Název
REBUTIA AUREIFLORA Backeb. var. BLOSSFELDII (Werd.) Don. f. KESSELRINGIANA (Cullm.) Don.
 

Taxon
Rebutia aureiflora Backeberg var. blossfeldii (Werdermann) Donald f. kesselringiana (Cullman) Donald, Ashingtonia, 2: 89, 1976
Mediolobivia kesselringiana Cullm., Sukkulentenkunde, 2: 26, 1948
Mediolobivia aureiflora (Backeb.) Backeb. f. kesselringiana (Cullm.) Köhler, Kakt. und and. Sukk., 24: 206, 1973
Forma byla pojmenována na počest německého botanika Wilhelma Kesselringa, inspektora botanické zahrady v Darmstadtu.

 

Popis
Tělo
stonek jednotlivý, kulovitý až protáhlý, 30 a více mm široký, v kultuře více protáhlý, tmavě zelený, na slunci často poněkud nafialovělý; temeno málo snížené, otrněné. Žeber asi 20, přímá až spirálovitá, zcela rozdělená v malé oválné hrbolky; areoly oválné, bělavě plstnaté, asi 2 mm dlouhé a 5 mm navzájem vzdálené. Trny štětinovité, v počtu asi 20, z toho 3-4 postavené spíše jako středové, okrajové trny 5-10 mm dlouhé, bělavé, přímé až zprohýbané, 1-2 středové poněkud delší, nahnědlé.
Květy
asi 40 mm dlouhé a široké; okvětní lístky kopisťovité, zaokrouhlené s krátkou špičkou, světle fialově červené; květní lůžko nažloutle růžové, pokryté šedobílou vlnou a štětinami, květní trubka nálevkovitá, fialově růžová, vně pokrytá zelenohnědými špičatými šupinami a bělavou vlnou; nitky nažloutle růžové, prašníky světle žluté; čnělka a blizna nažloutlé, blizna se sevřenými laloky nepřesahuje nejvyšší prašníky.
Plod
kulovitý, asi 5 mm široký, zelenohnědý, ve zralosti vysychající.
Semena
přílbovitá, nejširší v blízkosti hila, matně hnědočerná.

 

Variety
Variabilita R.aureiflora f. kesselringiana se podobně jako u všech forem R.aureiflora vztahuje zejména k otrnění, které je ve značné míře závislé na podmínkách kultury, ale často i na stáří rostlin. Vyšší úroveň osvětlení s dostatkem čerstvého vzduchu vede k delšímu a silnějšímu otrnění a jeho tmavšímu vybarvení. Rovněž odstín a sytost vybarvení květů této formy nejsou zcela jednotné.

 

Výskyt
Není známá žádná samostatná lokalita R.aureiflora f. kesselringiana. Její původ je možné hledat v populacích R.aureiflora var. blossfeldii, rostoucí v Quebrada del Toro v provincii Salta, Argentina.

 

Pěstování
R.aureiflora f. kesselringiana se svými nároky neliší od jiných forem R.aureiflora, jejichž pěstování je proti většině rebucií poněkud náročnější, což spolu s cizosprašností všech forem tohoto příbuzenského okruhu je asi hlavní příčinou jejich poměrně malého zastoupení v našich sbírkách.

 

Poznámky
Barvy květů lze v rámci široce variabilních populací R.aureiflora využít pro určení základních odchylek, neboť jsou do značné míry charakteristické a z velké časti i dědičně podložené. Zatímco odstíny žluté, oranžové až červenožluté charakterizují R.aureiflora var. aureiflora, červené odstíny květy lze shrnout do dvou skupin. Kombinace červené a žluté barvy v květech a spíše trsovitý a více protáhlý růst se vztahuje k R.aureiflora var. sarothroides a různé odstíny červené ve vybarvení květů k R.aureiflora var. blossfeldii. V rámci této poslední variety se jméno R.aureiflora f. blossfeldii týká krvavě červeného až namodrale červeného, kdežto R.aureiflora f. kesselringiana světle fialového až fialově růžového zbarvení květů. Podle Cullmanova údaje v jeho prvotním popisu Mediolobivia kesselringiana pochází tato forma z materiálu A.V.Friče. Původní rostlina byla vyobrazena U.Köhlerem v roce 1973.

 

Literatura
Backeberg C., Die Cactaceae, 3: 1490, 1959
Backeberg C., Das Kakteenlexikon, p. 271, 1966
Donald J., The Classification of the Rebutia, Ashingtonia, 2, 1976
Rausch W., Lobivia 85, p. 33, 1986
Pilbeam J., Rebutia, p. 26, 1997
Šída O., Rod Rebutia, p. 73, 1997

 

Autoři
Text: Otakar Šída.
Foto: Stanislav Stuchlík ve sbírce A.Hlineckého.


návrat na seznam rodů

Diskuze:

Vaše jméno:
Text:

Ochrana proti spamu: sečtěte prosím tri a deset