Název
CORYPHANTHA BUMAMMA (Ehrbg.) Br. et R.
 

Taxon
Coryphantha bumamma (Erhenberg) Britton et Rose, The Cactaceae, 4: 33, 1923
Mammillaria bumamma Erhenberg, Allg. Gartenzeitung., 17: 243, 1849
Epitheton bumamma vyjadřuje základní charakteristiku taxonu, patrnou na první pohled - velké masité bradavky.

 

Popis
Tělo
stonek zploštěle kulovitý až kulovitý, obvykle jednotlivý, 140 mm vysoký a 200 (-280) mm široký, bradavky robustní, nečetné, 30-35 mm široké a 30 mm vysoké, okrouhlé, šedozelené až modrozelené s výraznou brázdou nahorní straně a hustou vatou v paždí, která později mizí. Trny jen okrajové, v počtu 5-8, šídlovité, zahnuté směrem k tělu, rohovinové až hnědavé barvy, ve stáří šednoucí, 20-40 mm dlouhé.
Květ
žlutý až růžový, 50-60 mm dlouhý, prašníky krémové až oranžové, bliznové laloky světle žluté.
Plod
kyjovitý, okolo 40 mm dlouhý, 20 mm široký, šťavnatý, ve zralosti žlutozelený.
Semena
hnědá, ledvinovitá, lesklá, 3-4 mm dlouhá, 1,5 mm široká.

 

Variety
Variety ani lokální formy nebyly popsány, nesporná příbuznost k dalším taxonům, zejména k C.elephantides je diskutována v kapitole Poznámky.

 

Výskyt
Typová lokalita nebyla určena, výskyt C.bumamma je udáván především z oblasti styku centrálních mexických států Guerrero (Iguala, Zumpango, Milpillas, Mezcala, Chilpancingo), Michoacán (východní část) a Morelos (Yautepec, Cuernavaca). V literatuře jsou uváděny též nálezy ze států Aquascalientes a Oaxaca.
C.bumamma je rostlinou, vyskytující se v savanovitém typu krajiny (pastizal) v nadmořských výškách do 1000 metrů.

 

Pěstování
Tzv. zelené koryfanty ze středního Mexika nejsou pouštními rostlinami a patří k pěstitelsky vděčným kaktusům, které dobře klíčí i rostou. Do květuschopné velikosti dorůstá C.bumamma ve čtvrtém až pátém roce věku a velké atraktivní květy jsou pak letní až raně podzimní ozdobou sbírky. Rostliny pěstujeme zásadně pravokořenné, jako substrát je doporučována propustná půda téměř neutrální reakce (C.bumamma z okolí Milpillas, Guerrero roste v dobře vyvinutém a bohatém substrátu o pH 6,2). Důležitá pro jejich pěstování je však nutnost pravidelného ošetřování sbírky proti škůdcům, zejména červenému pavoučkovi; tyto koryfanty jsou prvním idikátorem jeho přítomnosti.

 

Poznámky
Fotografie dvou rostlin, pořízené na téže lokalitě, dokazují neudržitelnost dosavadních schémat rodu Coryphantha s množstvím lokálních forem, úzce pojatých jako druhy. Tento příklad naznačuje víc než cokoli jiného nutnost změn v nazírání na koryfanty z centrálních států Mexika (např. okruh C.sulcolanata, C.elephantidens, C.bumamma, C.garesi, C.recurvispina). Jednoduchým porovnáním popisů zjistíme minimální rozdíly vlastnosti těchto taxonů a při podrobnějším rozboru údajů o jejich výskytu nacházíme zajímavá překrytí zejména mezi C.bumamma a C.elephantidens (nejde o nic nového, např. již K.Schumann v roce 1898 uváděl jméno C.bumamma v seznamu synonym druhu C.elephantidens).

 

Literatura
Anonymus, V tieni Itzacciuhatl - 3, Cactaceae etc., 5: 98, 1995
Halda J., Šubík R., Coryphantha elephantidens (Lem.) Lem. var. elephantidens, Atlas kaktusů, 4: 4, 1989
Říha J., Šubík R., Coryphantha elephantidens a jiné příbuzné, Kaktusy 79, 15: 105-108, 1979

 

Autoři
Text: V.Šedivý, M.Zachar.
Foto: Milan Zachar ne lokalitě u Tlaltizapan, Morelos, ve výšce 1050 m n.m.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím sedm a dve