Název
DENMOZA RHODACANTHA (S.-D.) Br. et R
 

Taxon
Denmoza rhodacantha (Salm-Dyck) Britton et Rose, The Cactaceae, 3: 79, 1922
Echinocactus rhodacanthus S.-D., Cact. Hort. Dyck., p. 341, 1834
Echinopsis rhodacantha (S.-D.) S.-D. , Cact. Hort. Dyck., ed. 2, 1849, 39, 1850
Cleistocactus rhodacanthus (S.-D.) Lem., Illustr. Hort., 8: 35, 1861
Pilocereus rhodacanthus (S.-D.) Speg., Anal. Mus. Nac. Buenos Aires, 4: 485, 1905
Druhové jméno "rhodacantha" znamená "s červenými trny".

 

Popis
Tělo
V mládí stonek kulovitý, později silný sloupek, až 150 cm vysoký a 30 cm široký, matně zelený; žeber 15 - 30, žebra vysoká asi 10 mm, mezi areolami oblá, tupá; areoly oválné, 10 mm dlouhé a 5 mm široké, s trochou vlny, meziareolová vzdálenost na mladých rostlinách až 20 mm, na temeni areoly hustě u sebe. Trnů na starých rostlinách až 30 s jedním středovým, až 60 mm dlouhým; u mladých rostlin většinou 1-2 středové trny, 30 mm dlouhé, píchavé, růžově hnědé, poněkud prohnuté; okrajových trnů 10-12, poněkud světlejší, sklovité, 15 - 25 mm dlouhé.
Květy
velmi blízko temene, tvaru písmene "S", asi 75 mm dlouhé, trubkovité; vnější okvětní lístky velmi blízko sebe, růžově červené, obráceně vejčitého tvaru, nahoře tupé, s krátkým hrotem, 8-10 mm dlouhé a 6 mm široké; květní lůžko nazelenalé, 5 - 6 mm dlouhé, 5 mm široké, tvaru káči, s masitými, 2 mm dlouhými šupinami a kudrnatou vlnou; tyčinky početné, v hustých svazcích, přečnívající okvětní lístky; nitky dole nažloutlé, nahoře karmínově červené; prašníky karmínově červené; pyl fialově karmínový; čnělka načervenalá, nahoře karmínově červená, 70 mm dlouhá; ramen blizny 11, karmínově červená, 5 mm dlouhá.
Plod
kulovitý, žlutý, 20 mm široký, s trochou vlny.
Semena
1,3 mm dlouhá, černá, čepicovitá až přilbovitá.

 

Variety
Byla popsána varieta diamantina Slaba, lišící se od nominátní variety světlým otrněním, které je převážně v různých odstínech žluté barvy. Rovněž ve velikosti semen je rozdíl, var. diamantina má semena menší (délka 1,3 mm, šířka 1 mm). D. rhodacantha var. diamantina Slaba dostala své jméno podle místa nálezu, kterým je kaňon Rio Diamante poblíž sopky Cerro Diamante (prov. Mendoza, Argentina).

 

Výskyt
D. rhodacantha se vyskytuje v pohořích západní Argentiny v provincii Mendoza stejně tak jako v pohoří Fatima (provincie la Rioja), v západní, hornaté části provincie Catamarca, na jihu provincie Salta a v provinciích Tucuman a San Juan (vše Argentina). Na nalezištích rostou rostliny jak skupinovitě, tak i samostatně. Na místech s vyšší vlhkostí jsou mohutnější jedinci než na sušších místech, vystavených plnému slunci.

 

Pěstování
D. rhodacantha je nepříliš náročný druh, roubování není nutné. Pro dobrý růst je třeba této rostlině poskytnout slunné a teplé stanoviště během vegetace. Doporučit lze pravidelné přihnojování, ale i přes poskytování optimálních podmínek rostou rostliny jen zvolna. V zimě může být i chladnější stanoviště s teplotou kolem 6° C. Pokud rostliny dosáhnou velikosti kolem10 cm, mohou začít vykvétat. Není to ale pravidlem, někteří jedinci, i když dorostou žádoucí velikosti, nevykvetou ani po řadě let, zatímco jiné, stejně umístěné rostliny ze stejného výsevu kvetou celkem ochotně. Květy se objevují v letních měsících, doba kvetení jednoho květu je 3 - 4 dny. Množení ze semen je jednoduché, nenáročné, ale zdlouhavé.

 

Poznámky
Rodové jméno Denmoza je anagram, který vznikl přeskupením hlásek názvu místa nálezu, kterým byla provincie Mendoza.
D. rhodacantha patří k druhům, u kterých se velice výrazně liší vzhled mladých a starých rostlin. Navíc velký areál výskytu sebou přináší rovněž variabilitu rostlin. To vše vedlo k různým spekulacím o počtu druhů v rámci rodu. V roce 1898 publikoval Schumann další druh rodu Denmoza jako Pilocereus erythrocephalus. Ten se měl lišit od D. rhodacantha větší velikostí a ve vyšším stáří měly vyrůstat z areol početné štětinovité trny a chlupy. Od té doby se názory na to, zda má rod Denmoza dva nebo jeden druh, různily. Novější pozorování z přírody však prokazují, že se zřejmě jedná jen o jediný druh s velikou variabilitou.

 

Literatura
Heyer W., Denmoza rhodacantha (Salm-Dyck) Britton et Rose, Kakt. und and. Sukk., 40, suppl. 1989/32, 1989
Krainz H., Gattung Denmoza, Die Kakteen, C Vb (3), 1961
Kulhánek I., Setkání s kaktusy západní Argentiny, Kaktusy, 26: 92 - 96, 1990
Schütz B., Denmoza rhodacantha (S.D.) Br. et R., Kaktusy 80, 16: 86 - 87, 1980
Slaba R., Denmoza rhodacantha (S.D.)Br. et R., Kaktusy, 27: 58 - 61, 1991
Slaba R., Denmoza rhodacantha (S.D) Br. et R. var. diamantina Slaba var. nova, Kaktusy, 32: 98 - 103, 1996

 

Autoři
Text: S. Stuchlík
Foto: I. Kulhánek (obrázek ze stanoviště z předměstí města Mendoza) a archiv Moravské vydavatelství KVĚTEN (kulturní rostlina).


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Jiří Kolařík (2012-02-10 09:24:11)
posílám odkaz na fórum, kde je více fotografií etc. http://kaktusari.eu/phpbb/viewtopic.php?f=30&t=2137&p=19780#p19780
Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a sest