Název
CORYPHANTHA PSEUDOECHINUS Böd.
 

Taxon
Coryphanzha pseudoechinus Bödeker, Monatsschrift der DKG, 1: 17-20, 1929
Inspirací pro druhový název byly na první pohled zdánlivé podobnosti této koryfanty s jinou, v té době již dlouho známou Coryphanthou echinus.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, často však při bázi odnožující, vejčitý, 70-90 mm vysoký, matně listově zelený až šedozelený, s mírně propadlým a málo vlnatým temenem, povrch rozdělen do 8 mm širokých a 10 mm dlouhých kuželovitých bradavek s mělkou ostrou brázdou po celé délce horní strany; v brázdě dvě až tři žlutavé žlázky. Areoly okrouhlé, okolo 2 mm v průměru, jen zpočátku vlnaté. Okrajové trny v počtu 18-25, rozprostřené rovnoměrně okolo areoly, přímé, tuhé, šídlovité a píchavé, 12-17 mm dlouhé, šedobílé, hnědé až téměř černé, zejména v horní části areoly; středový trn obvykle jeden, výrazný, odstávající, šídlovitý, delší než okrajové, stejné barvy; někdy se vyskytují další 2-3 tenčí a kratší střední trny v horní části areoly, stojící téměř ve stejné rovině s horními okrajovými trny.
Květ
20 mm dlouhý, 30 mm široký, vnější okvětní lístky dole zelenavé, v horní části růžovofialové; vnitřní okvětní lístky fialově růžové až červenofialové se světlejším okrajem; tyčinky bělavé, prašníky světle oranžové, blizna a bliznové laloky žluté.
Plod
vejčitý, žlutozelený, šťavnatý, 14 mm dlouhý a 7 mm široký.
Semena
1 mm velká, ledvinovitá, lesklá, světle hnědá.

 

Variety
Variety ani formy nebyly v popise, ani později v literatuře zmiňovány; variabilita taxonu je vymezena podrobným původním popisem.

 

Výskyt
Výskyt, udaný F.Bödekerem - Mexiko, Coahuila, Sierra de la Paila - byl později několikrát potvrzen z ověřených pramenů.
Podle dosud známých informací se C.pseudoechinus vyskytuje v jižní části mexického státu Coahuila s rozšířením v oblasti mezi Parras a Saltillo a v přilehlé části státu Zacatecas v nadmořské výšce od 800 do 1700 metrů. Tento kraj patří k nejbohatším kaktusovým oblastem Mexika; lze zde nalízt velké množství zajímavých taxonů (např. Astrophytum capricorne var. minor, Echinomastus mariposensis nebo Leuchtenbergia principis). C.pseudoechinus zde roste v otevřeném terénu na mírně skloněných stráních, tvořených vápencovými bloky a štěrkem, slepeným jílem. V přírodě tvoří trsy, čítající nezřídka několik desítek hlav.
Nálezy ze státu San Luis Potosí, označované též jako Coryphantha pseudoechinus, představují pravděpodobně jiný taxon.

 

Pěstování
C.pseudoechinus pochází z tvrdých podmínek chiuahuašské pouště, z míst s velkými rozdíly denních a nočních teplot, exponovaných celodenním slunečním osvitem a častými větry a se sporým přídělem vody. Z těchto předpokladů je nutno vycházet při stanovení "pěstitelské strategie". Semena, pokud jsou čerstvá, vypadají trochu nezrale, ale klíčí velmi dobře, ostatně jako většina koryfant a malé semenáče, stejně jako vyspělé rostliny lze při opatrné zálivce pěstovat v propustném substrátu jako pravokořenné. Rostliny ve sbírkách nerostou nejbujněji a neochotně kvetou. Zdá se, že v přírodě nejde o dlouhověké rostliny. Květy se tvoří v letních měsících, plody zrají do následující sezóny.

 

Poznámky
C.pseudoechinus patří ke skupině koryfant s jasně zřetelnými žlázkami v brázdě bradavky a netypickým malým květem růžové až červené barvy. Všechny tyto koryfanty se vyskytují spíš v severozápadní části areálu výskytu rodu. Přestože nebývá ve sbírkách vzácností, o její ekologii obecně nemáme mnoho informací, jde však o charakteristický, nezaměnitelný taxon, což se o mnoha dalších příslušnících rodu říci nedá.
V roce 1982 popsal L.Bremmer nový druh, Coryphantha pusilliflora, pocházející opět ze Sierra Paila a i podle mínění autora popisu, blízce příbuzný C.pseudoechinus. Zdá se, že jeho oprávněnost je sporná a jméno C.pusilliflora Bremmer je odsouzeno být jen synonymem původního druhu.

 

Literatura
Bremmer L., Coryphantha pusilliflora sp. nov., A new species from Coahuila, Mexico, Cact. Succ. J.(US), 54: 133-134, 144, 1982

 

Autoři
Text: V.Šedivý a R Staník. Typickou rostlinu na jihovýchodních pahorcích Sierra de la Paila - poblíž Hippolito, Coahuila .
Foto: Roman Staník.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím ctyri a osm