Název
CYLINDROPUNTIA IMBRICATA (Haw.) Knuth var. ARGENTEA (Anth.) Backeb.
 

Taxon
Cylindropuntia imbricata (Haworth) Knuth var. argentea (Anthony) Backeberg, Die Cactaceae, 1: 195, 1958
Opuntia imbricata Haw. var. argentea Anth., The Amer. Midland Naturalist, 55: 235, 1956
Jméno druhu vystihuje uspořádání hrbolců na stoncích, imbricatus = střechovitý, tj. uspořádaný jako tašky na střeše. Jméno variety argenteus znamená stříbrný či stříbřitý a vystihuje barvu trnů, které jsou stříbřité až šedavé barvy.

 

Popis
Tělo
stonky válcovité, vzpřímeně rostoucí až do výšky asi 1,5 m, rozvětvené, stromkovitého tvaru s dřevnatějícím kmenem a staršími bočními šikmo vzhůru odstávajícími výhony; jednotlivé dlouze válcovité články až 30 mm silné, se spirálovité stočenými, výrazně dlouze hrbolovitými žebry. Epidermis polomatná, sytě tmavozelená. Areoly na vrcholech hrbolců jsou mírně oválné s trochou krátké bělavé vaty, která brzy opadává. Z nich vyrůstá, kromě dlouhých zašpičatělých zelených palístků kruhovitého průřezu které záhy zavadnou a opadají, asi 8-10 nestejně dlouhých paprskovitě rozestavených až 30 mm dlouhých trnů, bělavé, stříbřité či šedavé barvy.
Květy
vyrůstající z konců starších, alespoň dvouletých článků ve směru prodloužení jejich podélné osy, asi 50 mm dlouhé a 65 mm široké, jednoduché; okvětní lístky široce lopatkovité, s krátkou nasazenou špičkou, hedvábně lesklé, fialově purpurové barvy; čnělka a nitky purpurově zbarvené, prašníky sytě žluté, bliznové laloky četné, světle žluté.
Plody
válcovité až dlouze soudkovité, asi 25-30 mm dlouhé, ve zralosti žlutozelené až žluté barvy.
Semena
světle žlutohnědá, diskovitého tvaru, 3 mm široká a 1,5 mm silná.

 

Variety
Kromě nominátní variety imbricata, která je vyššího vzrůstu, tmavěji zbarvených (10-30) trnů a větších květů a zde popisované
var. argentea, jsou v literatuře uváděny i
var. arborescens Engelm. nižšího vzrůstu, slabších článků a menšího počtu trnů a růžovými květy;
var. lloydii Rose s delšími články, kratšími trny a menšími květy,
var. vexans (Griff.) Wenig. (nomen nudum a zřejmě kultivar) a
var. viridiflora nízkého vzrůstu /jen asi do 600 mm výšky), kratších článků se žlutými glochidiemi a nazelenalými květy s červeným nádechem.

 

Výskyt
Popisovaná varieta stejně jako ostatní variety roste roztroušeně v porostech buše na ohromném území Colorada, Arizony, Nového Mexika, Kansasu, Texasu, Oklohamy v USA v severním a centrálním Mexiku ve výškách 1200-1800 m n.m.

 

Pěstování
Pěstování těchto rostlin je bezproblémové. Snášejí jak velmi suché a na živiny chudé prostředí stejně dobře jako výživnější substrát a bohatou zálivku bez nebezpečí hniloby kořenů a nadzemních částí. V sušším a na živiny chudším prostředí jsou kompaktnějšího vzrůstu, ale odolnější k nízkým teplotám, kdežto ve vlhčím a výživném substrátu rychle narůstají do pohledných "stromečků" a snáze a bohatě kvetou již při výšce asi kolem 80 cm. Zimování může být velmi chladné, s teplotami i pod -10°C (podle ekotypu) i více. Při intenzivním růstu je nutné častěji přesazovat z důvodu velké spotřeby živin, nebo i přihnojování osvědčenými hnojivy několikrát za sezónu. Zálivku je nutné ukončit včas před studeným zazimováním, aby rostliny stačily do příchodu minusových teplot dostatečně zavadnout. Na dobře drenážovaném místě lze některé ekotypy z chladných oblastí pěstovat i u nás venku, bez krytu.

 

Poznámky
V novější literatuře či pracích (většinou) amerických autorů jsou tyto rostliny často vedeny pod rodovým jménem Opuntia, protože někteří autoři Cylindropuntie jako samostatný rod neuznávají a vedou jej nejvýše jako podrod. Vzájemné rozlišení některých variet je především v jejich mladém věku dosti obtížné, často nám chybí i srovnávací materiál a mimo to se u nás i v přírodě vyskytují i kříženci či přechodové formy.

 

Literatura
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 112, 1970
Haage W., Kakteen von A bis Z, p. 121, 1986
Innes C., Glas Ch., Kaktusy ilustrované encyklopedie, p. 215, 1991 (1992) česky
Kümmel F., Klügling K., Winterharte Kakteen, p. 75-76, 1987
Benson L., The Cacti of the United States and Canada, p. 914, 1982

 

Autoři
Text: Jan Klikar a Jaroslav Ullmann.
Foto: Jan Klikar ve vlastní sbírce.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a osm