Název
MAMMILLARIA LASIACANTHA Engelm. var. LASIACANTHA
 

Taxon
Mammillaria lasiacantha Engelmann, Proc. Amer. Acad., 3: 261, 1856
Mammillaria lasiacantha var. denudata Engelm., Cact. Mex. Bound., 2: 5, 1859
Mammillaria denudata (Eng.) A.Berger, Kakteen, p. 288, 1929
Mammillaria egregia, Backeb., Die Cactaceae, 5: 3261, 1961
Jméno lasiacantha lze přeložit jako hustě posetá vlasovýi trny.

 

Popis
Tělo
stonek v mládí stočeně kulovitý, ve stáří prodloužený, jednotlivý, 70 mm vysoký, 50 mm široký, zřídka odnožující. Temeno ploché až oblé, slabě vpadlé, pokryté trny. Mamily hustě uspořádané, tuhé, slabě kuželovité, 8 mm dlouhé, 6 mm široké; axily holé; areoly šikmo dolů skloněné, vpadlé, kruhovité, 1-2 mm velké, již v mládí holé. Okrajové trny v počtu 35-90 v několika řadách, až 6 mm dlouhé, štětinovité až jemně jehlovité, trny ve vnitřních řadách kratší, hladké i jemně pýřité, hustě kryjící stonek, bílé, někdy s hnědým hrotem; středové trny chybějí.
Květy
ve věnečku kolem temene, nálevkovité, až 20 mm dlouhé a široké, hnědavě bílé; okvětní lístky šupinovité až lopatkovité nebo kopinaté, celokrajné, hnědavé, se širokým bílým okrajem; vnější okvětní lístky široce až úzce kopinaté, 8 mm dlouhé, 2 mm široké, celokrajné, bílé nebo smetanově nažloutlé, se zřetelným hnědým středovým proužkem; čnělka světle žlutá až zelená, se 4-6 zelenavě žlutýmí až červenavými bliznovými laloky; nitky bílé, prašníky žluté.
Plody
kyjovité se zbytkem okvětí, až 25 mm dlouhé, 4 mm široké, měkké, červené, zřídka růžové.
Semena
černá, skoro kulovitá, 1 mm veliká, testa jemně jamkovaná, hilum velké, bělavé.

 

Variety
K M.lasiacantha se uvádějí tyto variety:
var. minor Engelm., Cact. Mex. Bound. 5, 1859
var. plumosa Watson, Cact. Cult. 83, 1889
Existují úvahy o tom, že se zřejmě jedná o synonyma pro M.lasiacantha. Hunt uvádí subsp. hyalina Hunt (Mittbl. AfM, 21: 217, 1997) basionym M.wohlschlageri Repp. (Die Gattung Mammillaria nach dem heutigen Stand meines Wissens, p. 49, 1987).

 

Výskyt
Typové naleziště je západně od Pecos, Texas, USA. Tento druh je rozšířen na jihu USA (státy Arizona, Texas, Nové Mexiko) a na severu Mexika (státy Coahuila, Chihuahua, Durango a Zacatecas), na mnoha nalezištích, v nadmořských výškách 650-2400 m.

 

Pěstování
Pravokořenná M. lasiacantha je značně choulostivá k déletrvajícímu převlhčení substrátu, jenž má být silně propustný a minerální. Je vhodné ji sážet do malých květináčků, kde půda po zálivce brzy vyschne. Zálivka je vhodná při teplotách nad 22°C, mezi jednotlivými zálivkami ponechat období naprostého sucha. Umístění na slunečním místě, v létě snese i polostín. Přezimování při teplotě kolem 10°C.

 

Poznámky
M.lasiacantha vyhledává vápencové horniny v pouštních oblastech. Byla často zaměňována s Epithelantha micromeris, s níž roste na stejných stanovištích. Samostatně se oddělovala M.denudata podle povrchu trnů, ale není to opodstatněné, neboť rostliny jak s hladkými, tak drsnými a pýřitými trny rostou ve společných populacích. Reppenhagenem popsaná M.wohlschlageri je téměř totožná s M.lasiacantha. Roste ve státě Zacatecas u La Cardona (Lau nalezl jen nepatrně odlišnou rostlinu u Fresnillo), což by mohlo opravňovat k ustavení samostatného taxonu.
Do systému různých autorů je M.lasiacantha řazena takto:
Hunt ji řadí do podridu Mammillaria, sekce Hydrochylus, řady Lasiacanthae (jako synonyma k ní staví M.denudata, M.egregia, M.lengdobleriana, M.magallami, M.roseocentra);
Pilbeam ji řadí stejně a navíc do skupiny M.lasiacantha;
Reppenhagen stejně jako Pilbeam.
Lüthy ji zařadil do podrodu Mammillaria, sekce Cylindricothelae, řady Lasiacanthae a skupiny M.lasiacantha, jako synonyma k ní uvádí M.lasiacantha var.denudata, M.gasseriana a M.wohlschlageri.

 

Literatura
Hunt D.R., Mammillaria Names, Bradleya, 3: 53, 1985
Lüthy J., Taxonomische Untersuchung der Gattung Mammillaria, p. 156, 1995
Marsden J., Mammillaria, p. 198, 1957
Mottram R., Mammillaria Index, p. 46, 1980
Pilbeam J., Mammillaria, a collector's guide, p. 80, 1985
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria nach dem heutigen Stand Wissens, p. 49, 1987
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, Monographie, 1: 276, 1991
Říha J., Komplex Mammillaria lasiacantha, Kaktusy, 9: 75, 1973

 

Autoři
Text: R.Dufek.
Foto: S.Staník.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a ctyri