Název
MAMMILLARIA NEJAPENSIS Craig et Dawson var. NEJAPENSIS
 

Taxon
Mammillaria nejapensis Craig et Dawson Pccas. Papers Allan Hancock Found. Publ. Univ. S. Calif., 2: 57, 1948
Druh dostal jméno podle naleziště u Nejapa ve státě Oaxaca, Mexiko.

 

Popis
Tělo
stonek kulovitý až sloupkovitý, dichotomicky se dělící a tvořící malé trsy, jednotlivé stonky 120 mm vysoké a 90 mm široké. Temeno lehce zaoblené, poněkud vpadlé, kryté trny a vlnou. Bradavky řídce uspořádané, tuhé, čtyřboce jehlancovité, mléčící, světle zelené až žlutozelené; axily hustě bělovlnaté, se zkroucenými štětinami; areoly okrouhlé, 2 mm velké, s bílou nebo nažloutlou vlnou. Trny jen středové, v počtu 3-6, většinou 4, asi 40 mm dlouhé, jehlovité, přímé nebo zakřivené, hladké, bílé, až skelně žluté, s hnědavým hrotem.
Květy
ve věnečku okolo temene, nálevkovité, 20 mm dlouhé a 18 mm široké, kalněn bílé až červenavé; vnější okvětní lístky klínovité až kopinaté, třásnité, hnědočervené s hnědým okrajem a hrotem; vnitřní okvětní lístky velmi četné, podlouhle kopinaté, 9 mm dlouhé a 2 mm široké, celokrajné, špičaté, bílé, s více méně zřetelným hnědočerveným středovým proužkem; čnělka bílá, s 5-6 světle žlutými nebo světle zelenými bliznovými laloky; nitky bílé, prašníky malé, světle žluté.
Plody
kyjovité, se zbytkem zaschlého okvětí, 30 mm dlouhé, 9 mm široké, červené.
Semena
světle hnědá až hnědá, kapkovitě ledvinovitá, 1 mm velká, testa svraskalá, hilum malé, okrouhlé až podlouhlé, hnědé.

 

Variety
Variety, které byly popsány, nemají velký význam a lze mít za to, že se jedná jen o synonyma k M.nejapensis.
Jsou to:
var. brevispina Craig et Dawson, s okrajovými trny jen 2-4 mm dlouhými.;
var. longispina Craig et Dawson, nahoru směřující trny jen 4-5 mm dlouhé, dolů směřující až 50 mm dlouhé;
var. nejapensis f. brevispina (Craig et Dawson) Krainz;
var. nejapensis f. longispina (Craig et Dawson) Krainz;

 

Výskyt
Typ byl nalezen asi 10-15 km severozápadně od města Nejapa, Oaxaca, Mexiko, v hrdle údolý řeky Rio Totolapan, ve výšce cca 1100 m n.m.. Výskyt začíná již u Mitla a ve státě Tehuantepec dosahuje až k Reforma (900-1400 m n.m.). Reppenhagen ji udává od Matatlanu, El Cameronu, Yautepecu a Las Animas z výšek 850-1100 m n.m.. Lau ji sbíral u Nejapa v nadmořských výškách 800-1300 m. Všechna naleziště jsou ve státě Oaxaca, Mexiko.

 

Pěstování
V kultuře nečiní větších problémů. Vhodná je nepravidelná zálivka při teplotách nad 20°C. Umístění nejlépe na plném slunci, na dobře větraném místě. Snáší i polostín, je však potom méně otrněná a má méně axižlní vaty. Přezimování při teplotách kolem 10°C.

 

Poznámky
M.nejapensis roste na vápencích a je průkopnickou rostlinou na kamenných suťových kuželích. Substrátem je humózní štěrkovitý písek mezi kameny, často se vyskytuje i v zeleném deštném lese, u Las nimas roste na příkrých skalách. Vyhledává světlá místa bez přemíry přímého slunečního světla. Dílka trnů na lokalitě je proměnlivá, proto je otázkou, zda rozlišovat variety. I když ve sbírkách existují dobře rozlišitelné růstové formy s uniformním potomstvem, jedná se pravděpodobně jen o výběrem selektované odchylky. V přírodě nejsou známy populace s rostlinami o jedné stálé délce trnů.
Systematicky je názor jednotný: Hunt, Pilbeam i Reppenhagen ji řadí do podrodu Mammillaria, sekce Mammillaria, řady Polyedrae; Pilbea a Reppenhagen ještě do skupiny M.krawinskiana. Lüthy ji má za synonymum k M.karwinskiana.

 

Literatura
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, 3. ed., p. 249, 1976
Chvastek J., M.nejapensis Craig et Dawson (CZ 143), Kaktusy, 28: 102, 1992
Hunt D.R., Mammillaria, a collector's guide, p. 101, 1985
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, Monographie, 2: 746, 1992

 

Autoři
Text: R.Dufek.
Foto: M.Záruba ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím devet a jedna