo, Rio Grande do Sul, Brazílie.

 

Popis
Tělo
Stonek sloupkovitý, měkomasý, 10 - 15 mm silný, 40 - 60 mm dlouhý, jednotlivý, zřídka odnožující. Pokožka sytě zelená; kořen řepovitý, až 20 mm dlouhý; temeno zploštělé a lehce propadlé. Žeber 18 - 20, rozdělená na malé bradavky; areoly malé, s ořechově hnědou vlnou. Trny husté, zakrývající stonek; okrajových trnů 12, asi 2 mm dlouhé, měkké, paprsčitě rozložené, k tělu přitisklé, sklovitě bílé až nahnědlé; středové trny 3 - 5 mm dlouhé, jantarově zbarvené, při bázi a na hrotu tmavší, do stran od těla odstávající, přímé, na temeni tmavší.
Květ
citrónově žlutý, nálevkovitý, až 30 mm dlouhý a 40 mm široký; okvětní lístky zahrocené, 20 - 25 mm dlouhé a 3 - 5 mm široké; tyčinky nažloutlé, 5 - 7 mm dlouhé, při bázi někdy načervenalé, prašníky světle žluté; čnělka 12 mm dlouhá, světle žlutá, zakončená nažloutlou bliznou s 12 zakřivenými laloky, 3 - 5 mm dlouhými.
Plod
oválný, nažloutle zelený, s tenkou stěnou, porostlý našedlou vlnou a kaštanově hnědými štětinami.
Semena
čepicovitá, kaštanově hnědá, hladká, lesklá.

 

Variety
Frailea horstii subsp.fecotrigensis přirozeně patří do příbuzenstva Frailea horstii Ritter, je to jedna ze stanovištních odchylek, která se od nominátní subspecie liší tvarem a velikostí těla. Rostlina byla sbírána K.H. Prestlém jako PR 186.

 

Výskyt
Typová lokalita rostliny se nachází pouze na dosud jediném známém místě v brazilském státu Rio Grande do Sul, východně od Sierra de Segredo, v oblasti lomů u Fecotrigo, kde roste na granitových skalách ve štěrbinách s trochou humusu.

 

Pěstování
Pěstování subsp. fecotrigensis se neliší od pěstování ostatních zástupců druhu Frailea horstii. Stejně jako všechny fraileje vyžaduje výživný a dostatečně propustný substrát s mírně kyselou reakcí. V době růstu má ráda dosti vody a snese i přímé slunce. Přezimování okolo 10 °C, může být i tmavé. Rostliny často vytvářejí plody kleistogamním způsobem. Výsev je snadný a semenáčky dobře rostou.

 

Poznámky
Informace není k dispozici.

 

Literatura
Prestlé K.H., Die Gattung Frailea Br. et R., p. 131 - 132, 1997

 

Autoři
Text L. Berka, foto M. Veverka, ve sbírce autora textu.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a sedm