Název
MAMMILLARIA THERESAE Cutak
 

Taxon
Mammillaria theresae Cutak, Cact. Suc. J. (US), 39 : 239, 1967
Druh byl pojmenován na počest paní Therese Bockové, která spolu se svým manželem rostlinu nalezla.

 

Popis
Tělo
jednotlivé, vzácněji odnožující, protáhlé, až asi 40 mm vysoké a 10-25 mm v průměru, zpočátku okrouhlé, později válcovité, se silnými řepovitými kořeny; bradavky uspořádány spirálovitě, olivově zelené,mnohdy zbarveny purpurově, válcovité, 4-6 mm dlouhé, na bázi 2-3 mm v průměru; areoly okrouhle eliptické, právě tak jako axily s řídkou vlnou. Středové trny chybějí, okrajových 22-30, 2 mm dlouhé, peříčkovité, bílé.
Květy
nálevkovité se světlým jícnem, 35-45 mm dlouhé, asi 30 mm v průměru, vnější okvětní lístky zelenavě hnědé, 4-6 mm dlouhé, vnitřní purpurově fialové, 10-15 mm dlouhé, prašníky tmavě žluté, čnělka bílá, blizna bledě žlutá.
Plod
semeník a zrající plod uloženy hluboko v axile.
Semena
černá, asi 0,5 mm široká, jamkovitá.

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
Roste na východních svazích hor u Coneto de Comonfort od 2200 do 2500 m n. m., stát Durango, Mexiko. Zde také sbíral rostlinný materiál Steven Brack (v okolí Conto Pass) a rozšiřuje ho pod značkou SB 493. Podnebí na nalezišti je drsné a velmi suché. V zimě zde mrzne. S.Brack uvádí, že na lokalitě nejsou v nejchladnějších ročních obdobích vyjímkou přechodné mrazíky kolem -3 stup. C. Terén je kamenitý a propustný.

 

Pěstování
Semeník a později zrající plod jsou uloženy v axile značně hluboko. Po dozrání zde zůstávají uloženy 2 i více let. Samovolně se z těla rostliny dostávají teprve po delší době. Nejlepších výsledků při výsevech je dosahováno se semeny tři až pět let starými. Pravokořenným rostlinám se daří v písčitém a hrubozrnném minerálním substrátu. Během růstu lze zalévat více, přesto je třeba v tomto směru dbát značné opatrnosti. Rostliny nesnášejí přemokření. Zimování se osvědčuje chladné. Naroubované rostliny většinou rostou bujněji a hodně odnožují. Ztrácejí tím svůj typický vzhled, ale jsou zase vhodné pro množení. Ochotně zakvétají rostliny pravokořenné i naroubované. Nekvetou pouze jednou za rok jako většina mamilárií, ale vykvétají postupně po celou sezónu. Jedná se při tom o miniaturní rostlinu s neobyčejně velkými a barevnými květy.
Snímek rostliny ve sbírce Pavla Pavlíčka pořídil autor textu Karel Crkal.

 

Poznámky
V roce 1966 cestovali manželé Bockovi přes mexický stát Durango. Při cestě mezi El Pasem a Ciudad Mexico se zastavili na občerstvení ve venkovském městečku Coneto de Comonfort. Při zpětném vyjíždění na dálnici zpozorovali z okna auta ve vyprahlé poušti nápadně růžové květy. Pro počínající bouři se jim však podařilo nasbírat jen několik rostlinek. L.Cutak (St.Louis) v nich rozpoznal nový druh a popis rostliny uveřejnil hned v následujícím roce. Neobyčejná krása rostliny potom přivábila další zájemce na již známé naleziště. V době, kdy rostliny nekvetly, bylo však nesmírně obtížné je nalézt. V období sucha se zatáhly hluboko pod povrch půdy a bylo možno po nich pátrat jen v malých otvorech do země.
Ještě v roce 1968 ji ukazoval W.Andrae na kaktusářském sjezdu v Ostravě jako vzácnou novinku. Jenom o dva roky později na sjezdu v Gottwaldově jich již bylo nabízeno více, než bylo zájemců.
Zbývá ještě připomenout, že autor popisu a pojmenování této mimořádně krásné rostliny Ladislaus Cutak pocházel z Bukovan u Kyjova na Moravě. V USA pracoval v botanické zahradě státu Missouri. Kaktusářské botanice se věnoval v nejširším měřítku.

 

Literatura
Fröhlich A., Kakt. und and. Sukk., 37/3 : 1986/7, Cactaceae , 1986
Pilbeam J., Mammillaria A Collctor`a Guide. p. 133, 1981
Říha J., Kaktusy 71, 7 : 76-77, 1971
Schütz B., Kaktusy 73, 9 : 83, 1973

 

Autoři
Snímek rostliny ve sbírce Pavla Pavlíčka pořídil autor textu Karel Crkal.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a dve