Název
MAMMILLARIA MELALEUCA Karw. ex S.D.
 

Taxon
Mammillaria melaleuca Karwinsky ex Salm-Dyck., Cact. Hort. Dyck., p. 108, 1850
Dolichothele melaleuca (Karw. ex S.-D.) Böd., Mamm. Verglit Schlüssel, p. 19, 1933
Epitheton melaleuca lze přeložit jako černpbílá, jméno bylo zvoleno podle zbarvení okrajových trnů, v areole jsou tmavé i bílé trny.

 

Popis
Tělo
stonek stlačeně kulovitý, odnožující, 45 mm vysoký, 55 mm široký; temeno ploché, nekryté trny. Bradavky široce rozestálé, tmavě zelené, měkké, vejčité, 20 mm dlouhé, 10 mm široké, hrot zaoblený, nemléčící. Axily nahé nebo s trochou vlny; areoly poněkud pod povrchem bradavky, kruhovité, 1,5 mm velké, s krátkou světlou vlnou. Okrajových trnů 9-13, 12 mm dlouhé, štětinovité až jemně jehlovité, dolní nejkratší, horní delší,silnější a tmavší, přímé, hladké, horizontálně postavené, bílé s hnědým hrotem až černé; středový trn 1, asi 11 mm dlouhý, jehlovitý, přímý nebo slabě dolů zahnutý, hladký, hnědý až černý.
Květ
široce nálevkovitý až kopinatý, 30 mm dlouhý, 35 mm široký, žloutkově žlutý; vnější okvětní lístky široce kopinaté, celokrajné, červenohnědé se žlutým okrajem; vnitřní okvětní lístky početné, široce kopinaté, celokrajné, 15 mm dlouhé, 3 mm široké, žluté, hrot často narůžovělý, čnělka zelenavě žlutá, se 4-6 žlutavě zelenými bliznovými laloky; nitky bílé až světle žluté.
Plod
vejčitý až podlouhlý, s velkým zbytkem suchého okvětí, 20 mm dlouhý, 12 mm široký, zelenavý až hnědavě červený.
Semena
černohnědá, kapkovitá až ledvinovitá, 1 mm velká, testa drobně jamkovaná, hilum středně velké, bělavé.

 

Variety
nejsou popsány variety ani formy nebo informace není dostupná

 

Výskyt
Mammillaria melaleuca roste u Palmillas ve státě Tamaulipas v Mexiku, ve výšce 1600-2000 m n.m., v témže státě také u Avila v 1280 m n.m.. Glass a Foster ji nalezli v roce 1968 severozápadně od Jaumave, v Tamaulipas, Mexiko.

 

Pěstování
V kultuře nečiní potíže, vyhovuje jí jakýkoliv "kaktusový" substrát, v létě vyžaduje ochranu před prudkým sluncem. Přezimování při teplotě kolem 10°C, smrštění rostlin v zimě je normální jev. Množení je snadné semeny i odnožemi a také jednotlivými bradavkami, které se dnes málo užívá, protože je pracnější a trvá mnohem déle než zakořeňování odnoží.

 

Poznámky
Druh popsal Salm-Dyck s údajem autora "Karwinski". Květy dodatečně popsal Schlumberger. Původní chybné udání naleziště ve státě Oaxaca způsobilo mnoho zmatků. Ve státě Oaxaca podobná rostlina nebyla nikdy nalezena. Bödeker, který ale zřejmě rostlinu neviděl, ji ve svém klíči uvedl jako Dolichothele melaleuca (hort.) Bödeker, a kromě toho ještě jako M.melaleuca Karw., kterou umístil do řady Macrothele, a naleziště udává Tamaulipas a Oaxaca. Také Schumann ji zařadil do řady Macrothele ale s pochybnostmi o oprávněnosti zařazení. Jako synonymum k M.melaleuca uvádí M.centricirrha var. flavispina, což je dnes synonymum pro M.magnimamma. To je nepochopitelné, protože tento druh s velkými, žlutými květy ukazuje, že k této řadě nepatří.
Systematicky dnes patří M.melaleuca do podrodu Dolichothele.

 

Literatura
Bödeker F., Mammillaria - Vergleichsschl., 19: 54, 1933
Hunt D.R., Mammillaria Names, Bradleya, 3: 61, 1985
Linzen T., Die Untergattung Dolichothele K.Sch. der Gattung Mammillaria, Mittbl. AfM, 9: 116, 1985
Lüthy J., Taxonomische Untersuchung der Gattung Mammillaria, p. 117, 1995
Mottram R., Mammillaria Index, p. 53, 1980
Pilbeam J., Mammillaria, a collector's guide, p. 91, 1985
Quehl L., M.melaleuca, Monatsschr. f. Kakteenkunde, 19: 46, 1909
Reppenhagen W., The Gattung Mammllaria, Monographie, 1: 58, 1991
Schumann K., Gesamtbeschreib. Kakteen, p. 583, 1899

 

Autoři
Text: R.Dufek.
Foto: S.Stuchlík ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím deset a jedna