Název
ECHINOPSIS LEUCANTHA (Gill.) Walp. var. LEUCANTHA
 

Taxon
Echinopsis leucantha (Gillies) Walpers, Repert. Bot., 2: 324, 1843
Echinocactus leucanthus Gill. in Salm-Dyck, Cact. Hort. Dyck. 341, 1834
Echinopsis campylacantha Pfwiff. non. R.Mey. in Pfeiffer et Otto, Abb. Beschr. Cact. tab. 4, 1839
Jméno leucantha v překladu znamená bělokvětá.

 

Popis
Tělo
stonek kulovitý, krátce válcovitý až kyjovitý, 300-500 mm vysoký, až 150 mm široký, epidermis matně zelená až šedozelená. Žeber 14-16, přímá, 15 mm vysoká; areoly 15 mm od sebe vzdálené, kruhovité, 7 mm široké, se žlutavou plstí. Okrajových trnů 9 až 10, až 25 mm dlouhé, šídlovité, žlutohnědé; středový trn 1, více než 50 mm dlouhý, nahoru zahnutý, hnědý s tmavší špičkkou.
Květy
boční, v horní třetině stonku vyrůstající, až 170 mm dlouhé, 100 mm široké, květní trubka dlouhá, štíhlá, hnědavá nebo tmavě zelená, krytá malými šupinami stejné barvy a krátkými světlými vlasy vyrůstajícími z paždí šupin, vnější okvětní lístky vejčité s krátkou špičkou, zelenavé s hnědým nádechem, vnitřní okvětní lístky kopinaté, čistě bílé, tyčinky po celé vnitřní ploše trubky, na okraji jícnu tvoří hustý, rovnoměrný kruh, prašníky a blizna žluté.
Plod
vejcovitý až kulovitý 35 mm dlouhý a 30 mm široký, červenohnědý, masitý, podélně pukající.
Semena
téměř kulovitá, 1,5 mm velká, hilum kruhovité, testa matně černá.

 

Variety
Byly popsány dvě variety,
var. brasiliensis Speg. s tělem jen 150 mm vysokým a jedním středovým trnem až70 mm dlouhým. Pochází z jižní Brasilie.
var. volliana, široce kulovitá, popsal ji Backeberg. Dále se odlišuje menším počtem žeber (10-11) a krátkým květem.

 

Výskyt
Echinopsis leucantha roste na rozsáhlém území v provinciích San Luis, Cordoba, Mendoza a La Rioja v Argentině.

 

Pěstování
E.leucantha má ráda umístění na teplém a polostinném místě ve skleníku. V době vegetace nesnáší přeschnutí substrátu. Rostlinám prospěje rozbahnění substrátu jednou nebo dvakrát za vegetační sezónu. V zimě vyžaduje teplejší stanoviště než ostatní druhy rodu s teplotami mezi 10 až 12°C. Výsev je bez problémů, ale semenáče přirůstají velmi pomalu. Proto je možné je roubovat na hybridní Echinopsis a později roub zakořenit.

 

Poznámky
Echinopsis leucantha se odlišuje od ostatních druhů rodu nasazením tyčinek na celé vnitřní ploše trubky a na okraji jícnu tvořících souměrný hustý kruh. Semena jsou větší než u ostatních druhů rodu a ukazují na určitou příbuznost s rodem Trichocereus. Na jednotlivých lokalitách tvoří odlišné formy vzrůstem, počtem žeber i trnů. Některé tyto odchylky byly popsány jako druhy, např.: E.intricatissima, E.spegazziniana, E.melanopotamica, dnes jsou některými autory chápány jako synonyma nebo variety E.leucantha, E.rhodotricha, E.meyeri a E.chacoana, které vykazují stejné nasazení tyčinek a stejný typ semen - patří do blízkého příbuzenstva.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 2: 1295, 1959
Friedrich H., Glaetzle W., Seed-morphology as an aid to classifying the genus Echinopsis Zucc., Bradleya, 1: 91-104, 1983
Ullmann J., Echinopsis leucantha (Gill.) Walp., Kaktusy, 25: 123, 1989
Ullmann J., Echinopsis melanopotamica Speg., Atlas kaktusů, 10: 5, 1985

 

Autoři
Text: Jaroslav Ullmann.
Foto: S.Stuchlík ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím osm a devet