Název
MAMMILLARIA ZACATECASENSIS Shurly
 

Taxon
Mammillaria zacatecasensis Shurly, Cact. Suc. J. GB, 22: 51, 1960
Druh byl pojmenován podle místa výskytu. Roste ve státě Zacatecas v Mexiku.

 

Popis
Tělo
stonek stlačeně kulovitý, jednotlivý, 50 mm vysoký a 50 mm široký. Temeno zaoblené, nevpadlé, kryté trny. Bradavky hustě uspořádané, měkké, kuželovité, 8 mm dlouhé a 7 mm široké. Axily holé; areoly 2 mm dlouhé, 1 mm široké, v mládí s krátkou, světle žlutou nebo bílou vlnou. Okrajových trnů 20-28, asi 5 mm dlouhé, štětinovité, přímé, hladké, paprsčitě uspořádané, skelně bílé až žluté; středových trnů 2-8, asi 18 mm dlouhé, jehlovité, 1-4 trny háčkovité a ty nejdelší a nejsilnější, všechny se ztlustlou bází, hnědé až červenohnědé s tmavšími hroty.
Květy
poblíž temene, 18 mm dlouhé a široké, bílé až kalně růžové; vnější okvětní lístky klínovité, celokrajné, hnědé s bílým okrajem; vnitřní okvětní lístky v malém počtu, úzce kopinaté, 8 mm dlouhé a 2 mm široké, celokrajné, bílé, často s kalně růžovým středním proužkem; čnělka bílá až žlutavá, se 2-5 bliznovými laloky, bílými až zelenavými; nitky bílé až žlutavé, prašníky žloutkově žluté.
Plody
vejčité až podlouhlé, se zbytkem okvětí, 10 mm dlouhé, 5 mm široké, tenkostenné a lámavé, bělavé nebo červenavé.
Semena
černá, kulovitá, čepicovitá, 1 mm široká, se zaškrceným krčkem hila, testa široce jamkovaná, hilum velké, často s malým arilem.

 

Variety
Žádné vnitrodruhové taxony nebyly popsány. Jednotlivé rostliny uvnitř populací se mohou lišit v počtu a barvě otrnění.

 

Výskyt
Naleziště typu není známo. Druh se vyskytuje na mnoha místech ve státě Zacatecas v Mexiku. Reppenhagen udává Tepeltongo (1970 m n.m.). Pimienta (2420 m n.m.), Ojocalientes (2170 m n.m.), San Francisco Orgamon (2350 m n.m.), Lau našel tento druh u Sombrerete (2000 m n.m.), San Juan Capistrano (1400 m n.m.) v Sierra Chapultepec (2300 m n.m.) a v okolí města Zacatecas (2600 m n.m.). Všechna naleziště jsou ve státě Zacatecas. M.zacatecasensis roste na kamenitých, suchých svazích, místy pokrytých travou, většinou je vystavena větru. Substrát je písčitý humus na žulových skalách v pásmu dubových a borových lesů.

 

Pěstování
Mammillaria zacatecasensis není ve sbírkách hojná a s pěstováním není mnoho zkušeností. Vzhledem k příslušnosti do řady Stylothelae by neměla činit v kultuře potíže a měly by jí vyhovovat podmínky, za kterých pěstujeme M.bombycina, M.moelleriana a jim podobné.

 

Poznámky
Shurfy pěstoval tuto rostlinu od roku 1954, v roce 1960 ji popsal. Holotyp se nedochoval, v roce 1961 zaslal Shurly do Kew nový typový materiál. Zařazení do systému je vcelku jednoznačné: podrod Mammillaria, sekce Hydrochylus, řada Stylothelae, u Hunta, u Pilbeama a Reppenhagena skupina M.bombycina. Lüthy ji považuje za synonymum k M.mercadensis, (podrod Mammillaria, sekce Cylindricothelae, řada Bombycinae a skupina M.bombycina.

 

Literatura
Hunt D.R., Bradleya, 5: 40, 1987
Chvastek J., Kaktusa, 30: 79, 1994
Lüthy J., Taxonomische Untersuchung der Gattung mammillaria, p. 155, 1995
Mottram R., Mammillaria Index, p. 102, 1981
Pilbeam J., Mammillaria, a collector's guide, p. 142, 1985
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, Monographie, 1: 176, 1991

 

Autoři
Text: R.Dufek.
Foto: S.Stuchlík.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a deset