Název
MAMMILLARIA PONDII Greene
 

Taxon
Mammillaria pondii Greene, Pittonia, 1: 268, 1889
Cactus pondii (Greene) Coulter, Contrib. U. S. Nat. Herb., 3: 102, 1894
Cochemia pondii (Greene) Walton, Cact. Journ., 2: 51, 1899
Rostlina byla nazvána na počest jejího objevitele, kterým byl poručík Charles Fremont Pond.

 

Popis
Tělo
stonek až 400 mm dlouhý a 40 mm široký, často tvoří skupiny; bradavky kuželovité, 7 mm široké a dlouhé; areoly v mládí s bělavou vlnou, později holé; axily zprvu s hustou bělavou vlnou, později řidší a s bílými štětinami. Okrajové trny 20-30, ve dvou řadách, ve vnější řadě kratší, asi 10 mm dlouhé, tenčí, paprskovitě uspořádané, bělavé se žlutavě hnědým hrotem, nad ní ležící řada 5-8 trnů, asi 15 mm dlouhé, silnější, rovné, hnědavé až žlutohnědé; středové trny 3-4, z toho 2 (vzácněji 1 nebo 3) háčkovité, 20-40 mm dlouhé
Květy
trubkovitě nálevkovité, 50 mm dlouhé, 20-25 mm široké, leskle šarlatově červené; tyčinky vyčnívají nad okvětní lístky; blizna červená, vyčnívající nad tyčinky, 3-4 ramena blizny, červená, navzájem spojená.
Plod
oválný, 20-30 mm dlouhý, šarlatově červený.
Semena
kapkovitého tvaru, 1,2 mm dlouhá, 0,8 mm široká, černá, testa s velkými hrbolky, na bázi konkávního tvaru.

 

Variety
Podle některých autorů jsou M.maritima a M.setispina jen extrémními formami M.pondii, tedy synonyma. Toto hodnocení se opírá o malou vzdálenost dosud známých nalezišť (asi 100 km vzdušnou čarou). Přesto je rozlišení těchto tří taxonů v nejrůznějších sbírkách vždy lehce možné M.pondii se od ostatních liší především výrazně vyšším počtem trnů.

 

Výskyt
Stanoviště typu se nachází na ostrově Cedros (Dolní Kalifornie - Baja California, Mexiko), kde byla Pondem v roce 1889 rostlina nalezena. Další naleziště je na ostrově Natividad, rovněž Dolní Kalifornie. Jedná se o úzce endeický druh, nikde jinde než na uvedených dvou ostrovech se nevyskytuje.

 

Pěstování
v sezóně je nutné slunce a teplé místo. Také v zimě by měl být druh umístěn na světle a nepříliš chladně. Podle dosavadních zkušeností jsou uvedené podmínky prvním předpokladem k tomu, aby rostliny kvetly. Dalším předpokladem je dostatečná velikost - alespoň 12 cm výšky. Dávky vody je třeba dávat obezřetně, stojící vodu je třeba vyloučit. Osvědčuje se také častější mlžení. V zimě je nutné naprosté sucho. Pro úspěšnou pravokořennou kulturu je doporučen značně minerální, dobře propustný substrát. Protože druh není zcela bezproblémový a také jen pomalu roste, je vhodnější pěstování roubovaných exemlářů, výhodnou podnoží je např. Helianthocereus pasacana.

 

Poznámky
M.pondii byla objevena poručíkem Pondem v únoru 1889 při vyměřování v pouštních oblastech kalifornského poloostrova. Ch.F.Pond sbíral botanický materiál pro profesora Greeneho, který ještě téhož roku na počest objevitele rostlinu popsal.
V originálním popisu uvádí Greene 20-30 okrajových trnů a 4-5 středových trnů. Ve skutečnosti jsou okrajové trny uspořádány do dvou řad s těžko rozlišitelným přechodem ke středovým trnům. Tato skutečnost je zdrojem rozporných údajů o počtu trnů, jako např. u Brittona s Rosem a Backeberga, kteří uvádějí 8-11 středových trnů.

 

Literatura
Borg J., Cacti, p. 350, 1937
Feiler H. + W., Die Gattung Cochemiea (K.Brandegee) Walton und ihre Kultur, Kakt. und and. Sukk., 24: 30-32, 1973
Linzen T., Mammillaria pondii Greene, Kakt. und and. Sukk., 41 (4), příloha 10, 1990
Pilbeam J., If it's flowers you want...try Cochemiea, Brit. Cact. and Succ. Journ. 7: 8-10, 1989

 

Autoři
Text: S.Stuchlík.
Foto: S.Stuchlík; ve vlasní sbírce; na smímku je rostlina vypěstovaná z importních semen.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a osm